AR. GÖR. SEHER DEMET KAP, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Università degli Studi di Genova

Paris’te 31 mart 2008 tarihinde sonuçlanan Expo 2015 yarışında; 65’e karşı 86 oyla rakibi İzmir’i geride bırakarak ipi göğüsleyen Milano büyük heycan içinde. Bu yarışta İzmir’in “Herkes için Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam için Yeni Yollar” başlıklı temasına karşılık, “Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji” temasını seçen Milanolu yetkililer; bu uzun soluklu yarışı kazanmak için; gerek yapmış oldukları sunumlarındaki başarı gerekse de çeşitli iddialara neden olan lobi çalışmalarının sonucunu almış oldular.

Milano Expo 2015 Logosu

Peki bu önemli galibiyet sevicinin arkasından Milano’yu neler bekliyor?
Fuarın açılışını takip eden 6 aylık zaman dilimi içinde, yaklaşık olarak 29 milyon ziyaretçinin beklendiği organizasyon ile 20 milyar euroluk yatırımın yanında, Milano piyasasında 44 milyar euroluk satış yüksekliği, 70.000 yeni iş istihdam alanı beklenmektedir. Yerel ekonomi için itici bir güç olan organizasyon; turizm sektörü için %25’lik, gayrimenkul piyasası için %15,1’lik ve inşaat sektörü için de %13,5’luk bir yükselmeye neden olacaktır.

3 Boyutlu sunumlarda Expo 2015 Alanı

Milano bu fırsatı nasıl değerlendirecek?
Milano elde etmiş olduğu bu büyük fırsatı kentin çehresini değiştirmek için nasıl kullanacak? Sunumlarda vaat edilen Milano silueti için yapılması gerekenler sadece dünyaca ünlü mimarlara yaptırılan prestijli mega kentsel projeler midir? Galibiyet sevinci, Milano’nun mevcut yaşanılan sorunlarını çözmede yeterli olabilecek mi? Şimdilerde bu soruların cevapları aranmaya başlandı. Aslında kentin geçmişine bakıldığında; kent için alınan kararların her zaman başarıyla sonuçlanmadığı görülmektedir. Bunun en güzel örneklerinden biri “L’alba di Milano” (Milano’nun Işığı) projesi. Milenyuma girerken kentin yeni simgesi olması düşünülen bu proje, Milano merkez istasyona gelen ziyaretçileri karşılayarak, dev bir ışık anıtı olması hedeflenmişti. Fakat yapımı için 1 milyon euro harcandıktan sonra, 30 metre yüksekliğinde, 75 ton ağırlığındaki bu dev anıtın, bir yıl sonra amacına ulaşamadan belediye deposuna kaldırılması büyük bir hayal kırıklığıydı.

Belediye Başkanı Letizia Moratti

Hava kirliliği ve trafik sorunu!
Kentin mevcut sorunlarına bakıldığında ise hava kirliliği hala çözülmemiş bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Adaylık sürecinde, bilgisayar ortamında yapılmış olan 3 boyutlu sunumlarındaki şehrin berrak, temiz mavi havasının aslında gerçeği çok da yansıtmadığı görülmektedir. Milano Macedonia Mellani hastanesi pediatri bölüm başkanı Dr. Alessandro Fiacchi’nin Ocak 2008’de yapılan 4. Alerji ve Solunum Hastalıkları toplantısında yaptığı açıklamada, Milano’daki hava kirliliği nedeniyle, Milano’daki bazı çocukların akciğerlerinde, yaşlıların akciğerlerinde görülen lezyonların oluştuğunu belirtmiştir. Ayrıca yaklaşık 100.000 çocuğun astım ve solunum yetmezliği gibi hastalıklara maruz kaldığını da belirterek, Milanolu çocukların diğer kentlere oranla %22 seviyesinde daha fazla akciğer enfeksiyonuna yakalanma riski taşıdıkları vurgulanmıştır. Sonuç Prestijli Pediatrik Hastane – Milano.

Trafik sıkışıklığı ise kentin yaşadığı diğer büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Şehir içinde sefer yapan otobüslerin, 1 saat içinde aldıkları yola bakıldığında; Milano’da ortalama 11,4–14,3 km, Roma’da 15,4 km, Napoli’de ise 20 km civarındadır.

Milano belediyesinin kentin trafik ve hava kirliliği problemlerini çözme konusunda atmış oldukları önemli adımlardan biri 2 Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe konulan “Ecopass” projesidir. Şehir merkezinin yaklaşık 8 km karelik bir alanı içine araç girişini ücretlendirme uygulamasıyla başlayan proje, Milano’nun yaşadığı iki büyük sorun olan hava kirliliği ve trafik problemlerine çözüm olamamış, uygulamanın sonuçları yapılan araştırmalar da beklenen seviyelere ulaşamamıştır. Milano belediye başkanı Letizia Moratti’nin Daily Telegraph gazetesine yaptığı bir açıklamada, Ecopass uygulamasının sadece Expo 2015 kazanılması için atılan bir adım olarak değerlendirmiş ve sonuçların istenilen boyutlarda olmamasından dolayı Pazar günleri de araç kısıtlamasının yapılacağını belirtmiştir.

Kentin mevcut silüeti

Expo 2015 ile birlikte kentin bir çok yerinde yapılacak olan kentsel projeler

Son gelişmeler
Milano tüm bu problemlerinin yanında, Avrupa’nın önemli metropollerinden biri olarak Expo 2015’in de kazanılmasıyla birlikte çalışmalarına büyük bir hızla başlamış bulunmaktadır. Bir çok kurum ve kuruluş ile iletişim halinde olan belediye en son olarak kamu ile özel sektör arasında ilişkilerin düzenlenmesi için 28 Nisan 2008 tarihinde “Expo 2015 Turizm Konsorsiyumu”nu kurmuştur. Otel, restaurant, bar ve acenteleri bir araya getiren konsorsiyum; ileriki tarihlerde telekomünikasyon ve servis şirketlerini de bu çatı altına almayı hedeflemekte. Bir milyar euroluk bütçeye sahip konsorsiyum; Expo 2015 süresince Milano’ya gelecek olan ziyaretçilerin ile kent arasındaki iletişimin kurularak organizasyonun yönetimini yüklenecektir.

Sonuç olarak Milano’nun Expo 2015 yarışında vurguladığı “büyük organizasyona her yönüyle hazırız” söylemlerine karşın, kentin mevcut sorunlarının hiç de basit olmadığı görülmektedir. Gelecek günler Expo sürecini Milano’nun daha yaşanılabilir bir kent olmak için nasıl değerlendirdiğini göreceğiz…

One Comment

  1. Expo 2015 Milano gibi bir şehir İtalya gibi bir ülke için bile kentlerin dönüşümü açısından fırsat olarak görülüyor. Oysa bizde 2010 Kültür Başkentliği neredeyse konuşulması ayıplı bir meseleye dönüştü. 2010 için kentsel dönüşüm dendiği zaman hurafelerle karşı çıkan bir grup ortaya çıkıyor. “Sivil Toplum” var örneğin, devletçi bürokrasinin açığını kapatıyor.(nasılsa bir iki kişi, başkan biri; o 2010 kmitesine gidince yerine emanetçi birini bırakıyor, bir yandan da dönüşecek yerlerdeki popülasyona enjeksiyon devam ediyor)
    Bu haber biraz göz açar mı yoksa inançlı sivil toplumcular ve meslekçi “odacıların” karatması ile “2010 ve değişim projeleri kötü” kampanyası sürer mi, bakacağız.
    Saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir