Söyleşiyi yapan: Nat Barker 

Mimar Kate Macintosh belediye konutları tasarlamasıyla tanınıyor , ancak bu Sosyal Konut Uyanışı röportajında ​​Birleşik Krallık’taki konut-karşılanabilirlik krizini çözmenin daha iyi bir yolunun arazi değerlerine vergi getirilmesi olacağını savunuyor.

Emekli İskoç mimar Macintosh, kamuya ait binalarda, özellikle de güney Londra’daki 1970’lerde iki sosyal konut projesi olan Dawson’s Heights ve Macintosh Court’ta yaptığı çalışmalardan dolayı takdir edilmektedir.

Ancak bu mirasa rağmen, savaş sonrası Britanya’da büyük ölçeklerde sosyal konut inşasına geri dönüşün savunuculuğu konusunda temkinli davranıyor.

“Ekonomiye bağlı bir konut piyasamız var”

Dezeen’e “Muazzam bir zenginlik eşitsizliği, ödenemezlik ve mevcut konut stokunun ihmal edilmesi sorunuyla karşı karşıyayız ve bu durum her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.

“Korkum şu ki, eğer tüm umutlarınızı Trente Glorieuses döneminde, Fransızların dediği gibi, yerel yönetim konutlarının geliştiği 30 yıl boyunca sahip olduğumuz sisteme geri dönmeye bağlarsanız, güveni inşa etmek çok uzun zaman alır ve deneyim ve güven zenginliği.”

Macintosh en çok güney Londra’daki Dawson’s Heights ile tanınır. Fotoğraf: Thaddeus Zupančič

Bunun yerine Macintosh, sürekli fiyat artışlarını yumuşatarak ve müteahhit spekülasyonlarını dizginleyerek konut ve kâr arasındaki bağı koparmayı amaçlayan arazi değerlerine uygulanan bir vergiyi savunuyor.

“Ben arazi değeri vergilendirmesine büyük inancım var” dedi. “Bütün ekonomimiz tamamen konut enflasyonuna, yani temelde arazi enflasyonuna bağlı.”

“İngiliz konut stokunun değerinin ulusal ekonominin dört katı olduğu tahmin ediliyor. Ekonomiye bağlı bir konut piyasamız var.”

2021’de mimarlık alanında kadınlar için Jane Drew Ödülü’nü alan Macintosh , çağdaş İngiliz toplumundaki eşitsizliklere öfkeli.

Sık sık evsizlik, boş evler ve kamu arazilerinin özelleştirilmesiyle ilgili istatistiklere atıfta bulunurken, süper zengin, büyük inşaatçılara ve İşçi Partisi liderine karşı sövüp sayıyor – “bana Starmer’dan bahsetme” dedi.

Evi , Yokoluş İsyanı ve Brexit karşıtı çıkartmaların yanı sıra orantılı temsile dayalı bir seçim sistemi çağrısı yapan bir posterle süslenmiş .

“Umut alevimi canlı tutmak için mücadele ediyorum” diye itiraf etti. “Ve eminim ki benim yaşımdaki ve benden daha genç pek çok düşünen insanı temsil ediyorum.”

“Sosyal bağ, aidiyet ve karşılıklı tanınma duygusunun sağlıklı bir toplumun ve dengeli bir zihinsel bakış açısının anahtarı olduğunu düşünüyorum” diye ekledi. “İnsanların hissettiği bu artan yalnızlık çok üzücü, çok perişan.”

“Thatcher’dan bu yana her şey bu ‘her şey metadır’ zihniyetiyle yönlendiriliyor. Sanki başka bir evrenden gelmişim gibi hissediyorum.”

Dawson’s Heights “küçük bir yavruydu”

Macintosh, İskoçya’da sosyal konut üzerinde çalışan bir mühendis olan babası tarafından mimarlık alanında kariyer yapmaya teşvik edildi.

“O bir sosyalistti” dedi. “Ve böylece, herkes için genel yaşam beklentisi düzeyini ve kendini gerçekleştirme olanaklarını yükseltmeye yönelik bu yakıcı arzuyla motive oldu.”

Yeterlilik kazandıktan sonra başlangıçta en çok tiyatrolar yaratmaya ilgi duydu – ilk işi Denys Lasdun’un brütalist Kraliyet Ulusal Tiyatrosu’nun ilk tasarımları üzerinde çalışmaktı .

“Tezim konusu olarak Edinburgh için bir opera binası yapmıştım; kalenin hemen altındaki I. derece listedeki bir binanın yıkılmasını içeren çılgınca, inanılmaz derecede iddialı bir plan” diye hatırladı.

“Röportaj için gittiğimde bunu Denys Lasdun’a gösterdim. Artık bundan pek hoşlanmadığımı söylediğimde ‘endişelenme, bunu yapamazsın’ dedi.”

Dawson’s Heights, Londra’nın güneyindeki bir tepede göze çarpan bir bölgede yer almaktadır. Fotoğraf: Nick Richards

O zamanlar Londra ilçeleri yeni mülkler inşa etme konusunda yoğun baskı altındayken, onun konuta taşınması daha pratik deneyim kazanma arzusundan kaynaklandı.

Southwark Belediyesi’nde bir iş buldu ve burada kendisine “devam etmesi gereken bu muhteşem yer” tahsis edildi; bu site daha sonra Dawson’s Heights olacak.

Bugün yalnızca 26 kişilik bir mimarın yaklaşık 300 evin geliştirilmesiyle görevlendirilmiş olması dikkate değer görünse de Macintosh, Dawson’s Heights’ın konseyin Heygate, Aylesbury ve North Peckham mülklerindeki diğer alanlarıyla karşılaştırıldığında nispeten küçük bir proje olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu, Southwark’ın yaptıkları açısından gerçekten küçük bir hataydı” dedi. “Planlamadan geçti, hiç sorun olmadı.”

Bu üç büyük mülkün tamamı o zamandan beri yeniden geliştirme sürecinden geçti, ancak Dawson’s Heights, güney Londra silüetinde önemli bir simge yapı olmaya devam ediyor ve kendine özgü hatları bölgenin en yüksek noktalarından birini taçlandırıyor.

1964 ve 1972 yılları arasında inşa edilen Dawson’s Heights tasarımı, daha önce sahadaki üç kule bloğu önerisi – Macintosh’un deyimiyle “üç ağrılı başparmak” – lehine seçilmişti.

“Ziggurat oluşumuyla kasıtlı olarak yaptığım şeylerden biri, önceden var olan kentsel dokuyla bütünleşmeyi denemek ve çevredeki binalarla ilişkilendirmek için uçlara doğru ölçeği azaltmaktı” dedi.

Arazinin önemli bir özelliği, o zamanlar daha yaygın olan monolitik döşeme bloklarından farklı olan pikselli formudur.

Macintosh, “Ağır modelleme, bireysel konutu uyumlu bir bütünlük içinde ifade etme isteğim olarak ortaya çıktı, böylece belirli bir aileyi tanıyorsunuz ve bu sadece bürokratik, verimli bir konut topluluğu değil,” diye açıkladı Macintosh.

“Fakat aynı zamanda insanların bu konut grubu olarak kesin bir kimlik olduğunu hissedebilmelerini sağlayan bir uyum da var” diye devam etti.

“Benim idealim, bir çocuğun bir arkadaşını o merkezi alana götürüp ‘şuradaki dördüncü kattaki balkon, altı sıra – burası benim evim’ diyebilmesiydi.”

“Nazik vahşilik”

Macintosh’un tarzı “nazik vahşilik” olarak tanımlandı .

Fikirlerinin kısmen, insanları gecekondu teraslarından yeni inşa edilen sosyal konutlara taşımanın toplum yaşamının risk unsurlarını oluşturduğunu savunan 1957 tarihli Doğu Londra’daki Aile ve Akrabalık çalışması – “o zamanlar mimarlar için neredeyse okumayı gerektiriyordu” – tarafından desteklendiğini söylüyor. kaybolmak.

Macintosh’un iddiasına göre, savaş sonrası dönemde Londra’daki belediye mülkü projelerinin çoğu, miktar araştırmacıları tarafından kontrol ediliyordu ve maliyeti düşük ancak mimari karakterden ödün veren prefabrik inşaat yöntemleri tercih ediliyordu.

“Endüstrileşmiş bina sistemleri, orada yaşamanın nasıl olacağına ilişkin insan deneyiminin ana jeneratörü olmaktan ziyade, teknoloji tarafından üretilen tasarımlarla sonuçlanma eğilimindedir” dedi.

“Savaş sonrası tabula rasa döneminde şöyle bir düşünce vardı; ‘yeni ve tamamen farklı bir yaşam tarzı yaratacağız'” diye devam etti.

“Ve bu aslında bir çeşit hastalık. Geçmişi asla yok edemezsiniz, denememelisiniz. O bizimle birlikte, bugün de yaşıyor, onu bünyenize katmalı, ondan büyümelisiniz.”

Adını mimarından alan Macintosh Court, 44 konuttan oluşan korunaklı bir konut kompleksidir. Fotoğraf Kate Macintosh’un izniyle

Tamamlanmasından elli yıl sonra Macintosh, Dawson’s Heights’ın ayakta kalmasından memnun.

“Kiracı topluluğu birbirine bağlı ve uyumlu görünüyor ve konut sahipleri ile kiracı olanlar arasında herhangi bir bölünme veya düşmanlık yok gibi görünüyor” dedi. “Orada iyi bir topluluk hissi var.”

Örneğin, Kovid salgını sırasında, Birleşik Krallık’taki insanlar her perşembe akşamı sağlık çalışanlarını kamuya açık bir şekilde alkışlamak için ön kapılarının dışına çıkmaya teşvik edildiğinde, iki blokta yaşayanlar hangisinin daha fazla gürültü çıkaracağını görmek için yarışıyordu.

Diğer sosyal konut projesi ise yakın geçmişte daha sıkıntılı bir dönemden geçti. Başlangıçta sadece 269 Leigham Court Road olarak bilinen, ancak bölge sakinlerinin kampanyasının ardından Macintosh Court olarak yeniden adlandırılan bu tesis, Streatham’da 44 evlik bir korunaklı konut kompleksidir.

Modüler inşaatta ilk denemelerden biri olan site, bir dizi kapalı bahçenin etrafına yerleştirilmiş alçak beton bloklardan oluşuyor.

2014 yılında Lambeth Belediyesi, 269 Leigham Court Road’u yeniden geliştirme için satma planlarını açıkladı, ancak sakinlerin şiddetli muhalefeti ve mülkün II. Sınıf olarak listelenmesine yönelik başarılı bir kampanyanın ardından bu plandan vazgeçti.

Belediye daha sonra, sakinlerin evlerinde sızıntılara yol açan ve binaların çatı ve duvarlarına büyük borular döşenmesini içeren başarısız bir onarım ve yenileme projesine girişti.

Koruma grupları Twentieth Century Society ve Docomomo , çalışmaların koruma altındaki bina yasalarına aykırı olarak yapıldığını iddia ederek öfkelendi.

Bölge sakinleri sonunda fiyasko nedeniyle belediyeden tazminat aldılar , ancak daha yakın zamanda enerji faturalarında yıllık 2.000 sterlinlik bir artışla karşı karşıya kaldılar .

Macintosh öfkeli. “Macintosh Court için son derece üzülüyorum” dedi. “Bazen uykumu bölüyor.”

“Sakinlere yardım etmek için aklıma gelen her yolu denedim ve onlara yardım etme konusunda aciz olduğum için her zaman bir suçluluk duygusu hissediyorum ve oldukça mantıksız bir şekilde.” diye ekledi.

“Çünkü oradalar, yaşlılar ve zayıflar. Hayatlarını Lambeth’in güvenine verdiler ve Lambeth onlara ihanet etti. Yaptıkları son derece mantıksız; saf vandallık.”

Macintosh, çağdaş konut tasarımına büyük ilgi duyuyor ve övgü için Mikhail Riches , Karakusevic Carson Architects , Archio ve Peter Barber Architects’i seçiyor.

Bu stüdyoların özellikle iyi yaptığı şeyin araba hakimiyetini azaltmak olduğunu söylüyor.

“Günümüzde konut tasarımının bir numaralı sorunu otomobilin kontrolüdür” dedi. “Otomobil sosyal uyumun düşmanıdır. Benim için ana kriterlerden biri bu; arabayı kontrol altına almalı ve kontrol altına almalısınız.”

Ana fotoğraf Michael Franke’ye aittir.


Jack Bedford’un illüstrasyonu

Sosyal Konut Canlanması

Bu makale , dünya çapında inşa edilmekte olan yeni kaliteli sosyal konut dalgasını araştıran ve sosyal konut inşasına geniş ölçekte bir geri dönüşün büyük şehirlerimizdeki ekonomiklik sorunlarını ve evsizliği çözmeye yardımcı olup olamayacağını araştıran Dezeen’in Sosyal Konut Canlandırma serisinin bir parçasıdır.

Kaynak: Dezeen

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir