İktidarın tüm tepkilere karşın 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde uygulamaya geçirdiği imar barışı kapsamında ülke çapında 3 milyon 152 bin kaçak yapıya yapı kayıt belgesi verildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verilerine göre, toplam 10 milyon 79 bin yurttaş imar barışından yararlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Şubat’ta yaşanan ve Kahramanmaraş merkezli olduğu belirtilen depremlerin büyük yıkım yarattığı 10 kentte ise toplam 294 bin 166 kaçak yapı, imar barışı kapsamında ruhsatlandırıldı. Türkiye genelindeki 298 bin 124 adet kamu taşınmazı için de yapı kayıt belgesi düzenlendi.

 

 

 

 

 

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından imar barışı uygulaması bir kez daha tartışmaya açıldı. Uygulamaya yönelik tepkilerin haklılığı, Sayıştay’ın 2019 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ilişkin denetim raporunda da ortaya konuldu. Sayıştay denetçileri, imar barışı kapsamında başvurulan yapının inşaat zamanın tespitinin bazı il müdürlükleri tarafından uydu görüntülerinden, ortofoto programından ya da Google Earth gibi uygulamalardan yararlanılarak yapıldığını tespit etti.

 

 

 

 

 

KIRSALDA DOĞRU SONUÇ VERMEZ

 

 

 

 

 

Uydu görüntülerinin binanın kat sayısı ile iç mekan değişikliklerini göstermediğine dikkati çeken denetçiler, “Bu sistem özellikle kırsalda doğru sonuç vermez” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir