Editör: Gerard McGuickin

Danimarkalı mimarlık stüdyosu Cobe ve İsveçli multidisipliner stüdyo Yellon, Stockholm’ün eski tarihi gaz fabrikalarının yerine inşa edilecek deniz seviyesinden 110 metre (361 fit) yükselen yeni bir konut kulesi olan “Stadsljus” u tasarlamak için bir yarışma kazandı. İskandinavya’nın en büyük konut geliştiricilerinden biri olan OBOS ve Stockholm Şehri için bir proje olan Stadsljus, Stockholm’ün çoğunlukla düşük katlı şehir dokusunu yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Kulenin dairesel şekli, tarihi gaz fabrikalarının gazometrelerinden (gaz tutucular) ilham alıyor ve onlara saygı duruşunda bulunuyor.

 

Stadsljus, sürdürülebilir bir kentsel bölgeye dönüştürülmekte olan şehir merkezine yakın bir kahverengi alan alanı olan Norra Djurgårdsstaden – Stockholm Kraliyet Limanı’nda yer alacak. Avrupa’nın en büyük kentsel gelişim alanlarından biri olan bu bölge, sonunda 12.000 yeni ev ve 35.000 işyerinin yanı sıra okullar ve parklara ev sahipliği yapacak. Sanayi bölgesi, bir asırdan fazla gaz üretimi (2011’de sona erdi) ile karakterize edilir ve önemli mimari ve kültürel değere sahip birkaç farklı silindirik gaz tutucuya sahiptir. Bunlar arasında İsveçli mimar Gustaf Ferdinand Boberg tarafından tasarlanan ve ilki 1893’te faaliyete geçen iki tuğla gazometre (gazometre 1 ve 2) bulunmaktadır. Bazı yapılar korunmuş ve yeniden kullanım için uyarlanmış olsa da, sitenin gazometre 4’ü yıkıldı – eski gazometre ile aynı yüksekliğe sahip yeni 36.000 metrekarelik (387.501 fit kare) Stadsljus kulesi ile değiştirilecek.

1893 ve 1899’da inşa edilen gazometre 1 ve 2

 

Gazometre 4 (solda) 1932’de inşa edildi

 

Cobe ve Yellon, dairesel yapısı, eski gaz fabrikasının arazisinde uyumlu bir dairesel bina ailesinin parçası olacak bir kule tasarladılar. Stadsljus, üç “paketlenmiş silindirden” oluşuyor ve iki stüdyo tarafından “konut için ideal olarak uygun bir hacim içinde yeni nesil gazometre” olarak tanımlanıyor.

Kule, tabanı, ana gövdesi ve çevredeki gazometrelerden ilham alan üst kısmı ile farklı bir formla tasarlanmıştır: Açık tuğla taban, karakteristik dikey tuğla iskeleleri ile Boberg’in tarihi gaz tutucu 1 ve 2’nin tuğla cephelerini yansıtır. Cobe ve Yellon, kulenin modüler, üç boyutlu metal cephesinin gövdesinin “gaz tutucu 3’ün rasyonel ve tekrarlayan çelik iskeletinin” bir yorumu olduğunu söylüyor.

 

Gazometre 3, 1912’de inşa edildi

 

Stüdyolar, kulenin tacı olan Stadsljus’un tepesinin, “yönlü ve eğimli bir çatıya ve belirgin bir çıkıntıya sahip Boberg gaz tutucularının tepesine bir övgü” olarak tasarlandığını söylüyor. Üst kısım güneş pillerini ve çeşitli teknik cihazları gizler. Binanın inşaatı modüler, prefabrik bir cephe montaj sistemi kullanacak: kapalı duvar panelleri, pencereler, kapılar ve balkonlardan oluşan “modüler bir iskelet”. Cobe ve Yellon’a göre, bu sistem “her dairede en uygun iç mekan iklimini sağlarken, çeşitlilik ve rasyonellik arasında doğru dengeyi kuran çeşitli konfigürasyonları” kolaylaştıracak. Kule, alüminyum, korten çeliği ve tombak (yüksek bakır içeriğine sahip bir pirinç alaşımı) dahil olmak üzere az bakım gerektiren, hava koşullarına dayanıklı malzemelerle kaplanacaktır.

 

 

Konut kulesi, 30 – 130 metrekare (323 – 1.399 fit kare) arasında değişen çeşitli büyüklüklerde yaklaşık 300 daire içerecek. Bu dairelerin yüzde yirmisi ortak mülkiyet modeli temelinde sunulacak. Kulenin kümelenmiş silindirik tasarımı ve açılı yüzeyleri, her dairede doğal ışık için en uygun koşulları sağlar ve birçok dairede balkon/teras bulunur. Zemin kattaki halka açık tesislerde bir anaokulu ve restoran yer alacak.

 

Stadsljus’un inşaatının 2026’da başlaması ve 2029’da tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir