Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin 2003 – 2006 yılları arasında 9. Ve 10. Dönem Başkanlığını yapmış olan ve 2021 yılında vefat eden Murat Artu anısına Artu Ailesi tarafından “Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması” düzenlenmektedir.

 
Amacı, birinci sınıf öğrencileri için, yaratıcı, özgün düşünceleri ve tasarımları ile ortaya koyacakları başarılarını ödüllendirerek mimarlık mesleğini benimsemelerine, sevmelerine bir motivasyon sağlamak olarak tanımlanan yarışmaya Temel Tasarım Eğitimi veren herhangi bir Yüksek Öğrenim kurumunda eğitim gören, “Birinci Sınıf” öğrencileri katılabilecektir.

Yarışmayı Düzenleyen Kurumlar ve Destekçiler

Yarışma Artu Ailesi tarafından Bodrum Mimarlık Merkezi ve Kütüphanesi, BODTÜM, Contemporary İstanbul Vakfı, Ercüment ve Zeynep Gümrük ailesi, FSSF, MİMARLAR DERNEĞİ 1927, Sepil Ailesi, Şahinbaş Mimarlık ve Türk Serbest Mimarlar Derneği kurumlarının desteği ile düzenlenmektedir. (alfabetik sıra ile)

Yarışmaya Katılım Koşulları

• Tüm ülkelerden katılmak mümkündür. Ancak Yarışma dili Türkçedir.

• Katılacaklar denkliği kabul edilen Temel Tasarım Eğitimi veren herhangi bir Yüksek Öğrenim kurumunda ilgili bölümde eğitim gören, Temel tasarım dersini (veya okullarındaki farklı isimdeki muadil birinci sınıf tasarım dersi) ilk defa alan “Birinci Sınıf” öğrencisi (birinci sınıfı 2024’te bitirenler dahil) olmalıdır. Bölüm veya fakülte değişikliği nedeniyle okudukları kurumda ikinci yılında olan ancak yukarıda tarif edilen Temel Tasarım eğitimi verilen bölümde ilk yılında olan ve Temel Tasarım dersini ilk defa alan öğrenciler de yarışmaya katılabilir.

• Yarışmaya aşağıdakiler katılamaz:

• Jüri üyelerini belirleyenler ve atayanlar

• Jüri üyelerinin (danışman, asli) 1. dereceden akrabaları, ortakları ve çalışanları

Yarışmaya katılmak için internet üzerinden:

https://www.bodtum.org.tr/,

https://www.md1927.org.tr/,

https://www.tsmd.org.tr/

web sitelerinin birinden şartnameyi indirmek ve [email protected] adresine okuduğunuz eğitim kurumundan almış olduğunuz e-posta adresiniz ile konusu “Murat Artu ve Mimarlık Tutkusu Öğrenci Yarışması” olan bir e-posta yollayarak şartname aldığınızı bildirmek gereklidir. Bu e-posta sadece şartnameyi aldığınızı ve yarışmaya katılma niyetinizi gösterir. Yarışmaya proje teslim etme aşamasında gönderim şekli ve şartları aşağıda ayrıca anlatılmaktadır. Kimlik belirlemesi için e-posta adresinde “@abcdun.edu” olması yeterlidir. Birinci Sınıf öğrenciliğinin belgelenmesi ise yalnız ödül veya mansiyon kazanan öğrencilerden istenecektir.

Yarışmaya Grup olarak katılabilirsiniz. Grup olarak katılmanız durumunda yukarıdaki şartları tüm grup üyeleri karşılamalıdır. Grup katılımlarında yalnız bir kişinin şartname alma bildirimi yapması yeterlidir.

Soru Cevaplar

Tüm katılımcılar şartname ile ilgili sorularını [email protected] adresinden e-posta ile jüriye yollayabilirler (aşağıda belirtilen tarihe kadar). Tüm gelen sorular tarihi ve saati daha sonra bildirilecek olan bir Zoom toplantısında jüri tarafından interaktif olarak yanıtlanacaktır. Dileyen yarışmacılar bu Zoom toplantısına katılabilir. Bu toplantı kaydının saklandığı url adresi katılım bildirenlere ayrıca e-posta ile yollanacaktır.

Değerlendirme ve Ödüller

Değerlendirme önce ilk eleme ve daha sonra ödül ve mansiyonların belirlenmesi şeklinde iki aşamalı olarak Yarışma Jürisi tarafından yapılacaktır. Aşağıda alfabetik sıra ile jüri üyeleri belirtilmiştir.

Danışman Jüri

Eren Artu

Toprak Artu

Çiğdem Batur

Bilon Gürayman

Zehra Gürayman Kundak

Şule Kükrer

Asil Jüri

Jüri Başkanı: Suha Özkan

Esin Boyacıoğlu

Ercüment Gümrük

Abdi Güzer

Yeşim Hatırlı

Erkut Şahinbaş

Ayfer Uğur Künar

Nesrin Yatman

Öğrenci Jürisi

2024 yılı Yarışmasında bir sene önceki 2023 yarışmasında ödül alan öğrencilerden oluşan bir öğrenci jürisi de değerlendirmeye katılacaktır. Bu öğrenciler tüm gelen projeleri ilk eleme aşamasında kendi aralarında değerlendirerek bir liste oluşturacak, ilk elemeden sonra ödüllerin belirleneceği nihai değerlendirme sürecinde de bir oy hakkı ile temsil edilecektir.

Ödüller

(Yarışmada tüm ödüller eşittir ve aralarında bir derecelendirme sıralaması yoktur.)

• Artu Ailesi Ödülleri: Jürinin seçeceği 5 projeye 5 eşit ödül olarak 10000’er TL verilecektir.

• Bodrum Mimarlık Merkezi ve Kütüphanesi Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• BODTÜM (Bodrum ODTÜ Mezunları Derneği) Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• Contemporary İstanbul Vakfı Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• Doruk Pamir anısına Stüdyo 14 Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• FSSF (Faruk Sade Sanat Fonu) Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 Projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• Mehmet Sepil Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• Mimarlar Derneği 1927 Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• Şahinbaş Mimarlık Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

• TSMD (Türk Serbest Mimarlar Derneği) Özel Ödülü: Jürinin seçeceği 1 projeye ödül olarak 10000 TL verilecektir.

Yarışmada ayrıca 5 adet 2000’er TL tutarında Mansiyon verilecektir

Yarışma Takvimi

• Yarışmanın ilanı: 6 Mart 2024

• Son soru sorma tarihi: 20 Nisan 2024 (e-posta adresi: [email protected])

• Cevaplar için Zoom toplantısı: Katılımcılara sonra bildirilecektir

• Teslim tarihi: 21 Haziran 2024

Yarışma Sonuçlarının İlanı

• Yarışma sonuçları Destekleyen kurumların web sitelerinde yayınlanacaktır.

• Jüri değerlendirme sonuçlarının ilanından sonra, yukarıda yazılı ödül tutarları, yarışmacılara en geç 30 gün içinde net olarak ödenecektir. Para ödülleri, Türkiye’ deki banka hesaplarına transfer edilecektir.

Kolokyum

Kolokyum Ankara’da TSMD Merkezinde Yarışma Sergisi ve Ödül Töreni ile birlikte gerçekleştirilecektir. Tarihi daha sonra açıklanacaktır.

Notlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir