40 yıllık ortaklığın sıkı çalışması, Lake|Flato kurucuları David Lake ve Ted Flato’nun karşılığını aldı. 2024 /span> kadar genişleyen bir tasarım uygulaması oluşturdular, < /span>.kuş evleri ve hatta adliyelerüniversite binalarına mimarları birlikte çiftlik evleriyle başlayan ve şimdi Texas. AIA Altın Madalyası ödüllendirildi

 

David Lake ve Ted Flato, 2024 AIA Altın Madalyası’na layık görüldü

Her yıl verilen Altın Madalya, AIA tarafından verilen en yüksek onurdur. “Çalışmaları mimarlık teorisi ve pratiği üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olan bireyleri” tanıyor. Geçmiş kazananlar arasında Carol Ross Barney (2023) ve Angela Brooks ve Lawrence Scarpa (2022) yer alıyor.

BNIM’den mimar Bob Berkebile, Lake ve Flato’yu Altın Madalya’ya aday gösteren bir mektupta şunları yazdı: “Ülke genelinde binaları harika, ancak sonuçta sürdürülebilir, yüksek performanslı binalar ve her ikisine de kucak açan kapsayıcı mekanlar yaratma yetenekleri var.” Kamuoyuna ve tasarım profesyoneli dostlarımıza bu onların gerçek mirasıdır, Altın Madalyayı hak eden bir mirastır.”

 

Pearl, bir bira fabrikasının karma kullanımlı bir gelişmeye dönüştürülmesi yoluyla firmanın uyarlanabilir yeniden kullanım yeteneklerini sergiliyor. (Lara Yüzücü)

Firmanın merkezi San Antonio’dadır ve bugün Austin’deki ikinci bir ofisten de çalışmaktadır. Genel merkezi Lake ve Flato’nun ofisi kurduğu binadadır, ancak şu anda son iyileştirmeler yapılmıştır. Lake ve Flato, O’Neil Ford & San Antonio’daki ortaklar. 1984’te San Antonio’da kendi tasarım uygulamalarını kurdular.

Lake|Flato’nun sürdürülebilir ve iklim bilincine sahip tasarıma olan ilgisi gözden kaçmıyor. Ülkedeki B Corp sertifikalı en az 86 mimarlık firması arasında yer alıyor. İklim değişikliğine yönelik ilkeleri ve tasarım uygulamalarını destekleyen projeleri arasında Teksas’taki ilk Living Building Challenge sertifikalı proje olan Josey Pavilion yer alıyor. Çoğu zaman en sürdürülebilir binaların halihazırda var olan binalar olduğu söylenir ve Lake|Flato, firmanın çok aileli konut, konaklama ve ofis olarak yenilediği 3 milyon metrekarelik alanın da gösterdiği gibi, bu sürdürülebilir duyguyu ciddiye alıyor.

Firma, binaların ötesinde Teksas çapında 50.000 dönümlük araziye erişimi de korudu ve Batı Virginia’nın güneyinden Everglades’e kadar uzanan 35.000 dönümlük alanın korunmasını savundu.

Firma, çevreyi dikkate almanın yanı sıra toplumsal tasarım projelerine de odaklanıyor. Lake|Flato, Teksas’ta ve Meksika’nın bazı bölgelerinde H-E-B marketleri tasarladı ve Mississippi’de firmanın Marine Education’ını tasarladı. COTE İlk On alıcısı arasında yer alan Center, Katrina Kasırgası tarafından yok edilenin yerine geçecek bir topluluk varlığını yeniden tasarladı.

 

Denizcilik Eğitim Merkezi, Lake|Flato’nun COTE İlk On ödülünü alan 15 projesinden biridir. (Casey Dunn)

Mevcut binaların yenilenmesi de Lake|Flato’nun uygulamasının kritik bir unsurudur ve firma, 3 milyon metrekareden fazla alanı çok aileli konutlara, otellere ve ofislere dönüştürdü.

AIA Altın Madalyası kesinlikle firmanın kazandığı ilk ödül değil. Firma şu ana kadar 15 COTE İlk On ödülünü topladı; bir basın bültenine göre bu ödülleri “en çok saygı duyulanlar” olarak değerlendiriyorlar. Lake ve Flato ayrıca Ulusal Tasarım Akademisi’nden ulusal akademisyenler olarak tanındı ve Tasarım Onur Listesi’ne alındı. Firma aynı zamanda AN’nin 2023 En İyi Tasarım ödüllerindemansiyon ödülünü de aldı 311 Üçüncü Dönüşüm konusundaki çalışmaları nedeniyle Bina Yenileme kategorisinde.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Altın Madalya, Anne Hicks Harney, Long Green Specs; Kjell Anderson, LMN Mimarları; Ung-Joo Scott Lee, Morphosis Architects; Amy Slattery, Odimo; Megumi Tamanaha, ARO; Roderic Walton, Moody Nolan; Korey White, DLR Grubu; ve Taryn Williams, SGH.

Kaynak: Archpaper

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir