Ahmedabad’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü’ne Bağlı Louis Kahn Tarafından İnşa Edilen Yurtlar
Editör: Christele Harrouk

 

 

 

 

Ahmedabad’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü’nün bir parçası olan Louis Kahn Tarafından İnşa Edilen Yatakhaneler, Yıkılacak Ahmedabad’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü (IIMA) kurulu, Louis Kahn tarafından inşa edilen ve genel kampüs tasarımının bir parçası olan yurtların yıkılacağını ve değiştirileceğini duyurdu.

 

 

Nitekim yönetim, “çatıdan sızıntı, duvarlarda rutubet, tuvalet duvarlarında, döşemelerde vb. sızıntı sorunlarını” göstermek için “1968-1978 yılları arasında inşa edilen 18 yurttan en az 14’ünü” yıkmayı planlıyor.

 

 

 

 

Kahn’ın Hindistan’daki kilit projelerinden biri olan Ahmedabad’daki Hindistan Yönetim Enstitüsü (IIMA), yurtları yeni yurtlarla değiştirme planlarını sunarak kampüsteki konut kapasitesini 500’den 800’e çıkarmıştır. IIM-A Direktörü Prof Errol D’Souza, karakteristik tuğla yapıyı açığa çıkardı ve mezunlara bir mektupta “tuğlada gömülü donatı çubuklarını korumak için beton kaplama kullanılmadığı için çubuklar paslandı ve tuğlalar çatladı” ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

Kahn’ın planı 1960’ların başlarına kadar uzanarak Vikram Sarabhai Kütüphanesi, Ders Salonları, Yönetim ve 18 yurdu yarattı. Hem inşa edilen alanları hem de boşlukları hayal eden, ağırlıklı olarak tuğladan inşa edilen zamansız tasarım, ışık oyunu, ortogonal formları ve tarihi esinlenmeleriyle mimarın felsefesini yansıtıyor.

 

 

 

 

 

Hindistan yasaları yalnızca 100 yıldan daha eski binalara ve sitelere koruma sağladığından, Kahn’ın projesi bu anlamda korunaksız kalmış oluyor.

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

2 Comments

  1. Kahn gibi zamanının dünya çapında en önemli isimlerinden biri o dönemde Hindistan’da kendi stilinde bir çok tasarımını hayata geçirmişti. Sadece bu yurt değil, parlemento binası gibi bir dizi yapı var. Şimdi nasıl bu yapı içi sorunları çözemiyorlar anlamadım doğrusu, Yeri mi kıymetlendi de bizde olduğu gibi yıkın yerine daha yüksek bir şeyler yapalım diyorlar acaba?

  2. Yani bir su meselesini mi çözememişler, yok artık. Ustaların ustası sonuçta, kıyılır mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir