Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından uzmanlardan üst üste uyarıların geldiği İstanbul’da 202’de belirlenen 400 toplanma alanının 400’e yakınına AVM ve rezidans yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından en fazla konuşulan konulardan biri de beklenen İstanbul depremi oldu. Yıkıcı depremlerin ardından bilim insanlarından olası İstanbul depremine ilişkin art arda açıklamalar geldi.

 

 

 

 

 

 

 

Ancak İstanbul’da 1999’taki Gölcük depreminin ardından 2002 yılında belirlenen 493 toplanma amaçlı geçici iskân alanından 400’e yakını çıkarılan imar şartlarıyla birlikte alışveriş merkezi, rezidans ve konut oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Cumhuriyet’ten Şeyma Öztürk’ün haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü yaptığı dönemini eleştirmesinin ardından, 20 yılda SSK’ye ait  arazilerin satıldığını dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

“KİMSE ERDOĞAN’A HATIRLATMADI”

 

 

 

 

 

 

 

Tekin, “Bu arazilerin bir kısmı da deprem toplanma alanıydı. Anca kimse Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bunu hatırlatmadı. Kamuya ait olan arsalar, deprem toplanma yerlerinin tamamı peşkeş çekildi” dedi. Marmara’da yaşanan depremin ardından kurulan Ulusal Deprem Konseyi’nin de 2007’de fes edildiğini hatırlatan Tekin, “Çok değerli hocalarımızın bulunduğu bu konseyin fes edilmesi akıl almazdır. Şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp ‘Bilim kurulu oluşturuyoruz’ diyor ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

İmara açılan toplanma alanlarından bazıları şöyle…

 

 

 

 

 

 

 

Şişli-İstanbul Adliyesi: Acil durumda çadır kent kurulması planlanan bölgede adliye yükseldi.

 

 

 

 

 

 

 

Kartal-Anadolu Adliyesi: 9 yıl önce açılan Anadolu Adliyesi’nin bulunduğu bölge de aslında bir deprem toplanma alanıydı. 350 milyon TL harcanarak yapılan bina sürekli düzenlenen tadilat ve onarım ihaleleriyle de gündeme geldi.

 

 

 

 

 

 

 

Bahçelievler-Zaman gazetesi: 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Zaman gazetesi binasının bulunduğu bölge de bir çadır alanıydı. Acil durumlarda çadır kent kurulması için belirlenen alanda yapılan değişikliklerle bina yükseldi. Eski binada Bakırköy Adliyesi Ek Hizmet Binası bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Şişli-Trump Towers: Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yatırımı olarak Trump Towers kuleleri bölgeye yapıldı. Bir kulenin olduğu bölge çadır kent iken diğeri ise acil durum helikopter pisti alanıydı.

 

 

 

 

 

 

 

Beşiktaş-Zorlu AVM: Zincirlikuyu’daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü’ne ait arazi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satıldı. Marmara’daki depremin ardından toplanma alanı olarak belirlenen bölgede Zorlu AVM yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Forum İstanbul AVM-Bayrampaşa: Bayrampaşa’daki bir diğer çadır kent alanında da diğer bölgelerde olduğu gibi alışveriş merkezi projesi gerçekleştirildi. Acil durumlarda çadır kent kurulması gereken bölge yapılan değişikliklerle birlikte Forum İstanbul AVM oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Levent-İETT Garajı: Yüksek yapıların bulunduğu Levent’teki açık toplanma alanında birçok değişiklik yapıldı. Şu anda imar planlarında konut ticaret alanı olarak gözüken bölgede İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri garajı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: tele1.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir