İsviçre’de, dini bir simge olduğu gerekçesiyle camilere minare yapılmasının yasaklanmasını isteyen aşırı sağcıların, konuyu referanduma götürebilmek için gerekli sayıda imza topladıkları açıklandı.

isvicreminare.JpegGeçen yılın mayıs ayında, minare inşasına karşı bir kampanya başlatan Girişim Komitesi Eşbaşkanı ve aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyesi Ulrich Schlüer, şu ana kadar 103 bin kişiden imza toplamayı başardıklarını söyledi.

Bu rakamın, anayasada bir değişiklik önerisinin halkoylamasına sunulması için gerekli olan 100 bin sayısını aştığına dikkat çeken Schlüer, böylece konunun referanduma götürülebileceğini ve halkın çoğunluğunun destek vermesi durumunda İsviçre Anayasası’na minare inşaatının yasaklanmasını öngören bir madde ekleneceğini belirtti. Bununla birlikte referandum tarihinin belirlenmesinin aylar alabileceği vurgulandı.

Minarenin ibadet için gerekli olmadığını, şeriatı simgelediğini ve bu yüzden İsviçre hukuk sistemiyle bağdaşmadığını savunan komite üyeleri, amaçlarının, Avrupa’da ve İsviçre’de siyasal İslamın yayılmasını engellemek olduğunu söylüyor. Komite üyeleri, “Avrupa’da minarelerin olmasının, İslamın burayı ele geçirdiği anlamına geldiğini” savunuyor.

Yüzde 43’lük destek

Yasağa karşı çıkanlar ise söz konusu anayasa değişikliği önerisinin dini özgürlükleri hedef aldığını ileri sürüyor.

Geçen yılın mayıs ayında İsviçre’de yapılan bir araştırma, halkın yüzde 43’ünün minare yasağını desteklediğini ortaya koymuştu.

‘Kara koyun’ referandumu

İsviçre’de geçen hafta da İsviçre Halk Partisi’nin girişimiyle, ülkedeki göçmenlerin İsviçre vatandaşlığına geçişini zorlaştırmak amacıyla bir referandum yapılmıştı.

Kışkırtıcı bir afişle göçmenleri “kara koyun” olarak gösteren Halk Partisi’nin yasa değişikliği önerisi, halkın yüzde 64’ünün “hayır” oyuyla reddedilmişti.

Kaynak: Milliyet

One Comment

  1. Konunun bir kaç yönden analizi yapılabilir:

    Birinci olarak; Sayın Komite üyeleri, “Avrupa’da minarelerin olmasının, İslamın burayı ele geçirdiği anlamına geldiğini” savunuyorlarmış. İnsan hak ve hürriyetlerini, din ve inanç özgürlüklerini savunan sözümona ilerici Avrupa ülkesine ne oluyor ki, kendi vatandaşlarının İslâm dininini seçmesinden ve İslâmın memleketlerini ele geçirmesinden korkuyorlar. Bu mu ilerilcilik? Bu mu din ve inanç özgürlüğüne saygı? Güldürmesinler. Benim ecdadım yüzyıllar öncesinden kılıçla ele geçirdiği ülkelerde bile Hıristiyanlık ve Yahudiliğin mensuplarına ellerinden geldiği kadar yardımcı olmuşlar ve onların kendi dinlerini yaşamalarına ibadethane yapımı dahil en büyük desteği oluşturmuşlardır. Benim ecdadım asimilasyon ve emperyalizm yapmamıştır. İsviçreliler yahut Avrupalılar eski Biz’i örnek alsalar yeter.

    İkinci olarak bir başka dinin mimari elemanlarından, dininin sembollerinden korkarak ve ona mani olarak kendi dinlerinin muhafaza edileceğini sanıyorlarsa aldanıyorlar. İsviçre’de kısa da olsa bulundum. Halkın Hıristiyanlıkla uzaktan yakından bir ilgisi ve alakası yok. Çoğunluk inançsız zaten. Kalp ve ruhunu tatmin etmeyen kökü kalmamış, bozulmuş bir dine haklı olarak kimsenin bir talebi yok. Ama İslâmiyet gibi (bizim gibi kendine göre yorumlanan veyahut bazı pis milletler gibi yaşanan kötü İslamiyet değil) hakka, adalete, temizliğe, insan hak ve hürriyetlerine önem veren dini başta Almanlar olmak üzere bütün dünya dinliyor ve bölük bölük İslâmiyet’e giriyorlar. Hak ve hakikatten yana olan böylesi bir dine mani olmak yerine taraftar olup önünü açmak hem dünya hem de ahiret yönünden kârlı olduğu için, değil İslâm’ın önüne engeller koymak, bilakis ilerlemesi için yardımcı olunması gerekmez mi?

    Zaman zaman Almanya ve Fransa’da gördüğümüz İslâm karşıtı marjinal grupların İsviçre’de de bulunması üzücü. Hele hele yüz küsur bin kişiyi bulmuşlar vs. denilerek İslâmiyet’e linç mantığıyla yaklaşmak tam da kendi eski inançları olan barbarlıkla örtüşüyor. Eski barbarlıklarını bırakamadıklarını üzülerek görüyoruz. Ne diyelim tüm dünyanın önünde cereyan eden bu antidemokratik ve evrensel hukuka aykırı davranışlar için ileride utanacak olan kendileri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir