Sam Crawford Architects, Sidney’deki ev tadilatını “bahçe vahası” ile zirveye taşıyor
Avustralyalı stüdyo Sam Crawford Architects tarafından yeniden yapılandırılan bir Sidney evi olan Hidden Garden House’da yeşilliklerle çevrili özel bir çatı terası bulunmaktadır.
Bir koruma bölgesi içinde yer alan ev, karanlık iç mekanını aydınlatmak ve onu kentsel bir “sığınağa” dönüştürmek için Sam Crawford Architects tarafından güncellendi.

Koridora açık basamaklı bir merdiven eklenmiştir

198 metrekarelik evin iç mekanında yapılan değişiklikler ilk olarak, daha önce yukarıdaki bir tavan penceresinden gelen ışığı kısıtlayan sağlam bir ahşap yapının yerini açık basamaklı ve beyaz çelik korkuluklu bir merdivenin aldığı girişinde görülüyor.

 

 

Giriş holünün aşağısında, peyzajlı bir verandaya açılan 4,5 metre yüksekliğindeki cam açıklıklarla aydınlatılan geniş bir zemin kat mutfak ve yemek alanı bulunmaktadır. Veranda, iç kısımdan dışarı taşan kireçtaşı karolarla döşenmiştir.

Mutfakta kavisli beton çatı özellikleri

Stüdyo direktörü Sam Crawford, Dezeen’e verdiği demeçte, “Zemin kat kaplamalarını tam genişlikteki kapılardan arka bahçeye uzatarak, sitenin arkasındaki bahçe ve yüksek seviyeli yeşil kafesler, arka kanadın dördüncü duvarını oluşturuyor” dedi.

“Yolcunun gözünü çevreleyen banliyölerden ziyade gökyüzünün genişliğine çeken bir çitleme duygusu yaratıyorlar.”

Açılı ahşap paravanlar ve yeşillikler banyo için mahremiyet sağlar

Hidden Garden House’un mutfağındaki beton tavan, kış güneşini çekmeye ve yaz gölgesi sağlamaya yardımcı olmak için yukarı doğru kıvrılırken, çalıştırılabilir asma pencereler doğal havalandırmaya izin verir.

Yukarıda, bu kavisli tavan, üst kattaki ana yatak odasının dışında yer alan bitkilerle dolu eğimli bir çatı terası oluşturur.

 

 

 

Kireçtaşı yer karoları ile kaplı en-suite banyo, açılı ahşap paravanlar ve terasın yeşillikleri ile doğal ancak özel bir banyo deneyimi sunan geniş açıklıklara sahiptir.Crawford, “Yuvarlanan yeşil çatı, çevredeki banliyö için görsel bir bariyer görevi görürken, bina sakinlerinin özel bahçe vahalarını işgal etmelerine izin veriyor” diye ekledi.

İç mekanda beyaz duvarlar ve ahşap mobilyalar yer almaktadır

Hidden Garden House’un parlak beyaz duvarlar ve ahşap mobilyalardan oluşan tutarlı malzeme paleti, yaşam alanlarını birbirine bağlarken, dekoratif kare karolar hem mutfağı hem de banyoları kaplıyor.

Verandanın şekli, mutfak adası ve sıçrama gibi kavisli detaylar da baştan sona öne çıkıyor.

Ev, kentsel bir “sığınak” olmayı hedefliyor

Hidden Garden House’un düzenini iyileştirmek için yapılan diğer değişiklikler arasında zemin kattaki çamaşır odası ve banyoya girişlerin taşınması yer alıyor.

Başka yerlerde, Sam Crawford Architects, büyük boy bir çelik çatı ve yılan balıklarının kıvrımlı şekline göre modellenmiş bir köprü ile tepesinde bir restoran yarattı.

Fotoğraflar Tom Ferguson’a ait.

 

 

 

 


Proje bilgisi:

Mimar: Sam Crawford Architects

İnşaatçı: Toki
Yapı mühendisi: Konsol Mühendisleri
İnşaat ve hidrolik mühendisi: Partridge
Akustik mühendisi: Akustik Mantık
Miras
danışmanı: Damian O’Toole Şehir Planlama
Miktar Araştırmacısı: QS Plus
Peyzaj tasarımı: Gabrielle Pelletier, SCA
Çatı bahçesi tedarikçisi: Fytogreen Avustralya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir