“Binaları nasıl yeniden kullandığımızı yeniden tasarlamaya başlamak önemlidir,” diyor Jeanne Gang

Söyleşiyi yapan: Ben Dreith 

 

 

 

 

 

Amerikalı mimar Jeanne Gang, yapılı çevrede çalışan insanların mevcut binaların yeniden kullanımına öncelik vermeleri ve betonun sürdürülebilirliğini artırmayı hedeflemeleri gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

New York’taki Gilder Center’ın açılışı vesilesiyle konuşan Chicago merkezli Studio Gang’ın kurucusu, Dezeen’e, yapılı çevremizin Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşması için binaların yeniden kullanılmasının önemli olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gang, Dezeen’e “GSD Harvard’daki araştırma ve öğretimimin çoğu, yaydığımız karbon miktarını azaltmak için binaları yeniden kullanmakla ilgili” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

“Binaları nasıl yeniden kullandığımızı, hala yeni bir hayata sahip olabileceklerini, ancak orada bulunan her şeyden mümkün olduğunca yararlanabileceklerini – temeller, duvarlar gibi – kullanabileceğimiz her şeyi yeniden hayal etmeye başlamanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studio Gang kısa süre önce Manhattan’daki Gilder Center’ı tamamladı. Fotoğraf Iwan Baan’a ait

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar, Studio Gang’ın son haftalarda iki yüksek profilli projesinin, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ndeki Gilder Center’ın ve Little Rock Güzel Sanatlar Müzesi’nin tamamlanmasından sonra geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her iki yapı da tarihi bina koleksiyonlarına organik benzeri eklemeler yaparak, önceden var olan binaları birleştirirken, tasarım için çağdaş estetik ve gelişmiş dolaşım katıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İklim değişikliğinin duygusal tarafı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gilder Center, farklı, organik bir görünümü korurken bunu başarıyor. Gang, binanın formunun doğayla duygusal bir bağ kurmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“İklim değişikliğini hem rasyonel hem de duygusal tarafta ele almalıyız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“İnsanların doğayı önemsemelerini, doğaya tekrar aşık olmalarını ve onu önemsemek ve gezegenimizdeki tüm canlılar adına savunmak istemelerini nasıl sağlayabiliriz? Bu yüzden sanat çok önemli, mimarlık da öyle.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha organik formlara doğru kayma, New York’taki mimariye yönelik değişen tutumlarla uyumlu, Gang’a göre, şehrin “1990’lardan beri mimarideki oyununu gerçekten yükselttiğini” ve “çok ilerici ve aydınlanmış bir yer” olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organik mimarinin biçimsel özelliklerinin ve yeniden kullanıma odaklanmanın ötesinde, mimar ayrıca yeni, daha sürdürülebilir malzemeleri ileriye götürme ihtiyacı hakkında da yorum yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ahşap gibi biyomalzemelerin potansiyeline dikkat çekerek, Harvard için planlanan ve kütle kerestesinden yapılmış bir yapıdan bahsetti – ancak aynı zamanda daha sürdürülebilir betondaki yenilikleri takip ettiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenilikçi beton teknolojileri önemli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Betonla ilgili olan şey, karışıma dayanarak beton emisyonlarını azaltmanın mümkün olmasıdır. Yani şu anda gerçekleşen heyecan verici keşiflerin olduğu yer burası “dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bu çok pratik ve çok kullanışlı bir şey, muhtemelen binayı zamanın bu noktasında biyolojik bazlı malzemelerden yapmaya çalışmaktan daha yararlı” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ama bunu söyledikten sonra, özellikle ahşap gibi biyolojik bazlı malzemelerle, ama diğerleriyle de gerçekten ilgileniyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca, bu malzemelerin “bir sonraki sınır” olduğunu, ancak “nasıl üretildikleri ve çıkarıldıkları” konusunda eleştirel olmamız gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçen yıl Le Prix Charlotte Perriand ödülünü kazanan Gang’ın, ABD’nin Denver’daki “ilk karbon pozitif oteli” de dahil olmak üzere birçok projesi bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeanne Gang, CDA tarafından Le Prix Charlotte Perriand 2023’ün iyisi seçildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lizzie Crook –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amerikalı mimar Jeanne Gang, Créateurs Design Association & Awards tarafından verilen Le Prix Charlotte Perriand ödülünün ikinci kazananı seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mimarlık firması Studio Gang’ı yöneten Gang, 2009 yılında tamamlandığında dünyanın en yüksek kadın tasarımı binası olan Aqua Tower için yaptığı tasarımın tanınmasıyla seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Le Prix Charlotte Perriand veya Charlotte Perriand Ödülü, mimarlık ve tasarım alanındaki öncüleri kutluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeanne Gang, Le Prix Charlotte Perriand 2023’ün sahibidir. Resim CDA’nın izniyle

 

 

 

 

 

 

 

Créateurs Design Association &; Awards (CDA) tarafından, adını aldığı Fransız modernist Charlotte Perriand’ın mirasını anmak için başlatıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Açılış ödülü, Şubat 2022’de İngiliz-Ghanlı mimar David Adjaye’ye “şehrin simge yapıları olmanın çok ötesine geçen” binalarının tanınması için verildi.

 

 

 

 

 

 

 

CDA’ya göre, Gang gelecek yılki Le Prix Charlotte Perriand için dünya çapında 200’den fazla üyesi ve yüzlerce başvuru arasından seçildi.

 

 

 

 

 

 

 

Ödülü, 21 Ocak 2023’te Paris’teki CDA töreninde takdim edilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aqua Tower’daki çalışmaları için seçildi. Fotoğraf George Showman’a aittir: Wikimedia Commons

 

 

 

 

 

 

 

Gang, “sadece bu seçkin jüri tarafından tanınmak değil, aynı zamanda Charlotte Perriand’ın mirasını kutlamaya devam etmek için de bir onur” olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

“Sadece çalışmalarının güzelliğine değil, aynı zamanda zamanının çok ötesinde olan sosyal ve çevresel konumlarına da uzun zamandır hayranlık duyuyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Gang, “Charlotte Perriand, zamanının gelişmiş araçlarını ve tekniklerini korkusuzca benimseyen, ancak bunları özen ve zekayla kullanan birini temsil ediyor” diye devam etti. “Herkes için yaşam kalitesini artırmak için tasarımı kullanma arzusunda gerçekten ileri görüşlüydü.”

 

 

 

 

 

 

 

1964 doğumlu Gang, Amerikalı bir mimar ve Amerikan firması Studio Gang’ın kurucusudur.

Illinois Üniversitesi ve Harvard Tasarım Enstitüsü’nde mimar olmak için eğitim gördü. Rotterdam’da Hollandalı stüdyo OMA için çalıştıktan sonra, 1997 yılında Studio Gang’ı kurdu ve bugün firmanın Chicago, New York, San Francisco ve Paris’te ofisleri var.

 

 

 

 

 

 

 

Stüdyonun en önemli projesi, Gang’ın tasarımını denetlediği ve Le Prix Charlotte Perriand’ı kazanmasına yol açan Aqua Tower’dır.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer önemli projeleri arasında Illinois’deki Yazarlar Tiyatrosu ve Michigan’daki Arcus Sosyal Adalet Liderliği Merkezi bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Studio Gang ayrıca Arkansas Güzel Sanatlar Müzesi uzantısı, Wisconsin’deki bir enerji santralinin öğrenci birliğine dönüştürülmesi ve St Louis’deki Yüz gökdelen üzerinde çalıştı.

 

 

 

 

 

 

 

Mimar olarak çalışmanın yanı sıra Gang, Harvard Tasarım Enstitüsü’nde profesör ve üç kitabın yazarıdır. Ayrıca New York’taki Modern Sanat Müzesi ve Venedik Mimarlık Bienali de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki eserlerini sergiledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gang’ın stüdyosunun son projeleri arasında Yüz gökdelen yer alıyor

 

 

 

 

 

 

 

Gang’ın diğer ödülleri arasında Cooper Hewitt Ulusal Tasarım Mimarlık Ödülü ve 2019’da TIME dergisi onu dünyanın en etkili insanlarından biri olarak adlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

1999 yılında vefat eden Perriand, yirminci yüzyılın ortalarında Fransız mimarlar Le Corbusier ve Jean Prouvé gibi isimlerle yaptığı mobilya tasarımları ve işbirlikleri ile tanınıyor.

 

 

 

 

 

 

 

CDA’ya göre, Le Prix Charlotte Perriand’ın bu yılki lansmanı, Perriand’ın ailesinin adının kendi çalışmalarının ötesinde kullanılmasına ilk kez izin verdiği anlamına geliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

Yıllık CDA ödül programı, mimarlık, iç tasarım, ürün tasarımı, gazetecilik, küratörlük ve fotoğrafçılık alanlarındaki başarıları kutluyor.

 

 

 

 

 

 

 

Ana fotoğraf Saverio Truglia’ya ait.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

One Comment

  1. baştan düşünülen fonksiyonlar yıllar geçtikçe binalarda teknolojinin gelişmesiyle işlemez oluyor. yenileme ve yeniden kullanma bu manada çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir