Mimar: Tschumi Mimarlık

Tschumi, Mimarlık, çevreci pop müzik oditoryumları zincirine, hükümetin sponsorluğunu yaptığı bir yeni halka ekliyor.

Fransa’da 15 kadar “Zénith” konser salonu bulunuyor. Bunlar, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından yapılmış en küçük olanı 3000 kişi kapasitesine sahip ve genellikle rock ve pop tarzı müzikler için tasarlanmış.

Bu konser salonlarından ilki, Parc de la Viellette’te, Chaix ve Morel mimarlık tarfından gerçekleştirilmiş. Tschumi ise, bundan 7 yıl önce Rouen’da da bir konser salonu tasarlamış ve Limoges’da, 2003 yılındaki konser salonu yarışmasını kazanmış.

Rouen’daki salon, kent dışında, ormanlık bir arazi üzerinde inşa edilmiş olup, mimar tarafından, çelik ve Rouen’in geleneksel mimarisi karıştırılarak dinamik bir yapı elde edilmiş. Oturma alanlarıyla, kullanılan malzemeleri ve tasarımıyla, bina HQE (Yüksek Çevresel Kalite) seviyesinde bulundu.

Konser salonu yapılırken, etrafındaki ormanla uyumlu olması açısından, ahşap malzeme kullanılması düşünüldü. Böylelikle, ahşap malzeme, 600 ile 8000 seyirci kapasitesi arasında değişebilen salonun, özellikle iç tasarımına sıcak bir hava kattı.

Kendiliğinden eğimli arazi üzerine yerleştirilmiş oturma birimlerinin hemen ardında, 1500 arabalık, 300 genç ağaçla yeşillendirilmiş bir park bölümü bulunuyor. Peyzaj tasarımcısı Michel Desvignes ile çalışan mimarlar, çakıl taşları, toprak ve çimle doğal bir tasarım oluşturmuşlar.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. Ben bu salona gerçekten hayran oldu, çok iyi düşünülmüş ve tasarlanmış. Üstelik kent dışında, ormanlık alanda. Bu özeni kentlerde bile göremediğimizi hatırlarsak bana daha da değerli geliyor.

  2. plan geometrisi ile yapı kütlesi arasında kurulan koralasyon, yapı kabuğunun hafifliği ve özgün geometriye gösterdiği uyum bence projenin kendini en fazla var ettiği noktalar. sonra ahşap ve çelik arasında sağlan uzlaşma kayda değer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir