İzmir’in Urla ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde Gediz Elektrik’in altyapı çalışmalarında 2 bin 700 yıllık tarihi eserleri tahrip ettiği iddia edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzmir Urla’da 1’inci derece arkeolojik sit alanlarının hiçbir bilimsel gerekçe gösterilmeden 3’üncü dereceye indirilmesinin ardından bölgede kaygı verici gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Atatürk Mahallesi’nde 4860 ve 4861 ada çevresinde altyapı çalışmaları sırasında geçmişi 2 bin 700 yıla dayanan tarihi eserlerin tahrip edildiği iddia edildi.

 

 

 

 

 

Daha önceki kazı çalışmaları sırasında çok sayıda alabastron, amphoriskos, oryantalizan meyve tabakları, pyksis, pithos gibi mezar kaplarının iş makinelerinin ağırlığı sebebiyle kırılması gündeme gelmişti. Gediz Elektrik tarafından yürütülen elektrik hatlarını yer altına alma çalışmaları sırasında kullanılan kepçelerin tarihi eserleri tahrip ettiği iddialarını Ekinoks Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Başak Yasemin Kumaş ile konuştuk.

 

 

 

 

 

Bölgedeki tahribatın 1’inci derecedeki arkeolojik sit alanlarının, bilimsel gerekçe gösterilmeden 3’üncü dereceye indirilmesiyle yoğunlaştığını söyleyen Kumaş, altyapı çalışmaları sırasında tarihi eserlerde yaşanan tahribatın nedeni 2 ve 3. derecelerden komple sit tanımının kaldırılması olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

TARİHİ ESERLER TAHRİP EDİLMİŞ

 

 

 

 

 

Ekinoks Çevre ve Kültür Derneğine çok sayıda ihbar gelmesinin ardından harekete geçtiklerini söyleyen Kumaş, “4860 ada ve 4861 ada çevresinde elektrik hatlarını yer altına almak amacıyla kepçelerle çok derin kazılar yapılırken, bu bölgenin özel konumu bilindiği halde başlarında bir arkeoloğun bulundurulmaması bu tahribatın en önemli nedeni olmuştur. Çok sayıda antik mezarda büyük tahribatın yaşandığını görüntüleyerek kayıt altına aldık” dedi.

 

 

 

 

 

“YAŞANAN TAM ANLAMIYLA SKANDAL”

 

 

 

 

 

Yaşanan olayı skandal olarak değerlendiren Kumaş, “Söz konusu alan Klazomenai Antik Kenti’nin mezarlık (nekropol) alanı olduğu bilindiği halde bilinçsizce yaşanan her olay bölgedeki antik eserlere zarar vermeye devam ediyor. İzmir Müze Müdürlüğünün 4861 ada, 1 parsel, 4860 ada 5 ve 6 parsel ile diğer parsellerde yapmış olduğu kazılarda çok sayıda tarihi mezar bu alandan yeryüzüne çıkarılmıştı. Bölgenin hassasiyeti bilindiği halde, altyapı çalışmalarında kepçe kazılarının yapılması ve bu kazılarla hunharca mezarların tahrip edilmesi, böylelikle bir kültür katliamı yaratılmasının devam edilmesine neden olmuştur. Tarihi eserlerin alandan çıkarılması nedeniyle tahribatın büyüklüğünü bilemiyoruz. Fakat bu büyük bir skandal” diye konuştu.

 

 

 

 

 

“KÜLTÜR KATLİAMI DERHAL DURDURULMALI”

 

 

 

 

 

Kumaş, kültür katliamının derhal durdurularak, projelerin başka bölgelere alınmasının sağlanması ve tüm mahallenin 1’inci derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesini istediklerini ifade etti. 1. derece arkeolojik sit alanı ilan etmeyen İzmir Müze Müdürlüğü yetkilileri ve İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Müdürlüğünün görevlerini kötüye kullandıklarını söyleyen Kumaş, kültür varlıklarının tahribine neden oldukları gerekçesiyle yetkililerin görevlerinden alınmalarını talep etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir