Yenilik ve yaratıcılığın dikkat çekici bir göstergesi olan 2023 Avustralya İyi Tasarım Ödülleri, dört olağanüstü mimari tasarım projesini prestijli Sınıfının En İyisi ödülüyle onurlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2023 Avustralya İyi Tasarım Ödülleri’nin bu yılki edisyonunda mimarlık alanında ticari, kamu ve konut sektörlerindeki mükemmellik kutlandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Brent Lukey

 

 

 

 

2023 Avustralya İyi Tasarım Ödülleri

 

 

 

 

Çok beğenilen Mimari Tasarım kazananı unvanı, Mimarlık Mimarlık, Austin Maynard Architects , Breathe, Clare Cousins ​​Architects, Hayball ve Kennedy Nolan’ın da aralarında bulunduğu altı önde gelen mimarlık firmasının ortak çalışması olan Nightingale Village’a verildi . Brunswick’te bulunan 203 evden oluşan bu orta yoğunluklu yerleşim bölgesi, toplum merkezli tasarım ve çevresel sürdürülebilirlik standartlarını yeniden tanımladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Tom Ross

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Tom Ross

 

 

 

 

 

Mimari İç Tasarım kategorisinde öne çıkan kazanan, Lucy Clemenger Architects tarafından Tommy Gordon’un peyzaj uzmanlığıyla uyum içinde tasarlanan Delatite Cellar Door oldu. Viktorya Alpleri’nin pitoresk eteklerinde yer alan bu tesis, çevresel açıdan sürdürülebilir tasarım ilkelerini savunurken, farklı bir şarap tadımı ve yemek deneyimi sunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Derek Swalwell

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Derek Swalwell

 

 

 

 

 

 

Mimari Yer Tasarımı kategorisinde, Chat Architects, Angsila Balıkçılar Topluluğu ve INDA Chulalongkorn Üniversitesi’nin vizyoner projesi Angsila Oyster İskele Pavyonu kutlandı. Tayland’daki tarihi Angsila Balıkçı köyünün kıyısında yer alan bu yenilikçi pavyon, bir istiridye eko-turizm modeli aracılığıyla zor durumdaki balıkçılık endüstrisini canlandırmayı amaçlıyor ve konukları bambu iskelede yemek yemeye davet ederken endüstrinin çeşitlenmesine de katkıda bulunuyor .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© W Çalışma Alanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© W Çalışma Alanı

 

 

 

 

 

Art Processors, Pentridge Hapishanesini sürükleyici bir ziyaretçi deneyimine dönüştürdükleri için Mimari Enstalasyon Tasarımı ödülünü aldı. Avustralya Ulusal Vakfı (Victoria) ile işbirliği içinde yürütülen bu girişim, katılımcıları Avustralya’nın tarihi hakkındaki rahatsız edici gerçeklerle tanıştırıyor ve tarihin tüyler ürpertici bir şekilde canlanmasını sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Brent Lukey

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, 2023 Yılın İyi Tasarımı Ödülü, makine öğrenimi algoritmaları yoluyla tarımsal mahsul yönetiminde devrim yaratan havadan hastalık takip cihazı olan Tiller Design’ın BioScout’una verildi. Reef Design Lab’ın Erozyon Azaltma Birimleri (EMU), diğer önemli ödüller arasında Sürdürülebilirlik Alanında İyi Tasarım Ödülü’nü kazandı. Endüstriyel tasarımcı Marc Newson ayrıca Qantas, Louis Vuitton ve Ferrari gibi ünlü markalara yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı prestijli Avustralya Tasarım Ödülü’nü aldı.

 

 

 

 

 

 

 

2023 Avustralya İyi Tasarım Ödülleri, mimari inovasyondaki mükemmelliği inkar edilemez bir şekilde ön plana çıkardı, sınırları zorladı ve çeşitli sektörlerde yeni standartlar belirledi ve çığır açan tasarım konusunda yol gösterici olarak itibarlarını pekiştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir