Kore, Gyenggi Hükümeti Kore’nin önemli arkeolojik alanlarından olan Jeongok-ri bölgesinde bir müze tasarlanması için yarışmaya çıkarttığı Gyeonggi-do Jeongok Müzesi yarışmasını kazananlar belli oldu.

Kore, Gyenggi Hükümeti Kore’nin önemli arkeolojik alanlarından olan Jeongok-ri bölgesinde bir müze tasarlanması için yarışmaya çıkarttığı Gyeonggi-do Jeongok Müzesi yarışmasını kazananlar belli oldu. Palaeolithic dönemin önemli referans bölgelerinden biri olan Jeongok-ri, tarihinde hem coğrafi dağılımın hem de Palaeolithic kültür ve yerleşimin yayılmasına önemli etkileri olan bir alanı kapsamaktadır. UNESCO ve UIA’nın desteklediği bu yarışma ile bu alanda arkeolojik kazı alanları yanında 5000m2’lik bir alana oturacak olan bir müze tasarlanması hedeflendi.

Byung Hyun Kim (Mimar, Jüri Başkanı, Kore Cumhuriyeti), Kerl Yoo (Mimar, Kore Cumhuriyeti), Sungjung Chough (Mimar, Kore Cumhuriyeti), Ishiyama Osamu (Mimar, Japonya), Hani Rashid (Mimar, ABD), Cesare Maria Casati (ARCA Yayınları Başkanı, İtalya), Roberto Simon (Mimar, UIA temsilcisi, Brezilya) ve Anca Bratuleanu (Mimar, Romanya)’dan oluşan jüri üyeleri, 30 Mart 2006 tarihinde toplanarak yarışmaya başvuran 349 prokeyi değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda ödül alan projeler ise:

1.Ödül : Nicolas Desmazières (Fransa)

2.Ödül : Paul Preissner (ABD)

3.Ödül: Lonn Combs (ABD) – Satoshi Matsuoka (Japonya)

Mansiyonlar:

Amedeo Schiattarella (İtalya)

Stéphane Lagre (Fransa)

Lars Spuybroek (Hollanda)

Antoine Chaudemeanche (Fransa)

Adriano de Gioannis (İtalya)

Ayrıca 32 proje jüri tarafından seçilmeye değer görülmüştür.

Bilgi İçin:

A: Gyeonggi Provincial Museum

85 Sanggal-ri, Giheung-eup, Yongin-si

Gyeonggi-do, 449-905, Korea

http://www.jeongokmuseum.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir