“Endüstriyel Devrim ve Mimarlık / Kriz Yok Dönüşüm Var”, “David Harvey Üzerine Temrinler”, “Kentlerimizde Çevresel Sorunlara Çözüm Ararken…”

 

 

 

 

 

“Gayrimenkule Dayalı Enstrümanlar/Gayrimenkul Değerlerin Menkul Değerlere Dönüştürülmesi ve İkincil Piyasaların Çevreyi Koruma Amaçlı Vergilendirilmesi için Bir Model Önerisi”, “Nitelikli Emeğin Eğretileştirilmesi / Mimarlık Alanında Dönüşüm Vektörleri” başlıkları altında sosyopolitik, ekonomik ve felsefi bağlamda gayrimenkul sektörünün geçirdiği finansal dönüşüm incelenmekte; yapay zeka, tasarım ve mimarlık, kapitalist toplumlardaki kentsel rant, meta-para-meta döngüsündeki finansal yapılaşmalar, gayrimenkulün menkule dönüşme teknikleri ve sermaye piyasalarındaki mortgage uygulamaları ve neokapitalist düzendeki prekarizasyon olgusu ile bu olgunun mimar ve mimarlık mesleğine yansımaları irdelenmekte.

 

 

 

Yayınlandığı andan itibaren mimarlık entelektüellerinin derin ilgisi ile karşılaşan 4. ENDÜSTRİYEL DEVRİM VE MİMARLIK kitabının yazarı RAŞİT GÖKÇELİ kimdir?

 

 

 

20 Ekim 1944’te doğdu. Orta öğrenimini Saint Benoit Lisesi’nde (İstanbul) tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümü’nü bitirdi (1967). Mimari Bürolarda staj ve desinatörlük, çeşitli saha araştırmalarında araştırmacılık ve anketörlük gibi işler yaptı. 1970’te öğrenci asistan olarak ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde çalışmaya başladı. Aynı bölümde yüksek lisans eğitimini yaptı asistan ve öğretim görevlisi olarak 1980’e kadar çalıştı. 1981-82 yılları arası Cem Yayınları Arkadaş Çocuk Dizisi Yönetici Yardımcılığı yaptı. 1982’de Prof.Dr. Mübeccel Kıray tarafından yönetilen Ereğli Araştırmasında saha araştırmacılığı çalışmasına katıldı. 1982-1998 yılları arasında Toros Yayınları Yöneticiliği yaptı ve 2000 yılında emekli oldu. Halen İstanbul’da yaşayan Gökçeli, PEN Kulübü (Türkiye), BESAM Meslek Birliği, Mimarlar Odası, Mimarlar Derneği, Mimarlık Vakfı, İTÜ Vakfı, ODTÜ Mezunları Derneği gibi derneklerin yönetimlerinde yer aldı.

 

 

 

Makaleleri; Mimarlık, Ada, Yapı, Yaşama Sanatı, Varlık, Dünya Kitap, Gösteri, Öteki-siz gibi mesleki ve edebiyat dergilerinde yayımlandı.

 

 

 

 

Raşit Gökçeli’nin yüksek entelektüel analizler içeren beş yetkin makalesinden mürekkep “4. ENDÜSTRİYEL DEVRİM VE MİMARLIK” kitabını tüm internet kitapçılarından bulabilirsiniz fakat yayıncının kendi sitesi www.veritakitap.com ‘dan aldığınız takdirde sizleri bazı sürprizler bekliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir