İç Mekan Tasarımı: Fettle

Fettle, Soho’nun 1 Warwick üye kulübündeki “daha cesur” yıllarını anlatıyor

Editör: Kate Jacobs 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekan stüdyosu Fettle, Londra’nın Soho’sundaki bu Edward dönemi binasının neo-barok mimarisini bir üye kulübüne dönüştürürken ve bölgenin 1950’lerin ve 60’ların renkli tarihine başını sallarken çizdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fitzrovia kulübü Mortimer House’un arkasındaki grup olan Maslow’un sahibi olduğu 1 Warwick, yüzyılın ortalarında mobilyalar ve aydınlatmanın yanı sıra dönemin mobilyalarını yeniden tasarlayan ısmarlama tasarımlara sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fettle, Londra’daki 1 Warwick üye kulübünü tasarladı

 

 

 

 

 

 

 

Karışım, oynak bacaklı kolay sandalyeler ve tarak kenarlı rattan aydınlatma gibi sarılık unsurları içerir.

 

 

 

 

 

 

 

Fettle’ın yönetmeni Andy Goodwin, Dezeen’e verdiği demeçte, “Tarihin bu döneminde, Soho bugün bulduğumuzdan çok daha cesurdu, bu yüzden tipik olarak bir üye kulübünde bulacağınız daha yüksek finişleri küçümsemek istedik” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Bu dönemde Soho’nun daha az cilalı doğasına ham sıva duvar kaplamaları ve çıplak tuğla ile atıfta bulunduk.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulübün çatı katında Yasmin adında bir restoran bulunmaktadır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fettle, bu referansları neo-barok konağın kendisinden bazı etkilerle yan yana getirerek, garantili konfor duygusunu zengin tonlu ahşap paneller ve ayrıntılı avizelerle çağdaş bir şekilde yeniden işliyor.

 

 

 

 

 

Goodwin, “Son tasarımda bu döneme atıfta bulunduğumuzdan emin olmak istedik” dedi. “Zemin ve birinci katlar için tasarlanan ısmarlama doğramalarda geleneksel Edward dönemi barok süpürgelik ve arşitrave stilini basitleştirdik.”

 

 

 

 

 

“Tipik olarak, benzer yaştaki binalar, girişlerdeki cesur geometrik zemin desenleri de dahil olmak üzere ortak özelliklere sahipti. Ve böylece, 1 Warwick’in lobisindeki dönemden bir kalıbı yeniden tasarladık.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otelin etrafı saran çatı terası Soho manzaralıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fettle, binanın ve bölgenin tarihinden yararlanırken, kulübün taze, misafirperver ve çağdaş hissetmesini sağlamak için çok çalıştı.

 

 

 

 

 

“Çeşitli dönemlerden mobilya, aydınlatma ve aksesuarları karıştırdık ve estetiğinde rahat ve konut hissi veren bir alan küratörlüğü yaptık” diye devam etti.

 

 

 

 

 

“Proje için özel olarak mobilya tasarlarken, daha geleneksel tasarımlara atıfta bulunduk. Mekanı tanıdık ama çağdaş hissettirmek için ayrıntılara modern bir mercekle baktık.”

 

 

 

 

 

Altı katta yer alan 1 Warwick’in taçlandırıcı ihtişamı, etrafı saran çatı terası ve Soho manzarasına sahip çatı barı ve restoranı Yasmin’dir.

 

 

 

 

 

Burada, pembe tiftik döşemeli bar tabureleri, ahşap kaplı mermer kaplı bir barın karşısında yer alırken, menü Executive şef Tom Cenci’nin İstanbul’daki zamanından esinlenerek Orta Doğu’ya ait.

 

 

 

 

 

İki salon alanı – Oturma Odası ve bitişik Den – Fettle’ın toprak tonlarında bir palet kullandığı kulübün kalbinde, iç mekana sıcaklık hissi vermek için çıplak tuğla duvarlar ve geometrik desenli kilimler ile birlikte yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kulübün çeşitli ortak çalışma alanları vardır

 

 

 

 

 

 

Goodwin, “Mobilya ve aksesuarlar arasında eğlenceli seçimler yaptığımız daha nötr bir zemin oluşturmak için mevcut mimari özelliklerin nihai tasarımda görünür olmasına izin vermek istedik” dedi.

 

 

 

 

 

 

Goodwin, “Döşemeli parçalar için derin, doygun, renkli kumaşlar kullandık ve mekana eklektik bir his vermek için tiftik ve kadifeleri daha canlı deriler ve desenli kumaşlarla karıştırmaya çalıştık” dedi.

 

 

 

 

 

 

Gündüzleri 1 Warwick, özel çalışma ve kiralanabilir masalardan uzun, kütüphane tarzı masalar ve konforlu salon koltukları içeren açık plan bir çalışma alanı olan Pied-à-Terre’ye kadar farklı çalışma tarzlarına uygun alanlar sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Üyeler ayrıca özel toplantı odalarında da çalışabilirler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin katta, herkese açık ve İngiliz klasiklerine eğlenceli bir bakış açısı sunan mahalle bistrosu ve barı Nessa bulunurken, daha samimi, at nalı şeklindeki bar kendi küçük tabaklar menüsünü sunmaktadır.

 

 

 

 

 

Sıcak, sonbahar tonlarından oluşan bir renk paleti ve çıplak tuğla, ahşap paneller ve mermer kaplı masaların malzeme karışımı ile buradaki atmosfer davetkar ve yeryüzündedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nessa restoran zemin katta yer almakta olup halka açıktır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013 yılında kurulan Fettle, erken Alman modernizmine bir saygı duruşu olarak tasarlanan Münih’teki Schwan Locke Hotel de dahil olmak üzere önceki projelerle misafirperverlik tasarımında uzun bir geçmişe sahiptir.

 

 

 

 

 

Londra’nın başka bir yerinde, stüdyo aynı zamanda The Gessner apartman bloğunu bir kafe ve ortak çalışma alanı ile tamamlanan bir otele benzeyecek şekilde tasarlamaktan da sorumluydu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Simon Brown’a ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir