Building Design internet sitesinin düzenleyicisi olduğu “Çıban Ödülleri” ile ilgili bir haberi daha önce “Çıban Ödülleri sahiplerini buluyor” başlığı altında yayınlamıştık. 400’den fazla kişinin katılımıyla yapılan oylama sonuçlandı ve 7 binayı sıralamak mümkün oldu. İşte ilk yedi bina…
1. Opal Court, Leicester
Mimar: Stephen George ve ortakları

Birinci seçilen ve “çıban ödülünü” almaya hak kazanan bu bina, Leicester’de inşa edilen bir öğrenci yurdu. Oylaya katılanlardan biri şöyle konuşuyor; “binanın dili, içerisinde bulunduğu bağlamı reddeden konsepti, dili ve hatta renkleri bile korkunç olarak nitelenebilir.” Şeklinde konuşuyor.
2. Orion Binası, Birmingham
Mimar: BBLB Mimarlık ve john Rocha

İkinci seçilen bina, Birmingham’da tasarlanan bir konut yapısı. “Bu masif bir kompleks, ve cadde üzerinde, birbirinden farklı binaların bir tür koleksiyonu gibi duruyor.” diye konuşuyor Sparks.
3. The Holiday Inn Express, Westhill
Mimar: Peter Redhead Mimarlık

Üçüncülük ödülünü alan bina, Westhill’de bulunan bir otel. “Boyutları ve kullanılan materyaller itibariyle en korkunç binanın bu olduğu söylenebilir.” diye yazıyor Marie – Louise Dunk.
4. More London, Londra
Mimar: Foster & Partners

Edwin Heathcote, Financial Times’ta yaptığı eleştiride, neden bu binayı oyladığını anlatırken, binanın Londra’dan nefret etmesine sebep olduğunu yazıyor. “Daha çok Toronto, daha az Londra. Bu bina aynalı camlarıyla, çeliğiyle, denize karşı hiç de yakışık almayan bir görüntü oluşturuor”
5. KX200, King’s Cross, Kuzey Londra
Mimar: AHMM

Bu bina ise, “ben çok yeni ve modernim” şeklinde bağırıyor. Verilen bu ödüllerin sonucunda ise, ödülü verenler “Korkunç ama gerçek, bu binaları beğenmesek de inkar edemiyoruz.” şeklinde bir sonuca vardılar.
6. Skydec Daireleri, Wandsworth, Güney Londra
Mimar: Edward Potter Derneği

Bu yapı, “Bay Patetes Kafa” olarak nitelendirilebilir. Geleneksel kodlara sahip bir yapıya böylesi bir modernist çatı koymak nasıl bir anlam içerebilir?
7. Hazine Evi, Beverley
Mimar: East Riding Council Mimarlık

Bu bina bir kamusal arşiv ve kütüphane. RİBA dergisi editörü Hugh Pearman,binayı “Çok kötü düzenlenmiş bir peyzaj, korkunç portakal rengi tuğlalar ve kilise kulelerine benzer bir kule…” şeklinde tanımlıyor “Bu bina, içerisinde kör mahkumları bulunduran, çok yüksek korumalı bir hapishaneyi andırıyor.” Diyor David Gregory.

Kaynak: Building Design Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. Sıralamaya giren ürün çok az (bizim görebildiğimiz kadarıyla) Tabiki bu kıstasla baktığımızda bizim şu anda çevremizde bulunan yapılaşma örnekleri eğer bu yarışmaya gönderilseydi hepsi finalist olur bu yapılar liste dışı kalırlardı. Bu konuda ödülü kimseye bırakacağımızı sanmıyorum.

  2. Bu sıralamanın başına Ankara YENİ AKM yapıları tasarımı öncelikle PROJE dalında girerdi. Onların (eğer varsa) tasarımcısına altın acı biber ödülü verimeli, onları bu işe niyetlendirenlere ise bu biberden makul miktarda yedirilip ‘kulaklarına’ kekik yayğı sürülmelidir. Naçizhane tavsiyem…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir