Mimarlar Odası Ankara Şubesi, iktidarın Ankara’da kamu arazilerini satışa çıkardığını ve yapılaşmaya açtığını belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çayyolu’ndaki bazı parsellere ilişkin, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca da onaylanan imar planı değişliğinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açmıştı.

 

 

 

 

 

 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara 3. İdare Mahkemesi’nin, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına, eşitlik ilkesine ve bölge şartlarına uygun olmadığına hükmederek söz konusu söz konusu imar planı değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duyurdu.

 

 

 

 

 

 

Candan imzasıyla yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

 

 

 

 

 

 

“Yapılması gereken, betonlaşma değil, doğa ile uyumlu yaşam ve kentleşme politikalarıdır. Deprem, bize bunu bir kez daha acı şekilde göstermiştir. Çayyolu’nda, parsel bazında kişiye özel emsal ile yüksek yoğunluk veren, ağaçlandırılacak ve askeri alanları yapılaşmaya açan planların uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle 3. İdare Mahkemesi, planların yürütmesini durdurmuştur.

 

 

 

 

 

 

Ancak görüyoruz ki iktidar, giderayak Ankara’da, Yenimahalle ve Çayyolu’nda, yine özelleştirme üzerinden kamu arazilerini satıyor ve yapılaşmaya açıyor. Onları da yargıya taşıyacağız.

 

 

 

 

 

 

“AKIL DIŞI PROJELERLE KENTLER BETONLAŞIYOR”

 

 

 

 

 

 

Ankara’da akıl dışı projelerle ekosistem bozuluyor, kentler betonlaşıyor, doğal yaşam alanları ve su havzaları yok oluyor. Yapılması gereken, betonlaşma değil, doğa ile uyumlu yaşam ve kentleşme politikalarıdır.  Ankara’nın değerlerinin korunmasına ve potansiyelinin açığa çıkartılarak yaşanabilir bir Başkent olması için bilimin ve tekniğin izinde bir kentleşme politikası uygulanması gerekirken yönetenler kendine çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

Bilirkişi raporunda, ‘Parsel bazında; nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini artıran imar planı değişiklikleri yapılamaz’ denmektedir. Yürürlükteki imar planlarında öngörülen ‘sosyal ve teknik altyapı standartlarını düşüren plan değişikliği yapılamaz’ hükmüne rağmen ‘ağaçlandırılacak alan-askeri alan’ kullanımlı açık ve yeşil alan yapılaşmaya açılmıştır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir