Allie Shiell

Zaha Hadid Architects, Seul’deki 2. Sejong Kültür Merkezi yarışması için kısa listeye alındı. Firmanın kültür merkezi için ilgi çekici konsepti, yerel topluluğa yeni halka açık plazalar, bahçeler, kır çiçeği çayırları ve ormanlık alanlar sağlayan dinamik bir dizi birbirine bağlı iç ve dış mekan halka açık alan aracılığıyla mevcut Yeouido Parkı’nı Han Nehri’ne bağladığı için doğal manzaraya derinden gömülüdür. Cömert bir drama duygusu, manzaradan çıkan ve Seul’ün ve tarihi nehrinin panoramik manzarasını sunan, hafifçe yükselen bir çatı bahçesinden gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zemin seviyesinde, Yeouido Park’tan merkezi sergi galerisine ve ötesinden deniz kıyısındaki açık hava performansları ve konserler için nehir kenarındaki yeni amfitiyatroya kesintisiz bir bağlantı oluşturuluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kültür merkezinin içinde, merkezin en büyük sergi salonunda camlı bir prova odası ‘yüzer’ ve üyelerin sanatçıların becerilerini günlük olarak uygulamalarını izlemelerine olanak tanır. Merkezin iki sahne sanatları tiyatrosu, sergi salonunun her iki yanında yer almaktadır ve yerel, ulusal ve uluslararası sanatçıların çok çeşitli performanslarına ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsepti taçlandıran, nehrin panoramik manzarasını sunan ve tümü gökyüzü güvertesinin muhteşem şehir manzarasının keyfini çıkaran topluluk alanına, eğitim merkezine, restorana ve salona giden muhteşem, 150 metre uzunluğunda halka açık kapalı bir gökyüzü güvertesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir