Geçmişten Günümüze Norman Foster

 

AD Pritzker ödüllü mimar

 

Norman Robert Foster, 1 Haziran 1935 Manchester, İngiltere doğumlu dünyaca ünlü bir mimardır.
Mimarlık eğitimini Manchester Üniversitesi’nde alan Norman Foster eğitimini Yale Üniversitesi’nde master yaparak tamamladı. Dünya çapında yüzlerce komiteye katılmış ve yüzlerce ödülün de sahibi olan Norman Foster’in dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirdiği çok önemli projeleri vardır.

Fransa’da Millau Viyadüğü (dünyanın en yüksek köprüsü), Hong Kong Uluslararası Havalimanı veya Reichstag’ın restorasyonu gibi dünyaca tanınmış sayısız mimarlık projesinde imzası bulunur.

Bu bölümde onun çok önemli yapılmış projelerinden 13 tanesini verirken mimarlık serüvenine bir ölçüde tanıklık etmiş olacağız.

1.Norman Foster

nor-1.jpg

Fotoğraf: Foster + Partners

New York City deki Swiss Re Kulesi Foster’ın cam çelik kombinasyonundaki büyüleyici stili olarak adlandırılır. AD’nin son iki sayısında yer verdiği Boston Müzesi efsanevi bir mimarlığın gösterisi gibidir.

2. 30 St Mary Axe, 2004

nor-2.jpg

Fotoğraf: Foster + Partners

Resmen 30 St Mary Axe olarak bilinen, adresi, Swiss Re gibi Londra silueti üzerinde çok önemli bir etki bırakan 41 katlı Londara’dan sivrilen bu yapı bazılarına göre bir erkeklik organını temsil etmektedir.

3. Millau Viyadüğü, 2004

nor-3.jpg

Fotoğraf: Ben Johnson

Güney Fransa’da Tarn Nehri üzerinde 1.100 metre uzunluğunda, zarif dört şeritli Millau Viyadüğü dünyanın en uzun karayolu köprüdür. Foster ve Fransız mühendis Michel Virlogeux kabloları ve direkleri onun yelkene benzer kombinasyonunu mümkün olduğunca az görme alanı kapatacak şekilde tasarlamışlardır.

4. Modernist Villa, 2002

nor-4.jpg

Fotoğraf: Richard Bryant

Foster , Akdeniz’in muhteşem manzaralı Capitalizing Koyunda yüksek öğlen güneş ışığı nı tutan bir teras ve beyaz yelken bezi tonları üzerine açılan 30 metre uzunluğundaki cam cephe ile Fransa’da yedi düzeyde villalar tasarladı.

5. McLaren Teknoloji Merkezi, 2004

nor-5.jpg

Fotoğraf: Nigel Young/Courtesy Foster + Partners

İngiltere’de, Formula otomobil üreticisi McLaren merkezi sansasyonel bir omurga eğrisi cephe üzerinde şekillendi. Göz kamaştırıcı suni gölün bitişiğindeki tasarım sadece gölün manzara özelliğini değil karmaşık soğutma sisteminin çözümünde de rol almaktadır.

6. Hearst Tower, 2006

nor-6.jpg

Fotoğraf: Chuck Choi

New York’taki Hearst Corporation merkezi bir yenileme projesi olarak, Foster ve tasarımcısı Joseph, Kentsel otorite Ziegfeld Follies tarafından 1920’lerde yaratılmış olan şirketin orijinal altı katlı binası, üstüne cam 46 katlı yapı tasarladılar. Sonuç kentsel alanda bir yenileme simgesiydi.

7. İngiltere Büyük Mahkemesi, British Museum, 2000

nor-7.jpg

Fotoğraf:Nigel Young/Foster + Partners

Bu proje ile bu netlikte büyük bir cam kubbe yaratılarak British Museum Avlusu yaratıldı. Bu avlu giderk büyüyen bir buluşma yerini yaratırken Avrupa’nın en büyük kapalı kamusal alanını yaratmış oluyordu.

8. Reichstag, 1999

nor-8.jpg

Fotoğraf: Reinhard Gorne

Berlin’s görkemli 1894 Reichstag (2. Dünya Savaşı sırasında yakılan Meclis Binası) Foster’s dört yıllık restorasyon çalışması ile Almanya parlamentosu olarak yapıldı. Hükümetin çalışmalarının şeffaflığını sembolize etmek üzere cam kubbe inşa edildi. Bu kubbe aynı zamanda ziyaretçiler tarafından başkentin 360 derecelik bir görünümüne kavuşmalarını da sağladı.

9. Renault Dağıtım Merkezi, 1983

nor-9.jpg

Fotoğraf: Richard Davies

N. Foster; Tendon cam binada bir örümceğe benzeyen sarı iskeletin kravat çubukları içinde Fransız otomobil üreticisi için , eğitim tesisi, depo ve showroom tasarladı.

10. Asprey, 2003

nor-10.jpg

Fotoğraf: Marburg Johannes

Başka bir tasarım ustası olan, İngiliz iç mimar David Mlinaric ile, New York’ta Trump Tower dibinde, Asprey amiral gemisi yaratılması işine Norman Foster’da katıldı. Parlak siyah çerçeve içinde lüks mallar tamamen şeffaf mağaza camından; kocaman yaprak şeklinde görünümle, geceleri parlayan bir feneri andırmaktadır.

11. Büyük Cam Ev, 2000

nor-11.jpg

Fotoğraf: Nigel Young / Foster + Partners

N.Foster, Galler Ulusal Botanik Bahçesi merkezinde dünyanın en büyük tek açıklıklı serasını tasarladı. Yapının tepe gibi profili ustaca 568 dönümlük parkı manzarası içine yuvalamıştır.

12. Chesa Futura, 2004

nor-12.jpg

Fotoğraf: Nigel Young / Foster + Partners

İsviçre St Moritz’deki bu apartmanın dışı fasulye gibi Foster’ın yuvarlak geometrisini onun karaçam shingle kaplamasını gösterdiği, aynı zamanda İsviçre Geleneksel Mimarisine referans verdiği projesidir. Adı yerel lehçede, Romansh de “geleceğin evi” anlamına gelir.

13. Wembley Stadyumu, 2007

nor-13.jpg

Fotoğraf: Nigel Young / Foster + Partners

90.000 kişilik Londra’daki Wembley Stadyumu’nda dünyada futbolu için en büyük kapalı bir mekan düşünülmüştür. Yükselen ışıklı kemer stadyumun geri çekilebilir çatısının destek parçasıdır.

Kaynak: Architecture Digest – Vikipedi
Çeviri: Mimdap

5 Comments

  1. Bir şeyi belirtmek istiyorum Millau Bridge in uzunluğu yanlış yazılmış düzeltilirse sevinirim..

  2. dünyaca ünlü demek az olur. bu kalem tarihe not düşüyor, bir çağın temsilciliğini yapıyor adeta. her yaptığı şapka çıkartacak cinsten.

  3. Katılıyorum bunlar dünya çapında üst işler gerçekten. Nasıl bir ekiple yapıldığını yüzlerce kişilik bir mimarlık ordusuyla başarıldığını biliyorum. Böyle bir işliğin yönetilmesi ne denli zor olmalı. Yaratıcı mimara, işin patronuna ne kadar yük düştüğü belli. Hepsi birbirinden anlamlı ve ebat olarak çok büyük işler.

  4. Dünyanın en önemlilerinden bir belki de Foster bugün için. Şu yukardaki eserlere bakın Fransa’daki köprü örnek olarak eşsiz. Bugün dünyanın her tarafında en prestijli projeleri hazırlıyor. Mimarlık dehası adeta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir