Deloitte’un 2008 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla Avrupa ülkelerinin turizm performansını ele aldığı ‘Turizm ve Eğlence Sektörü Avrupa Performans Değerlendirmesi’ Türkiye’nin ve özellikle İstanbul’un iyi bir performans gösterdiğini, küresel mali krizin ise 2008’in üçüncü çeyreğinde otel gelirlerini azalttığını ortaya koydu.

Rapora göre Avrupa’da ortalama oda doluluğunda yüzde 1.9 azalma oldu. Oda başına ortalama gelir ise yüzde 1.5 oranında bir azalma ile 76 avro düzeyine indi. Dünyayı etkisi altına alan mali krizin etkileri özellikle eylül ayından itibaren tüm Avrupa’da hissedilmeye başlandı. Ancak ilk dokuz ayda İstanbul’daki oteller etkileyici bir performans gösterdiler. Bu dönemde oda başına gelir artışı yüzde 18’e ulaştı ve 120 avro düzeyine çıktı.

Popülerleşen bir ülke

Böylece İstanbul oda başına ortalama gelir artışında Avrupa üçüncüsü oldu. Raporda bu güçlü gelişmenin dünyanın önde gelen otel zincirlerinin Türkiye’deki yatırımlarını artırmaya teşvik ettiği; bu kapsamda Four Seasons, Wyatt, Intercontinental ve Starwood gibi önde gelen kuruluşların 2008 yılı içinde Türkiye’de yeni yatırımlar yaptıkları vurgulandı. Ayrıca Easy Jet gibi uygun fiyatlı uluslararası havayolları şirketlerinin İstanbul’a uçmaya başlamaları ve havaalanı kapasitesindeki artışlar da turizmde Türkiye’nin hızla popülerleşen bir ülke olmasına katkıda bulundu.

Dünyanın en popüler turizm ülkeleri arasında 9. sırayı alan Türkiye’nin bu başarısında hükümetin bir yandan sektördeki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e çekmesinin, diğer yandan da ülke turizmini desteklemeye yönelik uzun vadeli bir plan açıklamasının katkısı olduğu belirtildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki 15 yıl içinde Türkiye’yi turizmde dünyanın ilk beş ülkesi arasında görebilmeyi hedefliyor. 2023 itibarı ile ülkeye gelen yıllık turist sayısının 63 milyona ulaşması amaçlanıyor.

Türkiye hâlâ cazip konumda

Raporla ilgili bir açıklama yapan Deloitte Türkiye Turizm ve Eğlence Endüstri Lideri Ahmet Cangöz, dünyanın son yılların en önemli ekonomik yavaşlamasını yaşadığını hatırlatarak şunları söyledi: “Avrupa’ya baktığımızda bazı ülkelerin yaşanan mali krizden diğerlerinden daha fazla etkilendiğini görüyoruz. Ortalama olarak bakıldığında ilk dokuz ayda etkilenme az gibi görülüyor, ancak bu tablo yanıltıcı olabilir. Birçok kentte ortalama oda doluluklarında azalma yaşanıyor. Geçmişteki deneyimler, doluluk azalmasının ardından oda başına ortalama gelirlerde ciddi bir düşüş yaşanabileceğini gösteriyor.”

Liverpool gelir artırdı

2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti Liverpool’un oda gelirlerinde çift haneli büyüme oranı yakalayabilen tek İngiliz şehri olduğunu vurgulayan Ahmet Cangöz, İstanbul’un 2010 yılında bu unvanı devralarak bir çok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacağını hatırlattı. İstanbul’un güçlü performansına dikkat çeken Ahmet Cangöz sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen yıl Avrupa’daki otel yatırımları 21 milyar avro düzeyindeyken, bu yılın ilk dokuz ayında 5 milyar avro’da kaldılar. Ancak nakit akışları sağlam olan büyük otel zincirleri, Türkiye gibi gelişen pazarlara yatırım yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin bu avantajından yararlanması gerekiyor. Otel işletmeciliğinde yeni dönemin koşullarına uyum sağlamak bir zorunluluk. Müşteriler kriz nedeni ile bütçelerini kısarken, otellerin de yaptıkları yatırım ve harcamalardan daha fazla değer kazanması lazım.”

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Deloitte, 140’tan fazla ülkede, 165 bin personeliyle faaliyet gösteriyor. Deloitte dünya çapında 2007 yılı cirosu 27.4 milyar dolardır. İleri teknoloji kullanan, değişik alanlardaki bilgi ve becerilerini bir araya getiren Deloitte, dünya çapındaki tüm müşterilerine aynı yüksek kaliteli hizmeti sunmayı ilke edinmiştir. Dünyanın en büyük şirketlerinin yarıdan fazlasına ve büyük ulusal teşebbüslere, kamu kurumlarına, ulusal devlere ve küresel çapta hızla büyüyen şirketlere hizmet veren Deloitte, birçok gelişmekte olan pazarda da liderliğini sürdürüyor. Türkiye’de çalışmalarına 1986 yılında başlayan Deloitte faaliyetlerini İstanbul ve Ankara’da 900’ü aşkın çalışanıyla sürdürüyor. Deloitte Türkiye’de kurumsal finansman, denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal risk alanlarında hizmet veriyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir