Society’s Cage, toplumumuzun kurumsal ırkçılık ve beyaz üstünlüğünü hesaba kattığı için George Floyd ve Breonna Taylor cinayetlerinin ardından ortaya atılan,  yorumlamalı bir yerleştirme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu halka açık enstalasyon, ırkçı devlet şiddetinin tarihsel güçlerini sembolize etmek için yontulmuş cesur bir yorum pavyonudur. Deneyim, ziyaretçileri eğitir ve kişisel düşüncelerini yansıtmak, kaydetmek ve paylaşmak için bir sığınak işlevi görür. Black Lives Matter hareketi ile dayanışma içinde bir empati ve şifa inşa etme mekanizması olarak düşünülmüştür.

 

 

 

İlk kurulum, 28 Ağustos 2020’de Washington DC’de düzenlenen Black Lives’ı desteklemek için Washington’da Mart ayına denk geliyor ve 12th Street ve Madison Drive NW’deki National Mall’da bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavyonu gerçeğe dönüştürmek için mali bağışlara ihtiyaç var.

 

 

 

Society’s Cage, ziyaretçilere George Floyd ve Breonna Taylor cinayetlerinin anormallikler olmadığını, daha ziyade Amerika Birleşik Devletleri’nde 400 yıldan fazla süredir devam eden, sınırsız, sınırsız, sistemik siyahlık karşıtlığının en son örnekleri olduğunu hatırlatıyor. Enstalasyon, adaletin kurumsal yapılarının doğasında bulunan ırksal önyargıların ciddiyetini kabul etmek ve hesaba katmak için bir fırsat sağlıyor ve kolektif düşünme, düşünme, paylaşma ve iyileştirme için bir alan yaratıyor.

 

 

 

Köşk, kusurlu toplumumuzu ve adalet sistemimizi sembolize eden kavernöz bir boşluğa sahip bir küp oluşturmak üzere asılan bir dizi çubuktur. Boşluk, tarihsel verilerle şekillenir ve Siyah Amerikan deneyimini somutlaştıran ırkçılığın birincil kurumsal güçlerini temsil eden görsel bir metafor görevi görür.

 

 

 

Toplum Kafesi’nin yapısını sarmak, Siyah karşıtı devlet şiddetinin birincil kurumsal yapıları olarak ırkçı linçler, polis terörü, toplu hapis ve idam cezası hakkında yorumlayıcı bir eğitim deneyimidir. Ziyaretçiler, QR kodları aracılığıyla ek eğitim kaynaklarına yönlendirilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Enstalasyonun içi, ziyaretçiye duygusal bir deneyim sunuyor. Bir ışık takımyıldızının altında ve bir ses ortamıyla çevrelenen bu ikinci yorumlama deneyimi, empati ve anlayış oluşturmak için tasarlandı. Pavyonun içinde, kişinin nefesini olabildiğince uzun süre tutması evrensel egzersizine katılma fırsatı var.

 

 

 

Bu egzersiz, George Floyd’un 8: 46’da hayatının trajik ve gereksiz yere çalındığı hakaretlerden esinlenmiştir. Ardından ziyaretçi, nefesini ne kadar süre tutabildiklerini kendi akıllı telefon durumlarında bir video kaydetmeye ve bu kuruluma özel benzersiz bir hashtag ile bir sosyal medya platformuna yüklemek için kısa yansımalar sağlamaya teşvik edilir.

 

 

 

Pavyonun imalatını, kurulumunu ve personelini finanse etmek için acil bağışlara ihtiyaç var. Siyahların yaşamları için adalet için savaşmaya, Siyah sanatçıların ve tasarımcıların seslerini yükseltmeye ve Siyah karşıtı devlet şiddetinin tarihsel sürekliliği hakkında farkındalık yaratmaya yatırım yapan sponsorlar isteniyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir