2016 Olimpiyatları için Los Angeles’la birlikte Chicago favorileri arasında yer almaktadır ve üstelikte küresel rakiplerine karşı da güçlü bir yarışmacıdır.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Chicago Teklif Komisyonu Başkanı Patrick Ryan; yabancı rakipler olarak Doha, Katar, Madrid, İstanbul, Rio de Janerio, Tokyo ve büyük ihtimalle Yeni Delhi’yi gördüğünü söylemiştir.
Bu kentler ve Los Angeles’da dahil olmak üzere birkaç kent daha 2016 Olimpiyatları için yarışıyor. Geçtiğimiz hafta ABD Olimpiyat Komitesi (USOC), Olimpiyatları Birleşik Devletlere getirmek için yarışılacağını ve Nisan Ayında Los Angeles ya da Chicago arasında seçim yapılacağını onayladı.
Bazı gözlemciler Chicago’nun yeniliğiyle şimdiden ön plana çıktığını söylemektedir.
Olimpiyat tarihçisi ve Pennsylvania Eyalet Üniversitesinde fahri kinesioloji profesörü olan John Lucas, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeleri arasından bazılarının, daha önce aday olmamasından dolayı Chicago taraftarı olabileceğini” söyledi. “Tarih anlayışıyla Los Angeles’a üçüncü defa tekrar gitmek istemeyecek insanlar var”
Chicago’nun Amerika kıtasının ortasında olan konumu, pek çok Amerikalının olimpiyatları canlı olarak izleyebilmesi anlamına da gelmektedir ki bu Olimpiyatların yayıncısı içinde çekici bir düşüncedir (NBC 2012’ye kadar oyunları yayınlamak için 5.7 milyar $ ödemektedir)

Ama seçimini 2009’da yapacak olan IOC’un, yayıncının tercihlerinden başka bir dizi faktörü daha dikkate alacağı düşünülmektedir. Chicago Üniversitesinde Olimpiyat Araştırmacısı olan ve aynı zamanda Chicago Olimpiyat Teklif Komisyonuna danışmanlık yapan John MacAloon IOC’nin ilk önce kentin sporculara hizmet verebilmesine, daha sonra da Olimpik harekete katkıda bulunma, yerel miras bırakabilme ve kendi organizasyon ve finansmanını sağlayabilme yeteneğine baktığını söylemektedir.

Chicago çabasının liderleri ortaya koydukları kompakt planın, stadyum ve havuz gibi yeni hizmetlerin kent sakinleri için değerli bir miras olmasının yanı sıra etkinliklere olan seyahati minimize edeceğini belirtmiştir.

Chicago yabancı rakiplerine nazaran güçlü bir ele sahiptir.

Madrid, 2012 Yaz Olimpiyatlarını Londra’ya kaptırdıktan sonra teklif verme sürecini tatsızlığını zaten bilmektedir. Londra 1948 ve Helsinki 1952’den sonra IOC ardı ardına Avrupa kentlerini Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapması için seçmesinden dolayı bu diğer yerlerdeki aday kentler için potansiyel bir avantajdır.

İstanbul? 2000 ve 2008 oyunları için adaylar arasında yer aldığından daha en başından kazanma şansı yoktur. Online olarak Olimpiyat tekliflerini izleyen www.gamesbid.com’un prodüktörü Robert Livingstone “Onlar sürekli teklif veriyor” demektedir.
Televizyon zemininden ilerlediğimizde Rio’nun nefis limanı Lake Michigan’ı yenilgiye uğratmaktadır ve New York’un sadece 2 saat dilimi doğusundadır. IOC başkanı kentin avantajlarından bahsederken, olimpiyatları Latin Amerika ve Afrika’da yapma hevesini de dile getirmiştir.

Kaynak: Chicago Bussiness
Çeviri: mimdap

One Comment

  1. olimpiyatlar dünya gündeminde çok önemli yer tutuyor her ülke olimpiyatlar kendinde olsun istiyor olimpiyat fikrini bir ilerleme gücü olarak düşünüyor kalknma projesine çeviriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir