AKP’li Mahir Ünal’ın arkadaşı İsmail Nezihoğlu’nun kentsel dönüşüm kapsamında yaptığı 4 site depremde ağır hasar aldı. Binaların henüz bir yaşını doldurmadığına dikkat çeken yurttaşlar “Bu nasıl kentsel dönüşüm” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maraş Elbistan Yunus Emre Mahallesi’nde ağır hasarlı olduğu belirtilen ve kentsel dönüşüm kapsamında yıkılanların yerine yapılan yeni binaların çoğu depremde ağır hasar aldı, binaların kolonları, kirişleri ve duvarları patladı. AKP’li Mahir Ünal’ın arkadaşı olduğu belirtilen İsmail Nezihoğlu’nun sahibi olduğu Nezihkent İnşaat’ın yaptığı 4 sitede hasarın büyük olduğu görüldü. Dönüşüm kapsamında yıkılmayı bekleyen 40 yıllık binaların çoğu ise sağlam ve ayakta. Bölge halkı, “Bu nasıl dönüşüm. Daha insanlar içine girmeden ağır hasar aldı” dedi.

Depremde çok sayıda binanın yerle bir olduğu ya da ağır hasar gördüğü, binlerce kişinin de hayatını kaybettiği Maraş Elbistan’da, kentsel dönüşüm adı altında yapılan “rantsal dönüşüm”ün örneği Yunus Emre Mahallesi’nde (Saraykent) yapılan Nezihkent Siteleri oldu. Mahalledeki yaklaşık 560 kadar konut, depreme uygun olmadığı gerekçesiyle 2013’te “Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında boşaltılarak, 650 konut ve işyerlerinin olduğu, depreme dayanıklı ve lüks binalar yapılacağı belirtildi. 4 yıl sonra yani 2017’de temeli atıldı ve törende “Elbistan’ın büyük kentsel dönüşüm projesi” diye lanse edildi. AKP’li Mahir Ünal’ın sınıf arkadaşı olduğu belirtilen müteahhit ve Nezih İnşaat’ın sahibi İsmail Nezihoğlu tarafından inşa edilen binaların dört bloku, 2022 yılının sonunda ailelere teslim edildi. Teslim edilen dairelerin bir bölümü dolarken, diğer bölümü ise boş kaldı. Son yaşanan depremlerde bu sitelerin kolonları, kirişleri ve duvarları patladı. Siteye de ağır hasar raporu verildiği belirtildi. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmayı bekleyen ve eski olduğu için dayanaksız olduğu söyleyenen binaların hâlâ ayakta durması dikkat çekti.

 

 

 

 

 

AİLELER MAĞDUR

 

 

 

 

 

Maraş Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şubesi temsilcisi de olan Hasan Özkan adlı yurttaş, babasının da evinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmayı beklediğini anlatarak, “Yaklaşık 40 bloktu ve bunlara kentsel dönüşüm çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla raporlar verildi. Süreç 5-6 yıl önce başlatıldı. Bazı binaları yıkan müteahhit ortadan kayboldu” dedi. O süreçte ailelerin mağdur olduğunu kaydeden Özkan “Hiçbir bina yapılmadı. Sonra Nezih İnşaat gelerek inşaata başlayacağını söyledi” diye konuştu. 40 bloktan oluşan binaların yarısının yıkıldığını, yarısının da yıkılmayı beklediğini anlatan Özkan, binaların bir kısmının tamamlandığını, altlarının kiraya verildiğini söyledi.

 

 

 

 

 

YÜKSEK KATA İZİN

 

 

 

 

 

Özkan, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşümü etap etap yapıyorlar, binalar insanlar daha yerleşmeden hasar aldı. Bu binalar ayakta duramıyor. Harabe şeklinde. Yıkılmadılar ama bir artçıda yıkılır. Eski ve dayanıksız diyerek yıkmaya çalıştıkları binalar hala ayakta. Burada önceden 4-5 kata kadar izin verilirdi. Bir önceki AKP’li Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, imarda kat planını 17’ye kadar çıkardı. Şu an tekrar 5-6 kata kadar düşürüldü ama o ruhsat alınınca beş yıl geçerli olduğu için o dönem ruhsat alanlar devam etti ve yapıldı. O dönem belediye başkanına bakanlık yolsuzluk soruşturması açtı ve kardeşiyle birlikte AKP’den ihraç edildiler. Bugün Elbistan’da yaşanan büyük sorunların sebebi onlar. Çok yüksek binalara izin verildi, sıvılaşmanın olduğu bilinen yerler. 5-10 yıl kadar önceye kadar bataklık olarak gördüğümüz yerleri imara açtılar. İnsanlar yıllarca yaptıkları birikimlerini, verdikleri emeklerini, canlarını bunların kat ve para hırsı yüzünden kaybetti. Hukuki mücadele başlatacağız.”

 

 

 

 

 

Ünal ve Özhaseki’ye teşekkür

 

 

 

 

 

Nezih İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Nezihoğlu, 2017 yılında Nezih Kent My City projesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanma sürecinde kendisine destek veren AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal ve dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür etmeyi de ihmal etmemişti. AKP’lilerin yoğun katılımının olduğu temel atma töreninde Nezihoğlu, “Biz bu vatan toprakları üzerine faydalı bir tuğla koymanın telaşındayız” demişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir