Mimarlar Odası’nın kurucu üyelerinden olan duayen mimar, gazeteci, yazar Aydın Boysan, 5 Ocak 2018 tarihinde 96 yaşında aramızdan ayrıldı. Toplumun hafızasına işlemiş önemli bir kişilik olan Boysan, mimarlığı, yarattığı bilhassa endüstriyel binalar yanında söz ustası, kültür adamı, yazar, gazeteci kimlikleriyle de hep gündemimizde olmuştur.

 

 

 

 

AYDIN BOYSAN KİMDİR?
Aydın Boysan, 17 Haziran 1921 tarihinde Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. 1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitiren Aydın Boysal, mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.
Aydın Boysan, Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders veren Aydın Boysan, ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu (1984-1993).
Aydın Boysan, aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

 

 

 

 

AYDIN BOYSAL’IN TASARLADIĞI YAPILAR
1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır. 1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı.
Aydın Boysan’ın imzasını attığı bazı projeler şunlardır:
Hakkâri vilâyet konağı (ilk projesi).
Hürriyet Medya Towers, Güneşli, İstanbul.
Sütlüce’deki Arçelik binası.
Arçelik Çayırova Fabrikası, İstanbul, 1967
Nasaş Alüminyum Tesisleri, Gebze-Kocaeli
Turistik Otel Termal, Uludağ-Bursa
Eczacıbaşı binası (Şimdi yıkıldı, yerinde Kanyon Alışveriş Merkezi var).
İpekkağıt Karamürsel yapısı.
Orhangazi Döktaş binası.
Çorlu Aymar binası.
Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi.
Çatalca’daki Nesin Vakfı binaları restorayonu.
Kitapları
Mizah Paldır Güldür
Yangın Var
Umut Simit
Yalan
Oldu mu Ya!
Fısıltı
Dostluk
Aldanmak

Söylesem Bir Türlü
Dünyayı Severek
Yollarda
Uzaklardan
Yıl 2046 Uzay Anıları
İstanbul Esintileri
Leke Bırakan Gölgeler
Yaşama Sevinci
Sev ve Yaşa
Damlalar
Zaman Geçerken
Aynalar
Yüzler ve Yürekler
Felekten Bir Gün
İstanbul’un Kuytu Köşeleri
Neşeye Şarkı
Nereye Gitti İstanbul?
Merak Uyanınca
Uzun Yaşamanın Sırrı
Hayat Tatlı Zehir
Ayıp Olmadan
Şerefe
Binbir Yaşam Sahnesi
Yıldızlardan Bile Uzaklarda
Bir Ömür yetmiyor
Ne Hos Zamanlardı

 

 

 

 

Bulunduğu her ortamda muhabbetiyle kalabalıkları etrafına toplayan Aydın Boysan, 63 yaşından sonra yazarlığa başlamış, geçen 30 yılda 47 kitaba ve sayızı gazete makalesine imza atmış olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği en önemli mimarlar arasındaydı.

 

 

1945 yılından 1999’a kadar aktif olarak mimarlığa devam eden Boysan, Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı. İlk eseri Hakkâri Vilayet Konağı’ndan sonra sayısız esere imza attı. 55 yılda 15 milyon metrekare bina tasarlayan Boysan’ın eserlerinden bazıları:

 

 

1) HÜRRİYET MEDYA TOWERS

 

Hürriyet Medya Towers, Aydın Boysan tarafından 2000’lerin başında tasarlandı. Hürriyet tesisleri ve  önünde ikiz kule şeklinde düşünülmüş iş kuleleri döneminin önemli yapılarındandı. Bir süre hizmet veren bina 2012’de, arsasının Nurol GYO’ya 125,5 milyon dolara satılmasının ardından yıkıldı.

 

 

 

Tesislerin tümüne bakış

 

 

 

 

 

2) SÜTLÜCE’DEKİ ARÇELİK BİNASI VE ARÇELİK ÇAYIROVA FABRİKASI 

 

 

93 yaşında aramızdan ayrılan Boysan, Arçelik’in iki önemli fabrikasına da imza atmıştı: Sütlüce ve Çayırova. 1955 yılından bu yana kullanılmakta olan Arçelik Sütlüce tesisleri şu an genel müdürlük olarak kullanılıyor.

 

 

 

 

3) GEBZE’DEKİ NASAŞ ALÜMİNYUM TESİSLERİ

 

 

1969’dan 1998’e kadar faaliyet göstermiş sanayi kuruluşu Nasaş’ın Gebze’deki tesisi de Aydın Boysan’ın eseri. Şirket, İmar, Garanti, İş ve Emlak Bankası’na olan kredi borçlarını ödeyemedikten sonra iflas etti.

 

 

 

 

4) ECZACIBAŞI BİNASI

 

 

Boysan’ın Levent’te yaptığı Eczacıbaşı’nın yerinde bugün,  sınıf arkadaşı ünlü mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu’nun projesi Kanyon Alışveriş Merkezi yer alıyor.

 

 

 

 

5) KARAMÜRSEL’DEKİ İPEK KAĞIT FABRİKASI

 

 

1969 yılında Eczacıbaşı Topluluğu, temizlik kâğıdı üretimi için İpek Kağıt’ı kurdu. Yalova’daki fabrikada üretime geçildiğinde ise takvimler 1970 yılını gösteriyordu. Bir Eczacıbaşı İpek Kağıt markası olan Selpak 1971 yılında, kâğıdın temel hammaddesi selülozun “sel” kısmı ile temiz anlamına gelen “pak” sıfatının bileşiminden adını aldı.

 

 

 

 

 

6) MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR MERKEZİ RESTORASYONU

 

 

15’nci yüzyılda Bizans Ste. Claire ve Aya Photini kiliselerinin yer aldığı Metopon adlı bölgede kurulan Tophane-i Amire binası, İstanbul’un fethinden sonra top döküm merkezi, Osmanlı ordu ve donanmasının kullandığı askeri topların üretildiği yer oldu. 1850’lerden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda silah sanayisinin ve silah ticaretinin merkezi olan yapı, 1900’lü yıllarda bir süre eğitim merkezi olarak kullanıldı. 1992 yılına kadar çeşitli düzenlemeler geçiren Tophane-i Amire binası, bu tarihte Mimar Sinan Üniversitesi’ne devredildi.

 

 

 

 

7) ÇATALCA’DAKİ NESİN VAKFI BİNASI RESTORASYONU 

 

 

1973’te yazar Aziz Nesin tarafından kurulan, eğitim olanaklarından yoksun çocukların, kendini sürekli geliştiren, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini amaçlayan Nesin Vakfı’nın Çatalca’daki binası da Aydın Boysan tarafından restore edilmişti. Bugün bu binada Aziz Nesin’in bazı kişisel eşyaları da sergileniyor.

 

 

 

 

8) ORHANGAZİ’DEKİ DÖKTAŞ BİNASI
1973’te Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kurulan Componenta Dökümcülük, 1999 yılında Manisa Alüminyum dökümhanesini de bünyesine kattı. 2006 yılında Koç Holding tarafından 200 milyon dolar karşılığında Finlandiya merkezli Componenta Corporation firmasına satılan Döktaş, bu tarihten sonra ünvanını da Componenta Döktaş AŞ olarak değiştirdi. Şirket bugün, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük döküm fabrikasına sahip.

 

 

 

2 Comments

  1. çok özel bir insandı, bu toplumu iyileştiren, olumluluklara taşıyan bir insandı

  2. Müthiş bir insanı, bir söz ustasını, yetenekli bir mimarı, herkesin dostu bir ağabeyi kaybettik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir