Osmaniye’de Eski Meclis Üyesi Ali Murtaza Doğan, o dönemde tarım arazileri üzerine yapılmasına itiraz ettikleri çok katlı yapıların depremde yıkıldığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deprem bölgesinde en çok hasar, tarım arazileri ve bataklıklar üzerinde yükselen yüksek katlı binalarda yaşandı. Osmaniye’de 1989-1994 yılları arasında iki dönem SHP’den belediye meclis üyesi, 1994-1999 yılları arasında CHP’den Kırımlı Belediye Başkanı olan Ali Murtaza Doğan, zamanında itiraz etmelerine rağmen tarım arazilerinin yapılaşmaya açıldığını söyledi ve ekledi: “İtiraz ettiğimiz ilk bina ilk yıkılan oldu.”

 

 

 

 

 

 

 

Osmaniye’de 7 Ocak Akyar Caddesi ile kuzey çevre yolu arasındaki binalarda yıkım yoğun yaşandı. Buranın yapılaşmadan önce sazlık, bataklık bir alan olduğunu ifade eden Doğan, “Buralarda hayvanlar otluyormuş. Buralar imara açıldı. Çok katlı binalar yapıldı. 3-4 kata izin veriliyorken çok katlı binalara ruhsatlar verilmeye başlandı. Son 30 yılda DYP, MHP, AKP döneminde dikey mimari başladı. Statik hesabı, jeolojik ölçümler yapılmadan dost ahbap ilişkileri ile dikey mimari başlatıldı” dedi. Kendisinin belediye meclis üyesi olduğu dönemde yeşil alan vasfı değiştirilerek buraların konut alanlarına çevrildiğini hatırlatan Doğan, “DYP, MHP, AKP dönemlerinde müteahhit olan belediye meclis üyeleri oldu. Emlak zengini oldular. Zamanında yapmayın, etmeyin dedik. Fay hattı üzerinde tabanda sıvılaşmanın olduğu fay hattı üzerinde bölgede çok katlı bina yapılmaz diye itiraz ettik. Biz bu kararlara şerh koyduk. Şerh koyduğumuz binalardan 13 katlı Çalık Plaza ilk yıkılanlardan oldu” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“SORUMLU OLANLAR SORUŞTURULMALI”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece müteahhitlerin değil, bu binalar yapılırken ruhsat verenlerin de sorumluluğu olduğunu ifade eden Doğan şöyle devam etti: “Benim belediye meclis üyesi olduğum dönemden itibaren çok katlılık başladı. Bunların meclis kararları, izin veren görevliler sorgulanmalı. Benim sorumluluğum varsa beni de sorgulasınlar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Erdoğan’ın “1 yıl içinde, yıkılan her binanın yerine yenisini yapacağız” açıklamasını da değerlendiren Doğan, “Bu binalar yıkılan binalarla aynı yere yapılırsa, 3-4 katı geçen binalar yapılırsa aynı felaket yaşanır. Amanos Dağlarına doğru yapılaşma olabilir. Buralar tarıma elverişli, fay hatları bütün verimli arazilerden geçiyor. Tarım arazilerinde yapılaşma olmaması gerekir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir