Jose Martı Küba Dostluk Derneği, 17 Ekim Çarşamba günü, İTÜ Taşkışla Binası’nda Oscar Niemeyer ile ilgili bir toplantı düzenledi. Doğan Kuban’ın konuşmacı olduğu toplantıda, Le Corbusier, Mies Van Der Rohe, Oscar Niemeyer bağlamında modernizm üzerinde duruldu. Öncelikle, Oscar Niemeyer’in hayat hikâyesine biraz değinen Kuban, ardından Le Corbusier başta olmak üzere, mimarîde modernizm üzerine bir konuşma yaptı.

Konuşmasını çeşitli yapıların fotoğrafları üzerinden geçekleştiren Kuban, postmodernist mimarîye de çeşitli eleştiriler getirdi.

Niemeyer

Niemeyer, 1907’de doğmuş ve 1934 yılında Rio de Janeiro Güzel Sanatlar Akademisinden mimar – mühendis olarak mezun olmuş. Doğan Kuban’ın da sunumunda belirttiği gibi, “Niemeyer, Brezilya’ya modernizmi getiren ve Le Corbusier’nin bütün ilkelerini uygulayarak bir okul yaratmıştır.” 1938 yılında Komünist Partisi’ne üye olan Niemeyer’in bu siyasal tercihi, hayatında belli kırılmalara sebebiyet vermiş. Amerika’nın en büüyk üniversitelerinden Yale v eHarvard’a öğretim görevlisi olarak çağrılan Niemeyer’e vize verilmemiş. 1939 yılında Costa ile birlikte New York Fuarın’da gerçekleştirdikleri Brezilya Pavyonu, Niemeyer’e asıl ününü getirmiştir. Kubicek ile olan dostluğu da Niemeyer için bir dönüm noktası olmuştur. Devlet başkanı seçilen Kubicek, yepyeni bir başkent oluşturma kararı verip, Niemeyer’i bu kenti baştan sona inşa etmekle görevlendirmiş. Niemeyer de kenti planlayacak plancıyı bulmak için bir yarışma düzenlemiş ve kazanan Costa olmuş. İkili tarafından, 4 sene içinde, yoktan bir kent yaratılmış.

Niemeyer’in yapıları heykelsi bir estetiğe sahip, binalarının bütün ayrıntıları vazgeçilemeyecek derecede gerekliydi.

Oscar Niemeyer’in ünlü yapıları

Doğan Kuban, Niemeyer’den bahsederken, Le Corbusier, Mies Van Der Rohe’den de örnekler vererek, bir tür modernizm konuşması yaptı. Ayrıca Kuban, bu konuşmayı mimarların yapıtlarının fotoğraflarıyla destekledi.

– Le Corbusier, Niemeyer’in en çok etkilendiği mimarlardandır. Le Corbusier’nin mimariye getirmiş olduğu yepyeni ilkelerin en net görüldüğü yapı olarak Savoie Villa’sı gösterilebilir.
Le Corbusier’nin, Niemeyer’i de oldukça etkileyen mimarî ilkelerini şöyle özetleyebiliriz:
– Bina, taşıyıcı sütunlar üzerine inşa edilmelidir. (Bu taşıyıcı duvar sistemini ortadan kaldıran, devrim niteliğinde bir değişimdir.)
– Her katın planı birbirinden ayrı yapılmalıdır.
– Çatı bahçeleri önemlidir.

Savoie Villa’sı – Le Corbusier

Ronchamps Şapeli – Le Corbusier

Brezilya Kongre Binası – Niemeyer

Çağdaş Sanat Müzesi – Niemeyer

Casino – Niemeyer

Brezilya Katedrali – Niemeyer

Yeni müze – Niemeyer

Fransa Komünist Partisi – Niemeyer

Brezilya Ulusal Müzesi – Niemeyer

2 Comments

  1. Yaşayan belki de son modernist usta. Bir çağın temsilcisi. Hala onun yapıtları, yaşamı ve yazıları iyi araştırıldığında dünyayı değiştirmeye çalışanların sesi kulaklarımızın pasını silecektir. Kendisini ortaya koymuş, mimarlıkla söyleceğini söylemiş biri. Çok yaşa emi…

  2. Oscar Nimeyer, modernizmin son klasiği bence. Bir geleneğin ve ilkelerin adamı. Ustalığı ve yapıtlarının modernizmin anlamıyla yüklü oluşu elbette tartışılamaz. 100. doğum gününü kutluyorum, büyük usta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir