Enka Holding, İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı Çakmaklı Köyü mevkiinde 800 megavat kurulu güce sahip termik santral kuruyor.

Santralle ilgili bilgi veren Enka Enerji Grubu Genel Müdürü Sinan Soydan, Enerji Bakanlığı’ndan aldıkları lisans sonrası tesis ön dizaynını yaptırdıklarını, şu anda Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nu hazırlama aşamasında olduklarını belirtti.

İthal kömürle çalışacak santralde, yılda yaklaşık 5.6 milyar megavat saat enerji üretileceğini ifade eden Soydan, 1.7 milyar dolarlık yatırımla yapılacak tesiste inşaat aşamasında 3 bin, işletme aşamasında 700 kişinin istihdam edileceğini ifade etti.

Soydan, hukuki süreçten dolayı bir gecikme olmaması halinde 2009 yılı Temmuz ayında inşaatın başlayacağını ve 4 yıl sonra elektrik verilmeye başlanacağını, üretimle Ege Bölgesi ihtiyacının yüzde 15, İzmir’in ise yüzde 30’unun karşılanacağını kaydetti.

‘Kesintiler başladı’
Soydan, Türkiye’nin 190-195 milyar kilovatsaat elektrik üretebildiğini, ihtiyacın da bu seviyede olması nedeniyle ülkenin enerjide ‘bıçak sırtı’ konumda olduğunu belirterek, havaların ısınmasıyla birlikte açığın oluştuğunu, bu nedenle bazı bölgelerde kesintiler yapıldığını söyledi.

Soydan, tüm dünyada enerji üretiminde baz santrallerinin öneminin bilindiğini, Türkiye’de de elektrikten anlayan herkesin bu gerçeği gördüğünü ancak ‘anlamayanlar ve anladıkları halde maniple edenlerin’ bulunduğunu ileri sürdü.

Soydan, kuracakları termik santralin AB ülkelerinde çalışan termik santrallerin yaydığı emisyon oranlarının altında olduğunu, AB’nin uygulamaya sokmayı planladığı yeni oranları yakalama konusunda da garanti verdiklerini dile getirdi.

ABD’li çevre analisti ve yazar Lester Brown’ın açıklamalarını da değerlendiren Soydan, “Adamın kendi memleketinde, Amerika’da, Almanya’da böyle mi yapılıyor? Hayır. Bizi aptal yerine koyan insanların memleketlerine baktığınızda kendilerinin de gaz kömür ve nükleerden bütün ihtiyaçlarını kapattıklarını görürsünüz” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir