Tasarım:Yi Mimarlar

Tasarımı Yi Architects tarafından gerçekleştirilen Stuttgart Şehir Kütüphanesi yeni binası 21 Ekim 2011 tarihinde açılış töreniyle hizmete girdi. 1999 yılında proje için bir yarışma kazandıktan sonra, güney Stuttgart için düşünülen yeni bir kütüphane Almanya’da nihayet hizmete girerek tanıtıldı. Yi Mimarlar, proje çizimleri ve resimleri bizimle paylaştılar .

Stuttgart Şehir Kütüphanesi için Mailänder Platz diye bilinen yerleşim,kütüphanenin yeri olmak üzere ve büyüyen kentte gelecekte şehir merkezi olarak algılanan bir alan bina için seçildi. Bunu akılda tutan mimarlar, binaya büyük bir fiziksel varlık vererek bu kültür merkezinin önemini ifade etme yolunu seçtiler. Bina, bir kenar uzunluğuna bağlı olarak 45 metre küp şeklinde bir fiziksel biçime ulaştı.

Bu soluk gri brüt beton ağırlıklı inşa edilen fiziksel büyüklük, görsel kare biçimini tamamlamak olmak üzere 9 x 9 buzlu cam tuğla bir diziyle kaplandı. Kabuk termal bina kabuğu olarak düşünüldü ve bir iç ve bir ortakayıt / vasistas cephe, ayrıca cam tuğla seviyesi içeren bir çift katmanlı cephe olarak tasarlanmıştır.

Binanın giriş formu ve simetrisi Étienne Boullée “Newton Cenotaph” den esinlenerek, fakat çekirdek kütüphane antik panteonunun tasarımına adandı.
İkincil bir cephe tarafından korunmakta olan küp şeklinde bir oda binanın ortasında yer alır ve merkezi bir çatı ışığı ile aydınlatılır. Buranın merkezinde ise meditative bir alan olarak 1 m² lik çeşme yer alır.

Galeri salonu, kare şeklinde ve kitapların bulunduğu rafların bir kabuk ile çevrildiği, toplam beş katlı bir alandır.
İç sirkülasyon cam tavan dan alınan ışık ile aydınlatılmaktadır. Gezinti için tasarlanmış galeri yolları ve okuma alanları arasında bir sarmal bir biçimde düzenlenmiş geniş açık alanlar bu tavan ışığından faydalanırlar.


Mimari: Yi Architects
Yer: Stuttgart, Almanya
Açılış Töreni: 21 Ekim 2011
Arsa Alanı: 3 201 m²
Toplam Maliyet: 79.0 milyon € .

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

2 Comments

  1. Tam bir alman mimari tekniği,fonksiyon alanları işleyişi ve tekniği açısından çok iyi ancak mimari cephe biçimi çok katı ve pek davetkar değil,ancak önemli olan fonksiyonneliği değilmi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir