Riskli yapılar listesinde yer almayan İstanbul Kadıköy’de bulunan Halk Eğitim Merkezi binası depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle tahliye edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Kadıköy Bahariye’de bulunan 88 yıllık tarihi geçmişi olan ve her yıl 20 binin üzerinde eğitim veren Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu hakkında tahliye kararı verildi. Bina hakkında depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle apar topar tahliye kararı verilmesi, “geri dönememe” endişelerini de beraberinde getirdi.

 

 

 

 

 

 

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi hakkında yazılı bir rapora ulaşılamazken, sanatçılar ve Kadıköylüler kurumun akıbeti hakkında endişe duyduklarını belirterek “Kurumun kaderinin Atatürk Kültür Merkezi gibi olmasından endişe duyuyoruz” dedi.

Tahliye kararının ardından geçen günlerde açıklamalarda bulunan kurum müdürü Hülya Narsap, binanın riskli olduğunu belirterek “A ve B bloktan oluşan, toplam 7 bin metrekarelik alanı kapsayan binamızı bu ay sonuna dek boşaltacağız. Güçlendirme yapılacak. En iyi ihtimalle 3-4 ya da 6 ay sonra geri döneceğiz” demişti.

 

 

 

 

 

 

Konuya ilişkin bilgi almak üzere aradığımız Kurum Müdürü Narsap, BirGün’ün sorularını yanıtsız bıraktı. Öte yandan sanatçılar ve Kadıköylüler kurumun akıbeti hakkında endişe duyduklarını kaydederek “Kurumun kaderinin Atatürk Kültür Merkezi gibi olmasın” dediler.

 

 

 

 

 

 

93 OKULUN ARASINDA YER ALMAMIŞTI

 

 

 

 

 

 

İstanbul Valiliği’nin 18 Şubat’ta İstanbul genelinde 93 okulun riskli olduğunu ve boşaltılacağını açıklamış, bu riskli yapılar arasında Kadıköy’den 2 okul bulunurken, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi bu 2 okul arasında yer almamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir