Erdoğan, “Yatay mimariyi yaygınlaştırmalıyız. Dikey mimari şehirlerimize ihanet” derken İstanbul’daki AKP’li Başakşehir Belediyesi tam tersini yapıyor. Belediye ilçede yine 12-13 katlı binalar yapılmasının önünü açtı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzmanlar “Beklenen İstanbul depremi geliyor” diye uyarmasına rağmen İstanbul’da hâlâ yeteri kadar toplanma alanı yok ve depreme dayanıksız konutlar da yenilenmiyor. AKP’li Başakşehir Belediyesi ise tüm gerçeklere rağmen yine tartışma yaratacak bir karara imza attı.

 

 

 

 

 

Başakşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı oturumunda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun teklifi görüşüldü. Başakşehir’in Bahçeşehir bölgesindeki Boğazköy Toplu Konut Alanı’nın imar planlarına ilişkin bu teklif CHP’li ve İyi Partili meclis üyelerinin itirazlarına rağmen AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Söz konusu plan değişikliği ile Boğazköy Toplu Konut Alanı’nda 36-37 metre yüksekliğinde, yani 12-13 katlı binaların yapılmasının önü açıldı.

Bu karara tepki gösteren Başakşehir Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkanvekili Nizamettin Kümeç, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Bu karara CHP Başakşehir Meclis Grubu olarak ‘hayır’ dedik ama karar oy çokluğu ile kabul edildi. Bahçeşehir gibi habitat ödüllü bir bölgeye 12-13 katlı binaların yapılmasına duyarsız kalan AKP’li Başakşehir Belediyesi, şimdi de Bahçeşehir’in başka bir yeşil alanına 12-13 katlı binalar yaptırmak için plan notu değişikliğini Meclis’e getirdi” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 KATLI BİNALAR DİKİLECEK

 

 

 

 

“Maraş merkezli depremlerin yıkıcı enkazı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatay mimari isteği ortada. İstanbul depremi için tehlike çanları çalıyor ama başkanlık makamı daha çok beton, daha çok rant ve daha çok talan için oldu bittiye getirerek 13 katlı binalar dikmenin telaşı içerisindedir” diyen CHP’li Kümeç sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

 

 

“Millet olarak büyük bir acı, yıkım ve yas içerisindeyken gri ve beton sevdası ile 12-13 katlı binaların yapım için Meclis’e teklif getirmek samimiyetsizliktir. Hem bu ay bir taraftan deprem bölgesine yardım için Meclis onayı istediler hem de yangından mal kaçırır gibi fırsatçılık yaparak 12-13 katlı binaların yapımına onay verdiler. CHP Grubu olarak bu anlayışı ve bu tutumu kınıyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir