Mimari – Ofis binası – İnşa edilmiş

Profesyonel Kategori

Mimar / Tasarımcı:

KENTARO FUJİMOTO

Stüdyo:

TAKENAKA ŞİRKETİ

Tasarım takımı:

Mimarlar Ekibi: KENTARO FUJIMOTO, TAKETOSHI KOUKO (TAKENAKA CORPORATION)
Yapısal Tasarımcılar: KEISUKE SUZUKI (TAKENAKA CORPORATION)
MEP Tasarımcıları: KOUTARO MAKINO (TAKENAKA CORPORATION)
LIGHTIHING Tasarımcılar: KOUTARO MAKINO (TAKENAKA CORPORATION), EMI SATO(KOIZUMI LIGHTING TECHNOLOGY CO) RP)

Ülke:

Japonya

Önde gelen bir otomotiv parçası üreticisinin Japonya’daki genel merkezi. Mimar, tipik Tokyo manzarasının aksine, binayı, bina cephesinin ötesinde “ana cephe” olarak görülebilen tavan yüzeyine odaklanarak tasarladı.

 

Tokyo’nun bir iş bölgesinde yer alan ofisin yanında geleneksel bir Japon tapınağı bulunmaktadır. (Bu ofis, türbenin sahip olduğu arazide yer almaktadır.)

 

Mimar, bu duruma yanıt vermek için (geleneksel tapınağa bakan yüksek yoğunluklu ofis alanı), cam kutunun içinde belirsizlik yaratmaya çalıştı, ancak yüzeyde (cephede) değil.

Bu projede samimi, rahat ve son derece sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla radyant yüzeye ve dolaylı aydınlatmaya sahip açık beton levha ve çıplak çelikle birleştirilen yeni bir zemine monte radyant klima sistemi geliştirildi. kirişler.

 

 

Kavisli döküm alüminyum panjurlar, prefabrik beton saçaklar ve programlamaya göre otomatik kontrollü tırmanma perdeleri, yüksek çevresel performans ve doğal güneş ışığının doğrudan güneş ışığı olmadan binaya nüfuz etmesine izin veren son derece şeffaf bir dış cephe sağlamak için binanın çevresine yerleştirildi.

Çevresel boyuta ek olarak yapısal tasarım, özellikle sismik tasarımla ilgili olarak Japon düzenlemelerinin yüksek standartlarına uygundur. Sismik izolasyon cihazları deprem enerjisini azaltır. Ayrıca ofis katında köşe kolonları bulunmaması mekanı daha açık hale getiriyor.

Sonuç olarak ofis çalışanları için iklimlendirme ve aydınlatma sağlayan tavan yüzeyleri binanın en belirgin özelliği haline gelerek kurumun faaliyetlerini çevreye aktaran yeni bir cephe oluşturuyor.

 

Kaynak: www. ad-c.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir