Kraliyet akademisindeki mimari program, Dünya Mimarlık Haberleri ile birlikte düzenledikleri Urban Eyre yarışmasında kazananları açıkladı. Yarışma özeti, tasarımcılara insanların kişisel mekanlar bulabileceği ama onu çevreleyen kentin dinamikliği ile birleşebilecekleri ortamların yer aldığı “kentte bir sığınak yaratma” konusunda ilham vermek üzerine kurulmuştur. Jüri, RA’dan Sir Richard MacCormac, Richard Coleman(WAN), Londra’dan Henrietta Thompson (blueprint) ve Tokyo’dan Kisho Kurokawa’dan oluşmuştur.

Kazanan proje olan Hong Kong’tan Ricky Lee’nin tasarımı, klasik Çin sokaklarının ana öğesi olan dikey Neon ilanları ile bütünleşen egzotik çözümdür. Kendi sığınağı için bu tarz çılgın bir konum seçen Lee, yarışma özetinin özünü yakalamıştır.


Birincilik Ödülü

İkincilik Elin Eriksson, Daniel Lorenzo, Hanna Kronstrand ve Thue Haslov’dan oluşan ve neredeyse çıkarılacak bir teknoloji kullanarak taşınabilir ses azat bölgesi yaratan ve “ses yok çantası” olarak adlandırdıkları şakacı bir öneri geliştiren THED’e verilmiştir.


İkincilik Ödülü

Üçüncülük Ödülü


Üçüncülük Ödülü

Üçüncülük Ödülü

Üçüncülük Ödülü

Yarışmaya Hindistan, Japonya, Hong kong, Hollanda, İrlanda, İtalya, Belçika, Avustralya, Meksiko ve İngiltere’den katılımlar olmuştur. Coğrafi çeşitlilik, çeşitli bölmeler, fısıltı galerisi ve çatı üstü yapılanmaları içeren geniş bir tasarım spektrumu sağlamıştır. Yarışma finalistleri Kraliyet Sanat Akademisinde 22 Mayısa kadar sergilenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir