‘Kentsel yenileme’ vurgunu yiyen ve harabeye cevrilen Sulukule’de, pazar günü, ‘yeniden doğuş’un simgesi Hıdırellez kutlaması yapıldı. Mahalle sakinleri ve İstanbulluların bir araya geldiği şenlik bin kişiyi aşkın bir kalabalığı buluştururken, mahalleliye en büyük moral, kendilerini ziyarete gelen Sezen Aksu’dan geldi.

Neşeli başlayan şenlik, sağanak yüzünden aksamaya uğramış ve sahne almak için bekleyen diğer müzik gruplarının konserleri iptal edildiği için kalabalık, tarihi Sulukule kapısından ayrılmaya başlamışken, Sezen Aksu’yla karşılaştılar. Sezen Aksu’yla aynı anda yine sürpriz bir şekilde, otobüsle, mahalleye destek vermeye gelen Ahırkapı Roman Orkestrası da Sezen Aksu ile birlikte mahalleyi şenlik alanına çevirdi.

‘Tek çözüm yıkmak olamaz’
Mahalle halkı yağmura aldırmadan Sezen Aksu’yu karşılamaya koştu, herkesin gözlerinde gördükleri ilginin sevinci okunuyordu. Dernek lokalinde, basına bir açıklama yapan Sezen Aksu mahalleye yürek verdi: “İnsanların evlerinin başlarına yıkılmasının yanında, daha önemli olan başka bir şey daha var; o da İstanbul’a damgasını vurmuş bu kadar önemli bir kültürün yok edilmesi… Bu aklın alabileceği bir şey değil. Bir kültürü yok etmek, dünyanın en kolay şeyi yıkmak ve yok etmek. Oysa çözüm üretmek gerekiyor. Tek çözüm yıkmak ve yok etmek olamayacağına göre… İnsan aklının çok parlak projeler üretebileceğine inancım sonsuz. Yeter ki bu iyi niyet ve bu idrak olsun. Bir kültürün yok edilmesiyle ilgili bu idraka sahip olunsun. Sizlerden hiçbir farkım yok. burada Sezen Aksu olarak değil bu ülkenin bir insanı olarak yanınızdayım. Sonuna kadar destek veriyorum. Sulukule’mizi yıkmasınlar diyorum.”

Sulukuleliler yağmur bastırmadan önce de yıkımların durdurulması çağrısı yapan Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Şükrü Pündük ve İstanbul milletvekili Çetin Soysal’ın destek konuşmalarını dinlemişti. Soysal da konuşmasında, mahallenin kültürünün yok edilmek yerine aksine korunması ve desteklenerek yaşatılması gerektiğini vurguladı.

Yağmur öncesi gerçekleştirilen Hıdrellez kutlamalarındaysa neler yoktu ki… Sulukule Roman Orkestrası’nın coşkulu nağmeleri, Sulukuleli çocukların yaptığı resimlerden oluşan sergi, çocuk atölyeleri, oyunlar, mahalleli kadınların marifetlerini döktürdüğü leziz yemekler, dilek sahiplerini mıknatıs gibi çeken, rengarek çaputlarıyla tarihi sur duvarına asılan dilek ağacı konstrüksiyonu ve elbette bol bol dans…

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir