Oki Sato, tasarımın artık “sadece fikir üretmek ve bir şeyler yapmakla ilgili olmadığını” söylüyor

Söyleşiyi yapan: Cajsa Carlson
Nendo’nun kurucusu Oki Sato, bu röportajda Dezeen’e sürdürülebilirlik baskılarının sektöre yeni başlayan genç bir tasarımcı olmayı zorlaştırdığını söylüyor .

İtalyan markası Paola Lenti için hazırladığı Hana-arashi koleksiyonunun Milano tasarım haftası lansmanında Dezeen’e konuşan Sato, çalışmalarını Milano’da ilk kez sergilemesinin üzerinden 20 yıldan biraz fazla zaman geçtiğini kaydetti.

2002 yılında mimarlık ve tasarım stüdyosu Nendo’yu kuran tasarımcı , 2003 yılında Milano mobilya fuarı Salone del Mobile’da genç tasarımcıların vitrini olan Salone Satellite’ın bir parçası olarak sergilendi .

“Genç bir tasarımcı için çok zor”

Sato, tasarımcılardan sürdürülebilir tasarıma odaklanma konusunda daha fazla talep olduğu için bugün sektöre girmenin kendisine daha zor geleceğine inanıyor.

“Yıllar geçtikçe tasarımcıların sorumluluğunun çok gerginleştiğini düşünüyorum; bu çok büyük ve bu dönemde genç bir tasarımcı olarak işe başlamanın benim için gerçekten zor olacağını hissediyorum çünkü tasarım sadece ilginç fikirler bulmaktan ibaret değil. ve bir şeyler yapmak” dedi Sato, Dezeen’e.

“Malzemeler ve süreç hakkında düşünmelisiniz; bu sadece insan odaklı değil, aynı zamanda gezegen için de geçerli ve bunun gelecekte nasıl geri dönüştürüleceğini de düşünmeliyiz” diye ekledi.

“Genç bir tasarımcının ya da küçük bir atölyenin ya da atölyenin tüm bu konuları düşünmesi çok zor.”

Nendo'dan renkli mobilyalar
Oki Sato, Nendo’nun Paola Lenti ile olan işbirliğini Milano’da gösterdi. Fotoğraf Paola Lenti’nin izniyle

Tasarım alanında kariyere başlamak giderek zorlaşırken Sato, sürdürülebilirlik zorluklarının, bunlarla baş edecek daha fazla tasarımcıya ihtiyacımız olduğu anlamına geldiğine inanıyor.

“Başladığım zamana göre çok daha zor ama bu hepimizin birlikte çözmesi gereken bir şey ve bu süreçten de keyif almamız gerekiyor” dedi.

“En önemlisi, atık malzemeleri kullanarak yeni bir masa yapmak gibi, bunun sadece bir şeyleri yeniden kullanmakla ilgili olmaması; ikinci bir hayata sahip olması gerektiğidir” diye ekledi.

“Sanırım artık dünyada daha fazla tasarımcıya ihtiyacımız var çünkü çözmemiz gereken daha fazla sorun var ve işbirliği yapmamız gerekiyor.”

“Nendo yapabiliyorsa biz de yapabiliriz”

Sato ayrıca Nendo’nun çalışmalarının genç Japon tasarımcıları Milano’da sergi açma konusunda etkilediğine inanıyor.

“Ben sergilediğimde, Milano’da yalnızca iki veya üç Japon tasarımcı vardı ve Japon tasarımcıların gelip sergi açması oldukça nadirdi” dedi.

“[Şimdi] Birçok genç Japon tasarımcının bunu ‘Eğer Nendo yapabiliyorsa, biz de yapabiliriz’ şeklinde gördüğünü düşünüyorum.”

Nendo, yeni ürünleri piyasaya sürmenin yanı sıra şu anda Expo 2025 Osaka için Japonya Pavyonu da dahil olmak üzere bir dizi büyük proje üzerinde çalışıyor .

Mimari tasarımı Japon stüdyo Nikken Sekkei’ye ait olacak pavyonun genel yapımcısı ve tasarımcısı Sato’dur .

Sato, Nendo’yu 2002 yılında kurdu. Fotoğraf: Daisuke Yoshinari

“Çünkü bu ev sahibi ülkenin pavyonu, en büyüğü; 10.000 metrekare ve mimarisi üzerinde çalışmamız ve iç mekanların küratörlüğünü yapmamız gerekiyor” dedi.

“Neredeyse aynı anda 15 Salone del Mobiles gibi, yani bir tür kabus” diye şaka yaptı.

Çapraz lamine ahşaptan (CLT) yapılacak olan pavyon , bir atık bertaraf tesisi ve fuarın kendisi için bir geri dönüşüm alanı olarak işlev görecek.

Sato, “Bunu bir atık bertaraf tesisi haline getirmeye çalışıyoruz; her gün diğer pavyonlardan atık toplamaya çalışıyoruz, sonra bunu enerji olarak kullanacağız, böylece ısı, elektrik ve su üreteceğiz” dedi. .

“İnsanlar da bu süreçten keyif alabilir; atıklarla birlikte pavyona giriyoruz, sonra su oluyor, sonra planlar ve 3D baskı nesneleri oluşturuyoruz.”

“Çok kavramsal” pavyon aynı zamanda Japonya’nın tarihini ve mevcut yeni teknolojileri de sergileyecek. Ziyaretçilere farklı deneyimler sunmak için gün boyunca değişen ana girişle birlikte üç girişi olacak.

Sato, “Bu çok büyük bir şey ve altı ay boyunca birkaç milyon insanın ziyaret etmesini bekliyoruz” dedi. “Tasarımlamaya çalıştığımız tam bir deneyim. Ve sanırım Nendo olarak ilk günden beri yapmaya çalıştığım şey de buydu; çok esnek olmakla ilgiliydi.”

“Oyun hamuru anlamına gelen Nendo, sadece mimariyi değil, iç mekanları ve içerideki küçük nesneleri de harmanlamaya çalışıyor. Aradığımız şeyin ‘Nendo’ tarzı bir pavyon olduğunu söyleyebilirim.”

Sato’ya göre stüdyo aynı zamanda Nendo’nun “yedi yıldır” üzerinde çalıştığı bir proje olan Fransa’nın TGV trenleri için de iç mekanlar yaratıyor.

Olimpiyat kazanı Nendo'dan
Nendo’nun daha önceki projeleri arasında Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları kazanı da yer alıyor

“İç mekanların ve bar arabasının teslimatı üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Paris’teki Olimpiyatlar için koşmaya başlamaları gerekiyordu, ancak Kovid nedeniyle bazı şeyler oldu; umarım bu yılın sonu olur veya sanırım gelecek yıl olur.”

Sati, Nendo’nun büyük projeleri teslim edildikten sonra gelecek yıl dinlenmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

“Nendo için Olimpiyat kazanı , TGV ve Expo bizim için çok büyük bir projeydi” dedi.

“Salone sırasında eğlenceli şeyler tasarlamak gibi değildi; bir sürü politika, bütçe ve programla ilgili pek çok şey, çok karmaşık projeler” diye ekledi.

“Öyleyse gelecek yıl bu gerçekleştikten sonra nihayet rahatlayacağım.”

Ana fotoğraf Seiichi Saito’ya aittir .

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir