Living Steel’in sürdürülebilir konut için yeni konseptler oluşturmak amacıyla düzenlediği ilk mimarlık yarışmasına Çeşitli ülkelerden 18 mimarlık firması tasarımları ile katılmıştır.

Bu 18 yarışmacı içerisinden Jüri yarışmanın objektiflerini en iyi yansıtan iki projeyi – Hollandalı mimarlık firması architectenburea cepezed bv’nin Varşova’daki ve İngiliz Piercy Conner’ın Kalkuta, Hindistandaki önerisini- seçmiştir.

Jüri başkanı Glen Murcutt, Jüri adına, Living Steel programının ve mimarlık yarışmasının kapsamından çok memnun kaldıklarını, sürdürülebilirlik ve konut çevresinin kalitesi üzerine küresel düzlemde devam eden tartışmaya katkılarının devam etmesi gerektiğini belirtmiştir. Yarışmaya başvuran pek çok önerinin, çağdaş kentsel yaşama cevap veren hafif, açık, esnek ve zarif mekanlar sunmada çelik yapıların potansiyelini ortaya koyduğunu vurgulamıştır.

18 mimarlık firmasından gelen başvuruların 10 tanesi Varşova ve 8 tanesi Kalkuta için yapılmıştır.

Kazanan Projeler:
Kick Start: Varşova için kazanan proje
Kick Start’ın tasarımında Hollandalı mimarlık firması architectenbureau cepezed b.v, artan nüfus için konut sunma sorununun, aslında uygunluklardan biri olduğunu kavramıştır. Uygunluk; arazi (üstüne inşa etmek için), kullanışlılık ve doğal olarak para aracılığı ile tanımlanmaktadır. Sonuç olarak firmanın tasarım felsefesi, minimum malzeme ile sürdürülebilir ve modern konut mekânları sağlayan inşa sistemi yaratarak uygun para için kullanışlığı maksimize etmektir.

SymHouse mk1: Kalkuta için kazanan tasarım
Piercy Conner’daki mimarlar çağdaş konutun nadiren, genellikle demografik ve çevresel koşullara cevap vermekte yetersiz kalan kabul edilmiş sıkı hücresel mekanlardan ayrıldığını kabul etmiştir. Hindistan için yaptıkları tasarımda etkileyici, neşeli ve çevreye duyarlı ekonomik olarak uygun bir tasarım gerçekleştirmektir.

Çözümleri sıkı koşullu çağdaş yaşam mekanlarını geçirgen hassas bir dış kabuk ile kaplamaktır. Bu iki doğa birbiri ile iç içe geçtikçe aradaki mekanlar bir dış oda haline gelmekte ve iç mekanlar peyzaj ile bütünleşmektedir.

Yarışmanın websitesi için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir