Nefeslerinizi tutun ve şaşırmaya hazır olun. Yeni inşa edilen 484 milyon dolarlık California Bilim Akademisi, geçtiğimiz Cuma günü Akademi üyelerine gösterildi. Yeni binanın boyasının kokusu burunlarımıza geldikçe, nasıl bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlıyoruz.

Yapıya baktığımızda ilk karşılaştığımız şey, devasa bir cam duvardan oluşan ve binanın içini de görebilmemizi sağlayan giriş oluyor. Bu kapıdan, içerideki iki devasa ve egzotik görünüşlü kubbeyi görmek mümkün oluyor.

İki yıl süren inşaat neredeyse bitti. Şimdi sırada sergilerin ve koleksiyonların buraya taşınması var. Ancak doldurulmaya hazır olan yapıya baktığımızda, nasıl bir şeyler olacağını şimdiden tahmin edebiliyoruz.

Binanın içinde bir tur attığımız vakit, 484 milyon doların nereye gittiğini rahatlıkla anlamıştık zaten. İnşaatta çalışan işçilerle yaptığımız konuşmalarda, onların dahi son derece etkilenmiş olduklarına tanık olduk.

Akademi, düzenlenen seremoniyle birlikte, bu Perşembe 40 bin metrekarelik yeni alanına yerleşecek. 20 milyon araştırma modelin ve 38000 canlı hayvanın taşınması ise önümüzdeki sene gerçekleşecek.


Kaynak: San Francisco Chronicle
Çeviri: mimdap

4 Comments

  1. Discovery kanalda geçen gün bütün yapının başlangıcından en son yağmur ormanlarının yerleşirilmesine kadar olan hikayesi vardı ve muhteşem bir kompozisyon ve tasarım sonuçta. Piano’nun büyük başarısı

  2. Bir bilim akademisi için yaratılmış ve gerçekten özgün, gerçekten tek defalık mimari bütün hassasiyeti ile gözümüze çarpıyor. Çok başarılı, çok çarpıcı.

  3. California Bilim Akademisi olağan üstü. Henüz bitmemiş ama inşa aşamasında ortaya neyin çıkacağını farkediyorsunuz. Alışılmadık formların birbirine bağlantısı şaşırtıcı mekanları kurguluyor. İşin maliyeti de çok büyük. 484 milyon dolar müthiş bütçe. Bir beş yıldızlı otelin Türkiye de 30-40 milyon dolar olduğunu düşünürseniz bu yatırım çok büyük bir meblağ. Proje yatırımı bu ölçüde büyük olunca alınan mimari hizmet de o oranda etüdlü gerçekleşiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir