Depremlerin ardından dökülen enkazlara karşı halkın mücadelesi sürüyor. Bu kez de Malatya’da moloz dökümüne karşı halk bugün nöbet başlatıyor. Haftada üç gün tutulacak nöbetle ilgili konuşan Platform Sözcüsü Nazife Onay, “Bir katliama daha sessiz mi kalalım?” diye sordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malatya Mamurek Dayanışma Platformu, köylerine moloz dökülmemesi ve dökülen molozların kaldırılmasına karşı nöbet başlatıyor. Hatfanın üç günü saat 13.00-16.00 arası nöbet tutacak olan köylülerin ilk nöbeti bugün olacak. Platform Sözcüsü Nazife Onay, “Binlerce kamyon moloz taşınıyor. Yapılanlar buraları boşaltma hamleleridir. Bir katliama daha sessiz mi kalacağız?” diye sordu.

Özellikle asbest nedeniyle hastalık riski ile karşı karşıya kalan halk, “Köylerimizde asbest istemiyoruz” diyerek yaşam nöbetleri başlattı. İlk olarak Hatay Samandağ’da bu hafta pazartesi günü başlatılan yaşam nöbetin ardından bu kez de Malatya’da halk molozların dökülmesine karşı nöbet başlatacağını duyurdu. İlk nöbet bugün molozlorın döküldüğü yer olan Beydağı Mahallesi’nde başlayacak. Nöbet her pazartesi, çarşamba ve cuma günü saat 13.00-16.00 arasında tutulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamurek Dayanışma Platformu’ndan Nazife Onay, BirGün’e yaptığı açıklamada “Malatya-Battalgazi ilçesine bağlı Beydağı Mahallesi, Mamurek Köyü olarak da bilinir. Köyümüzün verimli toprakları, Malatya merkeze yakın olması, İnönü Üniversitesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi gibi büyük bir hastaneyle dipdibe olması nedeniyle AKP’li yöneticilerin ilgi odağı oldu” dedi. 2015’te söz konusu yere taş ocağı yapımına izin verildiğini, ardından köylerin ve tarım alanlarının tam ortasına güneş enerjisi panellerinin kurulduğunu vurgulayan Onay, “Güneş panellerinin kurulduğu bölgeyi kuraklaştırdığı, tarım alanlarına yakın kurulamayacağı, güneş enerjisi santrallerinin zararlı olduğunun kanıtlandığına dair bilgiler var. Şimdi de binlerce kamyon moloz taşınıyor. Buraları boşaltma hamleleridir, bunu görmemek için kör olmak gerekir” diyerek molozların dökülmesine tepki gösterdi. Onay, şöyle devam etti:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Mamurek halkı olarak 1 Mart’tan bu yana basın açıklamaları yaptık, yolu kapattık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yüz yüze görüşme yaptık, savcılığa suç duyurusunda bulunduk, Malatya Çevre Platformu’ndan bir temsilci bizim adımıza Valilik ile görüşüp endişelerimizi anlattı fakat hiçbir yerden lehimize bir sonuç çıkmadı. Türk Tabipler Birliği’nden bir temsilci de buradaydı, bölgeyi gezdi ve halkı bilgilendirdi. En az asbest kadar tehlikeli başka kimyasallardan bahsetti. Şimdi biz bile bile, gelecek olan bir katliama daha sessiz mi kalacağız? Burda göz göre göre suç işleniyor, bu aşikâr. Köyümüz, evimiz, suyumuz, tarlamız kimsenin çöplüğü değildir. Molozların uluslararası standartlara uygun bir şekilde bertaraf edilmek üzere, burada kesinlikle herhangi bir ayrıştırma işlemi yapılmadan, dökülenlerin ise sulanarak hızlı bir şekilde kaldırılmasını talep ediyoruz. Duyarlı olan herkesi desteğe bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAMANDAĞ’DA NEFES VE ÖKSÜRÜK ŞİKÂYETLERİ BAŞLADI

 

 

 

 

 

 

 

Hatay Samandağ’da başlatılan “Yaşam Nöbeti”ne katılan Dr. Bilge Köylü, moloz döküm alanlarında yaşayan depremzedelerde nefes darlığı ve öksürük gibi şikâyetler başladığını aktardı. Moloz döküm alanlarının yaşam bölgeleri ile Miheyla Kuş Alanı’na yakın olduğunu aktaran Köylü, MA’ya yaptığı açıklamada “Moloz alanları çadır alanlarına ve tarım alanlarına yakın. Aileleri tek tek ziyaret ettiğimizde; daha öncesinde hastalık belirtisi olmayan çocukların ve yetişkinlerin nefes darlığı ve öksürük şikâyetlerinin olduğu tespitine vardık” değerlendirmesini yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

HATAY’DA ‘YAŞAM NÖBETİ’ 5. GÜNÜNDE

 

 

 

 

 

 

 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde 4 Nisan günü, moloz dökümüne karşı halkın başlattığı nöbete jandarma müdahale etmişti. Müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alınırken, yurttaşlar, “Topraklarımız da sağlığımız da riske atılıyor. Kimse bizi düşünmüyor” demişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir