Editör: Nour Fakharany

Mimarlıkta Çeşitlilik Ödülü (DIVIA), 29 aday arasından 5 finalistini seçti: Tosin Oshinowo (Nijerya), May al-Ibrashy (Mısır), Marta Maccaglia (Peru), Noella Nibakuze (Ruanda) ve Katherine Clarke ve Liza Fior (İngiltere). Kadın mimarlara adanan ödül, çalışmalarını ödüllendirerek ve onaylayarak kadın figürleri kutluyor.

 

 

 

 

Ngarannam Köyü

 

 

 

 

 

 

 

Merkezi Berlin’de bulunan ödül platformu, kadın ve erkek arasındaki eşitliği teşvik ediyor, disiplini herkes için gözlemlenebilir kılıyor ve gelecek nesil genç kadın mimarlara örnek oluşturuyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anaokulu, Alto Anapati. Resim © Eleazar Cuadros

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl, 20.000 avroluk ödülün sahibi birkaç aşamada aday gösterildi. Jüri üyeleri Rahul Mehrotra (Hindistan/ABD), Odile Decq (Fransa), Martha Thorne (İspanya) ve Sol Camacho (Brezilya), 29 adaylık listeden beş kadın seçti. Bu beş mimarın çalışmaları, 6 Mayıs’tan itibaren Berlin’deki ANCB The Aedes Metropolitan Laboratuvarı’nda sergilenecek. Etkinliğin açılış gecesinde beş finalistten biri ödülün sahibi olarak ilan edilecek. Ayrıca ödülü kazanan, 18. yıllık Venedik Bienali’nin ilk haftasında, 19 Mayıs’ta Palazzo Contarini Polignac’ta düzenlenecek bir resepsiyonda onurlandırılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruanda Koruma Tarım Enstitüsü. Resim © Iwan Baan

 

 

 

 

 

 

Kadınların mimarlık ve kentsel disiplinlerdeki görünürlüğü ancak belirli bir düzeyde toplumsal tanınma ile teşvik edilebilir. Mimarlıkta Çeşitlilik Ödülü, kadın mimarların çalışmalarını kutlayarak bu süreci hızlandırmaya çalışıyor. Finalistleri tanımak için okumaya devam edin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tosin Oshinowo – Nijerya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Spark Crearive

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1980 yılında Nijerya’da doğan Oshinowo, İngiltere’de eğitim gördü ve Avrupa ve Afrika’daki birçok firmada iş deneyimine sahip. 2009 yılında şehrin yaratıcı özgürlüğünden ve potansiyelinden ilham alarak Lagos’a döndükten sonra, başkentin bugünkü tasarım merkezine dönüşmesinde önemli bir rol oynadı. 2012’de Oshinowo, ağırlıklı olarak Nijerya’da çalışan ve afro-minimalizm olarak adlandırdığı “gerçekten Afrikalı” bir tarzın küratörlüğünü yapan bir stüdyo olan cmDesign Atelier’i kurdu. Stüdyo, Lagos’taki The Maryland Mall ve UNDP ile işbirliği içinde Ngarannam köyünün yeniden inşası dahil olmak üzere birçok projeden sorumludur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

May Al-Ibrashy – Mısır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Athar Lina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahire’de bulunan May Al Ibrashy, Tarihi Kahire’nin kültürel mirası ve korunması alanında çalışmaktadır. Genel olarak mimarlık pratiğinin ortak anlayışında devrim yaratmaya çalışıyor. Kâr amacı gütmeyen mimari stüdyosu Megawra, 2011 yılında, ilerlemenin ana itici gücü olarak kültürel mirasa dayalı olarak kuruldu. Ibrashy’nin çalışmaları, toplulukları değiştirmeye ve yerelliğin tercihlerine göre kentsel dokular yaratmaya odaklanıyor. Mirası bir yükten ziyade bir kaynak olarak görerek, Mısır halkı ve onların mirası arasındaki ilişkiyi yeniden canlandırmayı ve onları şehirlerinin yaratıcıları olmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Maccaglia – Peru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1983 doğumlu İtalyan mimar Marta Maccaglia, kar amacı gütmeyen mimari organizasyonunu Peru’ya gelişinden sadece üç yıl sonra kurdu. Stüdyo, Peru ormanının en ücra köşelerinde okullar ve kamusal alanlar inşa ediyor. Merkezi Pangoa, Lima ve San Ignacio’da bulunan Maccaglia, organizasyonunu mimarlar, inşaatçılar ve zanaatkarlardan oluşan disiplinler arası bir ekiple yönetiyor. Projelerini devlet ve eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak yürütür. Ayrıca Maccaglia, inşaat sürecinin her katılımcı aşamasında yerli toplulukların seslerini özümsemeye inanıyor. Güçlü işbirlikçi çalışma duygusu, uyumlu bir sosyal topluluk için temelinin temelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noella Nibakuze – Ruanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 © Roger Biziyaremye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1985’te Ruanda’da doğan Noelle Nibakuze, otantik bir Ruanda mimari anlatısı geliştirmeye çalışıyor. 2012’de Güney Afrika’da mimarlık okuduktan sonra kendi ülkesine geri döndü ve burada Ruanda’daki ulusal sertifikalı ilk elli mimardan biri oldu. MASS Design Group’un Kigali ofisinde tasarım direktörü olarak görev yapan Nibazuke, adalet ve insan onuru yaratmak için yerel malzeme ve emeğin kullanılmasının desteklenmesi gerektiğine inanıyor. Mimari tasarım, inşaat, inşaat teknolojisi ve sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanarak, genç kadınları STEM ve tasarım alanlarında kariyer yapmaya teşvik ediyor. Ayrıca mimarlık öğrencilerine ve alana giren genç profesyonellere mentorluk yapmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katherine Clarke & Liza Fior – Birleşik Krallık

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muf’un izniyle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1995 yılında Londra’da kurulan muf mimarlık/sanat, Katherine Clarke ve Liza Fior tarafından kurulmuş disiplinler arası bir mimarlık stüdyosudur. Stüdyo basit bir amaçla çalışıyor: gerçek bir kamusal alan yaratmak. Kentsel tasarım şemalarından geçici müdahalelere ve peyzajlara kadar uzanan stüdyoları, ayrıntılar ve strateji arasında sürekli bir diyalog içindedir. Katherine Clarke bir sanatçı ve stüdyonun mimarı Liza Fior, ağırlıklı olarak Londra’da ve uluslararası olarak Pittsburgh, Malmö ve Gothenburg şehirlerinde çalışıyor. Kuruluşun süreci, en etkili sonuçları elde etmek için kullanıcılar, geliştiriciler ve kurumlarla yapılan büyük miktarda araştırmaya, ilham verici röportajlara ve tartışmalara dayanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archdaily

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir