Jüri üyeleri 10.03.2008 tarihinde toplanarak gerekli değerlendirmeleri yapmıştır. Bu değerlendirme sonucunda;
1. ÖDÜL : 115 Sıra Numaralı 317708 Rumuzlu Afiş (Altuğ KASALI)
2. ÖDÜL : 13 Sıra Numaralı 258306 Rumuzlu Afiş (Soner KOÇ)
3. ÖDÜL : Üçüncülük ödülü almaya değer afiş bulunamamıştır

MANSİYON : 67 Sıra Numaralı 160213 Rumuzlu Afiş (İsmail ŞENER)
MANSİYON : 45 Sıra Numaralı 426731 Rumuzlu Afiş (Zeynep YILMAZ)
MANSİYON : 16 Sıra Numaralı 070206 Rumuzlu Afiş (Mehmet BABAYAĞMUR)
MANSİYON : 43 Sıra Numaralı 230382 Rumuzlu Afiş (Feyza ŞAHİN)
ödül almaya hak kazanmışlardır.

RAPOR

Jüri, “Sinan’dan bugüne Kamu Mimarlığı “DEVLET ve UYGARLIK”…” konulu afiş yarışmasında, mimarlık, grafik ve kavramsal anlatım tekniklerinin farklı boyutlarda buluşturulduğu görsellerde, sunum becerilerini dikkate alarak değerlendirme yapmıştır.

Katılım sıra numaraları 2,3,5,6,7,8,9,26,98,100,101,108,109,110 olan 14 afiş ekte belirtilen nedenlerle yarışma dışı bırakılmışlardır.

Yarışma başvuru koşullarını sağlayan, 105 adet proje değerlendirilmeye alınmıştır. Bu değerlendirme sonucunda ödüllerin dağılımı aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

1.lik Ödülü Kazanan Afiş 115 Sıra Numaralı 317708 Rumuzlu Afiş ;
Geçmişten günümüze kamu anlayışının farklılığını grafik olarak ortaya koymadaki başarısı nedeni ile oy çokluğu ile 1. lik ödülüne layık görülmüştür.

2.lik Ödülü Kazanan Afiş 13 Sıra Numaralı 258306 Rumuzlu Afiş ;
Geçmişin değerlerini, günümüz teknolojisini, hafiflik/ağırlık eski/yeni gibi zıtlıklarla sade ve naif bir ifade ile dile getirmedeki becerisi ile 2. lik ödülüne layık görülmüştür.

Mansiyon Ödülü Kazanan Afiş 67 Sıra Numaralı 160213 Rumuzlu Afiş ;
Kamu ile mimarlık arasındaki ilişkiyi tartışmaya açan metaforik anlatımındaki başarı nedeni ile mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

 

 

Mansiyon Ödülü Kazanan Afiş 45 Sıra Numaralı 426731 Rumuzlu Afiş ;
Kamu mimarlığının özgünlüğünü yitirmesini, farklı temsil araçlarını birlikte kullanarak, başarı ile yorumladığı için mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Mansiyon Ödülü Kazanan Afiş 16 Sıra Numaralı 070206 Rumuzlu Afiş ;
Figüratif anlatımındaki başarıdan dolayı mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Mansiyon Ödülü Kazanan Afiş 43 Sıra Numaralı 230382 Rumuzlu Afiş ;
Geleneğin yok olması ile ortaya çıkan boşluğun yeni ile doldurulamaması temasının işlenişindeki başarısından dolayı mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

 

Juri önerisi

• İmajın boyutunun büyütülerek daha orantılı olarak kağıda işlenmesi,
• “MİMARLAR ODASI KAYSERİ ŞUBESİ” ibaresinin Türkçe karakterlerle yazılıp puntosunun küçültülmesi,
• İmajın çözünürlüğünün artırılması önerilmektedir.

 

4 Comments

 1. Kayseri’deki Mimar Sinan anmasının “kamu mimarlığı” perspektifinde ele alınarak böylesi güzel bir afiş yarışmasının düzenlenmesi çok çarpıcı olmuş. Eserler çok başarılı ve katılımcıları kutluyorum.

 2. Kayseri odasını bu başarılı yarışmadan dolayı kutluyorum.

  1 ödül sahibi Altuğ KASALI mimarlığın kamusal yanını vurgulamış. Ben 2. ödülü (Soner KOÇ’un afişi) kişisel olarak çok daha başarılı buldum. Grafik kullanma dili, aldığı mecazlar ve tarihi sorgulama yöntemi çok yenilikçi.

  Bütün ödülleri ve girişimi tebrik ediyorum.

  Saygılarımla

 3. Kamu ile mimarlık arasındaki ilişkiyi yakın tarihimizde en iyi Atatürk anlamıştı. Mimar Sinan’ın Osmanlı devlet yapısındaki yerini çok iyi anlamıştı. Bu nedenle de mimarlık yapmanın kamuyu yani toplumu şekillendirmekle ortak çok yönünün olduğunu görmüş ve kendisine mimar olarak bir osmanlı taklitcisini değil uygarlığın aydınlık yüzünü ülkemize taşıyacak bir mimarı Seyfi Arkan’ı seçmişti.
  Bu gün batının aydınlık yüzüne ülkemizde her zamankinden daha fazla gereksinim duyuyoruz.
  Hem batılıların düymamızı istemedikleri şekilde duyuyoruz. Onlar için alay edilebilecek, aşağılanabilecek, uygar toplumlar arasından kovulabilecek başı örtülü, vücut bakımından nasibini almamış zavallılar olarak kalmamız çok daha iyi. Çünkü böylelikle bizimle istedikleri gibi oynayabilecekleri gibi vicdan azabı duymalarına da gerek kalmayacak… Tıpkı yamyamlığı bütün bir kıtaya malederek yüzyıllarca onu sömürmenin köleleştirmenin suçluluğunu vicdani rahatlığa tahvil etmelerindeki gibi. Aynı şekilde İsrail Gizli Servislerinin islam dünyasına kazıkladığı türban, eşarp, çador her ne ise tüm bir islam dünyasını üzerine ateş edilmesinde sakınca olmayan yaratıklar durumuna düşürmüştür.
  Atatürk’ün cayır cayır yanarsınız dediği durum budur.
  Aynı nedenle Avrupa, Amerika AKpartinin kapatılma ihtimaline karşı harekete geçmekte -çünkü bu durum hukukun üstünlüğüne bir örnek oluşturarak pek çok avrupalı siyasetçiyi çok kötü duruma düşürebilir- insanlarımızın aşağılanabilir yaratıklar olarak kalmasına destek vermektedir.
  Mimarlık da giyinmenin bir başka türüdür. Bu günkü karmaşık durum, idelojik çökmüşlük, ikiyüzlülük, rejime entegre olmak, sadece ve sadece sağcı iktidarlara yaramaktadır.
  Onun için Kayseri Şube’nin girişimini çok önemli bulmakla birlikte, bu konunun çok daha derinlemesine ve geniş katılımla tartışılmasına gerek olduğunu düşünüyorum.
  Kendilerini yine kutlarım. Saygılarımla.

 4. Kayseri mimar odasının bu aktiviteleri gerçekten kayda değer ve bence bozkırda bir çiçek gibi açıyorlar. Yönetim kurulu üyeleri ve düzenleyen emeği geçenlere teşekkür etmek gerekir. Ödül kazanan afişlerin değerli tasarımcılarını da kutlarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir