1886’da Küba’da kölelik sona erdi ve Trotcha Tiyatrosu; Küba’daki İspanyol Kolonisine ait kentsel planlamasının en önemli eseri olan ve Havana’nın bir zamanlar moda banliyösü, El Vedado’da inşa edildi. Orijinal bina kısa bir süre sonra balayına çıkan çiftler için bir otele dönüştürüldü ve iki dikey koğuş Washington ve Eden ona eklendi. Daha sonra kompleks pansiyon haline getirilirken, zamanla önce bir sluma daha sonrada harabe haline geldi. Binalar yavaş yavaş çökerken, onları düzgün bir biçimde rehabilite etmeyi isteyen bir yatırımcı bulma çabaları 1980’den beri sonuçsuz kaldı. Sadece Neo klasik orijinal cephenin gövdesi, sıkıcı yeni konutlar yapmak için alanı temizleme baskısına, vandalizme ve ihmale direnerek ayakta kalabildi Güçlü bir devlet kurumuysa geçtiğimiz günlerde alanda kendi çalışanları için konut inşa etmek üzere izin istedi.

Havana Mekansal Gelişim Departmanı katılımcıların basit hacimsel kompozisyonlar geliştirdiği bir atölye çalışmasını takip eden bir fikir yarışması düzenledi. Teslim süresinin oldukça kısa olmasına ve kazanana ödül verilmemesine rağmen, 20 Şubat 2007’den 13 Mart 2007’ye kadar 24 tasarımcı ekip proje üzerinde çalışmıştır. Buna karşın sadece 13 ekip jüriye teslimlerini ulaştırdı.

Birinciliği önde gelen iki Kübalı mimarın liderliğindeki ekip kazandı. Ekip; Jose Antonio Choy ve eşi Julia Leon, Adriana ve Olivia Choy, Antonio Villar ve iki öğrenci Kiovet Sanchez ve Marlene Isla’dan oluşuyor. Tasarımları, ortasında orkide ve eğreltiotları olan bir restoranla birlikte metal ve cam limonluğu harabeye eklemlemiştir. Bu yeni binanın basit hacmi eksik orijinal tiyatroyu çağrıştırıyor. Yerel palmiye ağaçlarının kolon görevini gördüğü merkez avluyu orta yüksekliğe sahip zarif apartman dizisi çevreliyor. Çevredeki binaların zemin katlarındaki revaklı galeriler, kafes işi çubuklardan oluşan yeşil sayvanlara doğru uzanarak Tropikal iklimde fazlasıyla ihtiyaç duyulan gölgeyi sağlıyor.

Birincilik ödülü

Meydanın kaplaması El Vedado’daki arsaların tipik gamalı haç planına benzerken, hafif basamaklı bölmede akan ince suşeridiyle birlikte üç çeşme ziyaretçileri karşılıyor. Bu projenin özelliklerinden biri de; meydana ana girişin uzun, eğrilmiş ahşap yapılarla sınırlandırılmış olmasıdır. Bunlar; hemen yakında bulunan önemli bulvar Paseo’yla zemin seviyedeki bağlantıyı vurgulayan bir sütun sırası olarak işlev görmektedir. Konut kompleksi 75-80 daire içerirken, donanımları da dahil olmak üzere toplam maliyetin 18 milyon dolardan daha az olcağı tahmin ediliyor. Pek çok özellikle geleneksel Küba Mimarisine saygı gösteriyor.

İkincilik ödülü

Ariel Fernandez, Dayman Pedrero ve Jose Manuel Manero’dan oluşan 4 nolu ekibe verilmiştir. Onların basit konseptleri harabeyi vurgulamak üzere eğilmiş olan gritle kesilen tipik İspanyol kolonisine ait ortagonal gritten oluşan iki katmanın kesişiminden doğuyor.

Harabenin kendisi kontrast oluşturarak yeni bir Rietveldian binasıyla başaralı bir biçimde birleştirilmiş. Her iki yapının arasındaki kontrpuan orijinal tiyatronun eksik hacmini çağrıştırıyor. Apartman binasının hacmi sakinleri için yükseltilmiş yeşil bir teras olarak işlev gören açık ara bir seviyeyle kesilmiştir. Bu kamusal meydana daha özel bir alternatif sağlıyor.

Üçüncülük ödülünü alan 5 No’lu ekip yeni mezun Allen Moya, Rodrigo Cotier, Pedro Martinez, Hector Sullivan ve Jose Antonio Lopez’den oluşmaktadır. Ayrıca Orlando Inclan, Marilyn Mederos, Joel Langaney ve Cladudia Castillo’dan oluşan 24 No’lu ekipte mansiyon aldı.

Üçüncülük ödülü

Jüri ödül kazanan bu ekiplerin hepsine; harabenin kendisi ve çevreleyen yapılanmış doku arasındaki geçişi yumuşatmak için 2. Caddeye yakın olan binanın yüksekliğini düşürmeyi önermiştir. Bu projelerde ortak olansa Trotcha’nın kalan harabeleriyle uğraşırken taklitçi bir tasarımdan kaçınma, 1950’lerden kalma 17 katlı apartman binasının görsel etkisini azaltma, meydanı Paseo Bulvarıyla bağlama çabasıdır. Aynı zamanda hepsi deniş taşmalarının giderek artan tehdidine karşı zemin seviyesini yükseltmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir