David Chipperfield, Saint Louis Sanat Müzesi’ne yaptığı 125 milyon dolarlık eklentinin tasarımını beğeniye sundu.

Tasarım, 1904 yılında inşa edilmiş tarihî yapıya, koyu renkte, parlatılmış beton cepheli bir eklenti sunuyor. Yeni sergi alanları ve kamusal alanlar oluşturulmuş, tavandan zemine uzanan pencereler kullanılarak, hem içeriden hem de dışarıdan “davetkâr” bir görüntü sağlanmış.

Tasarımda, ana katı alt katta bulunan kafe, oditoryum ve müzenin satış alanı ile birleştiren bir ana merdiven öngörülmüş. Yeni restoran ise, kuzeydeki parka bakıyor. 300 araç kapasiteli park alanı ise, üç katlı olacak ve yerin altında bulunacak.

Projede, yeni bir restoran ve ön giriş bulunuyor. Planda toplamda 7660 metrekarelik sergi alanları, kamusal alan ve diğer öğelerin yanı sıra; 11980 metrekarelik yeraltı park alanı bulunuyor.

Saint Louis Sanat Müzesi, barındırdığı 30 binden fazla sanat eseriyle, Amerika’nın en önemli sanat müzelerinden bir tanesi. Koleksiyonda, her kültürden ve tüm zamanlardan eserler bulunuyor. 1904 yılında inşa edilen binası ise, mimar Cass Gilbert imzası taşıyor.

Müzeye yapılacak eklenti için ilk çalışmalar 2008’de başlayacak, 2011’de ise eklenti hazır olacak.

David Chipperfield proje hakkında şunları söylüyor: “Cass Gilbert’in tasarımı, müzenin tarihine ve kimliğine çok yakışıyor. Sadece binanın mimarî ve sembolik değerini korumakla kalmadık, aynı zamanda alanın çevresiyle mimarî arasında güçlü bir ilişki kurmayı amaçladık.”

Kaynak: BD Online
Çeviri: mimdap

One Comment

  1. Müthiş sade ve kususrsuz gerçekten. Batı dünyasında bu iş o denli biliniyor ki, artık mimar ustalar yeni projelerde yorumlarını adım adım ilerletiyorler, ksusrsuzluk yarışında çıtayı bir adım daha ileri taşıyorlar. Net, okunur, fonksiyonel. Eşittir; proje.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir