Bruce Fowle, doğaya uyumlu, temiz enerji kullanan binalar yapmasıyla ünlü. Şimdi ise, hareketsizleşen yaşamlarımıza, daha sağlıklı yaşayabilmemiz için ufak hareketler katmayı amaçlamış. “Çok katlı ofis binalarında toplamda kaç tane jimnastik salonu olduğunu bilmiyorum. Ancak, hayatımızdan asansörleri çıkarabildiğimiz sürece bu salonlara ihtiyacımız dahi olmayacak.” diyor Fowle.

“Özellikle büyük binalarda, bir sedyenin içeri girebileceği genişlikte asansörler yapmak durumundayız. Okullarda da durum böyle. Ancak, iş bu olunca 10 arkadaş birlikte asansöre binebilir oluyor ve tek bir kat inip çıkmak için bile bu asansörler kullanılıyor.”

Fowle, bu duruma şöyle bir çözüm bulmuş, son üç projesinde tamamen günışığı alan, yalnızca inip çıkmaya değil, aynı zamanda sosyalleşmeye de imkân veren merdivenler tasarlamış. Böylelikle, çok katlı binalardaki kamusal alanlar olarak merdivenleri ve merdiven sahanlıklarını kullanılmış.

Bu tasarımların ilginç sonucu ise şu olmuş, insanlar asansörler kadar merdivenleri de kullanmaya başlamışlar. Manhattan’da geçen yıl açılan, Renzo Piano, FXFowle tarafından tasarlanan yeni New York Times binası bu anlayışın en iyi örneklerinden birini oluşturuyor.

İki yıl kadar önce, Syracuse kent merkezinde yer alan Martin J. Whitman İşletme Okulu’nda da, karşılaşmaları arttırmaya yönelik bir strateji izlenmiş. Okulun girişince oldukça geniş bir rampa ile öğrencilerin caddeden okulun üst katlarına çıkmaları sağlanmış. Böyle bir strateji ile, öğrencilerin birlikte yürümeleri ve bu yürüyüşler sırasında başkalarıyla karşılaşmaları sağlanmış. Fowle, konuyla ilgili olarak “İnsan olarak hepimiz yapımız itibariyle dışarıda olan biteni merak ederiz. Bu yüzden de dışarıyı görme imkânı veren mimarî çözümler, her zaman için çekicidir.” şeklinde konuşuyor.

Fowle’un tasarlamakta olduğu, 2009 yılında açılması beklenen Philadelphia Kampüsü’nde de asansörler dağınık vaziyette yerleştirilmiş. Bu şekilde bir asansörden diğerine gitmek için insanların birbiriyle karşılaşması sağlanmış. Kafeterya’nın da hemen birinci katta olması, insanların asansör yerine merdiven kullanmasını teşvik eder nitelikte.

Berkeley Üniversitesi’nden toplumsal sağlık uzmanı Richard Jackson, her gün bir katlık mesafede merdiven kullanmanın, bir yılda binlerce kalori yakılmasını sağladığını belirtiyor. Bununla birlikte, merdiven çıkmak hem dengenin gelişimini, hem de kas gücünün artmasını sağlıyor.

Tüm bu örneklerden sonra anlaşılan, günümüz dünyasına uygun “Yeşil binalardan” sonra, bir de “sağlıklı binalar” terimi de kelime haznemize girmek üzere gibi görünüyor.

Kaynak: Metropolismag
Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. Bizim ülkemiz için “sağlıklı bina” depreme dayanıklı anlamına gelmeli önce. Sonra bu teknoloji ve zerafet arkadan gelebilir, hiç mahsuru olmaz.

  2. bu konuda çok sıkı ilerlemeler başladı. artık yapılar dört duvar olmaktan çok daha fazla şeyler ifade ediyor. çevreye saygılı olması filan aşıldı, sağlıklı olması, içindekine sağlıklı ortam sunması şart. yaşam standartları yükseldikçe bu eğilim bütün binalara yaygınlaşacak diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir