Mimar / Tasarımcı: Nuno Ladeiro

Stüdyo: Nuno Ladeiro, mimari ve tasarım

Tasarım takımı:

Carmo Branco, mimar
Bárbara Raimundo, mimar
Marta Carvalho, Tasarımcı
Pedro Fernandes, Tasarımcı

Telif hakkı: Pedro Fernandes

Ülke: Portekiz

Trebel evi, Lizbon’un yanında, 323,09 m2 inşaat alanına ve 372,21 m2 inşaat alanına sahip 5.232,00 m2 arsa üzerinde yer almaktadır. 163,11 m2 yaşam alanına sahip iç mekan kuzey alanda 2 kat, güney alanda 1 kata bölünmüştür.

 

 

Mimari mekan akıcıdır ve evin kuzeye bakan ana girişindeki kış bahçesini çevreleyen ahşap yapıya vurgu yapan, geometrik çizgilerle modern bir tasarıma sahiptir. Ev, iç/dış mekan kullanımına yönelik bir yaşam alanı sağlıyor. 1. kattaki herhangi bir odadan dış mekana, yani dört küçük zeytin çiçeğinin öne çıktığı geniş bir alana ve geçirgen döşeme döşemesiyle kaplı geniş bir yüzme havuzu alanına sahip verandaya ulaşabiliyoruz.

 

Yüzme havuzunun yanı sıra bir jakuzi, açık hava duşu ve eğlence tesislerinin bulunduğu bir alan bulunmaktadır; zeminde biyoiklimsel bir pergola ile kaplanmış bir girinti bulunmaktadır.

 

Proje, pasif güneş mimarisinin temel kriterleri ile, mekanın iklim koşullarına uyarlanmış tasarım, geometri, yönlendirme ve bina inşaatı çözümleri aracılığıyla yüksek termal konfor ve iyi yalıtıma sahip iç mekanlar sağlamak amacıyla yapıldı.

 

Amaç, yalnızca alanın morfolojisi ve tipolojisine değil aynı zamanda hacimlere, yüksekliklere ve mahalledeki diğer yapılarla baskın hizalamalara dayalı olarak arsa ve düzenleme ilkelerine saygı göstermekti.

 

 

Trebel evi, Garrigue (küçük çalılardan oluşan bir bitki oluşumu) gibi düşük su tüketimine sahip, çoğunlukla Akdeniz’deki çeşitli ağaç ve çalı türleriyle asfalt yüzeyleri birleştiren peyzaj ortamına vurgu yaparak dış mekanla mükemmel bir uyum içindedir. bunlar nispeten seyrektir). Bahçedeki ana türler, arsada halihazırda mevcut olan çam gibi türlere ek olarak Garrigue, Buxo, Carrasco, Alecrim, Rosmaninho, Alfazema ve Timo’dur.

 

Garaja erişim için arsanın doğal özelliklerine özel dikkat gösterdik ve araziyi, kazıdan kaynaklanan kot farklılıklarının yeni platform ile doğal arazi arasında bir eğim veya eğim olmasını sağlayacak şekilde yapıya uyacak şekilde modüle ettik. 3 metreden daha az yükseklik farkları oluşturan istinat duvarlarına sahip dikey bir düzlem.

 

 

İç mekanlar, giriş holü ve dolaşım alanından oluşan, yaşam alanı ve mutfağın bulunduğu ortak odaya erişebildiğimiz geniş bir sosyal alanla düzenlenmiştir. Bu alan, yılın en sıcak dönemlerinde dış mekanın keyfini çıkarmanıza olanak tanıyan geniş camlı yüzeylere ve sürgülü çerçevelere sahip çift yükseklikte bir tavana sahiptir.

 

 

Mutfaktan güneye bakan terasta yer alan barbekü için açık alana bağlantı bulunmaktadır. Mutfak alanının üzerinde ayrıca doğuya/güneye bakan açık hava balkonuna erişim sağlayan bir asma kat bulunmaktadır. Evin özel alanı doğuda ikinci katta yer almaktadır.

 

Kaynak: ad-c.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir