Chetwood Mimarlık, Rusya’da maliyeti toplamda 2.5 milyon sterlini bulacak “rüzgâr barajı” için anlaşma yaptı.

Rusya’nun kuzeybatısındaki Lagoda Gölü’nün üzerindeki bir boğaza inşa edilecek olan baraj, yelken görünümünde olacak ve rüzgârdan aldığı yenilenebilir enerjiyi, üzerindeki türbin vasıtasıyla aktaracak. Proje tamamlandığında, türünün tek örneği olacak.

Barajın, yat yelkenine benzemesi dolayısıyla, rüzgârı enerjiye dönüştürmek için en ideal biçim olduğu aktarılıyor.

Proje mimarı Laurie Chetwood, yelkenli biçiminin, “heykelsi” bir yapı oluşturmak amacıyla özel olarak seçildiğini belirtiyor.

Chetwood, “Yelkenli, gagasını suya batıran bir kuşu andırıyor, bu da bu muhteşem ve el değmemiş doğa görüntüsüne tam olarak uyum sağlıyor. Estetiğin yanı sıra, son derece işlevsel, çünkü rüzgârın kaçmasına izin vermiyor, böylece alışılageldik rüzgâr pervanelerinden daha iyi çalışıyor.”

Her şey planlandığı gibi giderse, baraj 25 metre yüksekliğinde olacak, şiştiğindeyse 75 metrelik kanat genişliğine ulaşacak.

Kaynak: BD Online
Çeviri: mimdap

3 Comments

  1. Peki engellenen hava sirkülasyonu doğada bir takım tahribatlara yol açmayacak mı acaba ?

  2. Bei de hayrete düşüren bir yapı oldu bu. Fransa’da Foster’in köprüsü, Calatrava’nın mimarisi gibi düzgün ve alışılagelen aklın ürünü olmayan bir imaj bu. Farklı bir mesajı içine almış. Farklı işte.

  3. Tabiatla insanlar arasındaki mücadeleye çok yeni bir örnek bence. İnsanın daha çok doğaya hakim olmasını gösteren büyük yapıtlardan biri olacak anladığım kadarıyla. Rüzgar tribününü efektif çalıştırması bir yana zihinlerde farklı düzeylerde müdahale cesareti getirdiği için bence daha önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir