Ünye Cumhuriyet Meydanı Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Proje Yarışması Sonuçlandı. Yarışmaya katılan projeler, Prof. Dr Halim Perçin, Prof. Dr Ahmet Vefik Alp, Doç. Dr. Bayhan Günay, Doç Dr Öner Demirel, Ergun Subaşı, Dr Oktan Nalbantoğlu, Dr Oya Akkan, Hamza Ertunga ve Erkan Uçkun’un katılımıyla oluşan Jüri tarafından değerlendirilmiştir.

Jüri teslim edilen projelerin istenilen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini yakalayamamaları nedeniyle hiçbir projeye ödül verilmemesine oybirliği ile karar verdiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, yapılan ilk iki elemeden sonra 3 projenin III. tura kaldığını ve yapılan tartışmalar sonucunda da bu projelerinde istenilen koşulları sağlamadığına karar vererek yarışmanın ödül verilmeden sonlandırılmasına karar vermiştir. Jüri değerlendirmesinde,
 Ünye’nin kimliğinin yeterli biçimde değerlendirilmesine,
 meydanın kentsel mekan olarak doğru tanımlanmasına,
 Yarışma konusu alanın kentle ulaşım ilişkilerinin kuruluşuna,
 alan içindeki meydan, park – kıyı ilişkisinde yalın çözümler aranmasına,
 çevre ile, özellikle de Sit alanı ilişkilerinin kurgulanışına,
 meydanı tanımlayan binaların mimari özellikleri için çalışma yapılmasına,
 tarihi çınar, mevcut bitki örtüsü ve ekolojik dengenin değerlendirilmesine,
 yaya araç ilişkisinin kurgulanış şekillerine dikkat etti.
Yarışmaya katılan projelerin bu ölçütleri farklı şekillerde de olsa değerlendirdiği ancak tasarım boyutunda çok önemli zayıflıkların gözlendiğini ve abartılı çözümlere gidildiğini bildiren jüri, Ünye’nin kimliği ile uyuşmayan bir tasarımın eleştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Jüri, günümüzde çok sayıda yerel yönetimin kentsel mekanını zenginleştirmek ve yarışmalar yolu ile sesini duyurmak istediğini ve bu doğrultuda da kentsel tasarım uzmanlarından yardım beklediklerini belirtirken, buna karşın tasarım uzmanlarının bu beklentiyi karşılarken yanlış yaklaşımlar sergilediklerini, bu nedenle de hem tasarım çevremizi hem de kamuoyunu uyarma gereğini hissettiklerini ve Proje Sunuşları, Soyut Somut İlişkisi, Tasarım Kavramı, Meydan Kavramı, Başvuru Kaynakları, Ortak Üretim, Şartnamenin Okunması başlıkları altında belirlenen eleştiriler doğrultusunda da, ödül verilmemesine karar verdiğini bildirdi.

One Comment

  1. belediye başkanımız sn ahmet arpacıoğluna bu gosterdıgı hızmetlerden dolayı cok cok tşk edıyoruz umarım dıger yıllarda da buyıl kı gosterdıgı hızmet lerı gosterır sım dıden başarılar …….. ünyeyi cok sevıyorum,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir