Stefano Boeri Architetti, Bratislava şehir merkezindeki eski bir sanayi bölgesinin yeniden geliştirilmesine yönelik uluslararası yarışmanın galibi ilan edildi . Proje, şehir için parklar ve kamusal alanlar, konut birimleri ve çeşitli olanaklarla tamamlanan aktif yeni bir merkezi merkez yaratmak amacıyla Slovakya’nın başkentindeki en büyük terk edilmiş alanlardan birinin dönüştürülmesini içeriyor. Stefano Boeri Architetti’nin “Urban Oasis” başlıklı master plan teklifi, tanıdık tipolojileri bütünleştirmesi ve erişilebilir kamusal alanlar çevresinde organize edilen orta yoğunluklu gelişmelerden oluşan bir “Avrupa matrisi” yaratması nedeniyle jüri tarafından takdir edildi.Stefano Boeri Architetti, Slovakya'nın Bratislava kentinde Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Daha Fazla Resim

Stefano Boeri Architetti, Bratislava, Slovakya'da Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Resim 2/8
Stefano Boeri Architetti’nin izniyle

Mimarlara göre Urban Oasis projesi, kentsel ısı adası etkisini azaltmak için dengeli bir mikro iklim sağlayan, doğal ışık, nem ve rüzgara maruz kalma dahil olmak üzere sitenin koşullarını optimize eden bir tasarım çözümü yaratmayı amaçladı. Yeni bölgenin merkezi, kazanan teklifin temel konseptlerinden biri olan Doğa unsurunu projeye dahil eden büyük bir halka açık parktır. Karar, yerel biyolojik çeşitliliği destekliyor ve kentsel ormancılığın faydalarından yararlanıyor. Bu merkezi alan aynı zamanda yeşil çatılar ve yoğun trafikli yol ile yerleşim alanları arasında bir filtre görevi görecek şekilde projenin çevresine dağıtılan yeşil bir halka da dahil olmak üzere geliştirme boyunca daha küçük ölçekli yeşil alanlarla da bağlantılıdır.

Stefano Boeri Architetti, Bratislava, Slovakya'da Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Resim 3/8
Stefano Boeri Architetti’nin izniyle

Master planın ana ekseni boyunca, park ile yerleşim alanları arasında bir ara parça olarak kamu hizmetleri ve ticari alanlar sunan yeni bir kule, projenin dönüm noktası olacak. Diğer dört orta büyüklükteki bina merkezi parkın sınırında yer alıyor ve bir yandan ‘gizli bahçe’ atmosferi yaratıyor, diğer yandan da tüm sakinlerin erişimine açık durumda. Farklı büyüklüklerde 1.300’ün üzerinde ünitenin yer aldığı konut alanları da farklı cephe düzenlemeleriyle tanımlanarak yeni mahallenin dinamik doğasına katkıda bulunuyor. Önemli trafik arterleri boyunca uzanan cephelerde, sakinler için daha korunaklı bir dış alan yaratmak amacıyla sundurmalar bulunuyor. Cephelerdeki düzensizlik ve dalgalanmalardan oluşan geometriler seslerin dağıtılmasına ve gürültü kirliliğinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.


Sürdürülebilir hareketlilik projenin bir diğer önemli yönüdür, çünkü geliştirme boyunca yaya ve bisiklet yolları vurgulanmaktadır. 4.600 m²’lik çatı alanını kaplayan güneş panelleri, yenilenebilir enerji üretmek ve çevresel etkiyi azaltmak için dahil edilmiştir. Yeşil çatılar ve geçirgen kaldırımlar da dahil olmak üzere kentsel drenaj sistemleri de su akışının yönetimine yönelik tasarıma entegre edilmiştir.

Stefano Boeri Architetti, Bratislava, Slovakya'da Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Resim 5/8
Stefano Boeri Architetti’nin izniyle

Urban Oasis sayesinde Bratislava , Takımada metropolü modeline doğru bir adım atacak: başka bir deyişle, farklı mahallelerin temiz enerji üretiminin çekirdeği olduğu, tipik işlev ve sakin çeşitliliğine sahip bir şehir. Avrupa şehirleri binaların merkezinde ve cephelerinde bitki ve ağaç formunda yaşayan doğayla bütünleşiyor. – Stefano Boeri

Stefano Boeri Architetti, Bratislava, Slovakya'da Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Resim 4/8

Stefano Boeri Architetti’nin izniyle

Geçen yılın sonunda Penta Real Estate tarafından duyurusu yapılan yarışmada, yarışmacılar arasında BIG (Bjarke Ingels Group), Gensler , MAD Architects ve MVRDV gibi mimarlık dünyasının en tanınmış isimleri de yer aldı . İlk etabın inşaatının 2026 yılında başlaması planlanıyor, sonraki dört fazın ise önümüzdeki on yıl içinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Stefano Boeri Architetti, Bratislava, Slovakya'da Yeşil Mahalle Gelişimi Yarışmasını Kazandı - Resim 7/8
Stefano Boeri Architetti’nin izniyle

Stefano Boeri yakın zamanda yayıncılık dünyasının en büyük ve en önemli etkinliklerinden biri olan Frankfurt Kitap Fuarı’nın 76. edisyonuna yönelik İtalyan pavyonu tasarımını açıkladı . Uluslararası tanınmış ofis aynı zamanda Çin’in Shaanxi eyaletinin başkenti Xi’an’da bulunan Kültür CBD Modern Teknoloji Deneyim Merkezi ihalesini de kazandı ve bilimsel ve kültürel alışverişler için teknoloji odaklı yeni bir müze önerdi.

Kaynak: Arch Daily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir