Mimar: Max Levy Mimarlık

Garrett Bone, işi nedeniyle dünyayı dolaşmış ve pek çok harikulade mimari örneği görmüş bir kişi. Ancak, Bone, yaşamı boyunca hiç özenle tasarlanmış mimariye sahip bir evde oturmamış olduğunu fark etmiş. Konuyla ilgili olarak; “Bir Yeats şiirini hep aklımda tutarım, şiir, huzuru ve barışı bulabileceği yeri arayan bir kişinin ağzından yazılmıştır. Belki de bu şiir gözlerimi açabilmeme neden oldu.” diyor Bone.

Boone’lar yaşamlarının büyün kısmını Dallas’ta geçiriyorlar ve üç çocukları var. Aile, Doğu Texas’ta 20000 metre kare büyüklükte bir arsa satın almış ve Tawakoni gölünün doğusunda kalan bu yere bir ev yaptırmak istemişler. Küçük, pratik kullanımlı, modernist yapılarıyla ünlü Max Levy Mimarlık ile burada yaptırılmak istenen ev için anlaşılmış. “Bu güzel mekâna bir bina yapabilmenin en iyi yolu, bir tek ağaç bile kesmeden, araziye zarar vermeden, bir seri küçük bina üretmek olacaktı.” diye konuşuyor Levy. Boone’lar bu fikre katılmış ve işe koyulmuşlar. “Ağaçları öldürmenin bir yolu da temel kazmaktır.” diyen Levy, evin yapımı için, temel yerine, binaları yükselten, yaklaşık 30 cm çapında gerçek taşlar kullandıklarını belirtiyor.

İnşa edilecek proje, birbirinden ayrı 7 binadan oluşuyor. Her binanın kendine ait bir formu var. Her küçük yapı, üzerinde bunduğu yerin formunu alıyor. Her binanın yüksekliği değişiyor. Projenin enteresan kısımları ise ayrıntılarda gizli. Levy onlara “rüzgar yapıları” adını takmış. Tüm binaların jeotermal kaynaklarla ısıtılması ve soğutulmasına rağmen, Levy, projenin çevreci kısmının bu olmadığını belirtiyor. “Buradaki fikir, nasıl ısıtma ve soğutma yapılacağının ötesine geçmeyi içermeliydi. Texas sıcağında yaşayabilmenin tek yolu, klimaları açmak oluyor. Ancak, tavanların yüksekliği, tahta gölgelikler sayesinde rüzgar, klimanın yaptığı işin çok büyük kısmını yapacak.” diye açıklıyor Levy.

Boone ailesi, her ne kadar birbirinden ayrı birkaçyapıdan oluşan ev tasarımı konusuna sıcak baksalar da, Levy’nin bina dış kaplamaları hakkındaki seçimlerinden bir türlü emin olamadılar. Kaplamalar, gri, yeşil siyah gibi farklı ve oldukça sempatik renklerdeki shinglelardan oluşuyordu. Levy konuyla ilgili olarak şunları söyledi. “Tabii ki onları bu konuda suçlayamam, çünkü kullandığım malzeme, her yerde bulabileceğiniz türden en ucuz çatı malzemesi. Ancak, bu malzeme ile çok çeşitli renklerle farklı tasarımlar yaratmak mümkündü, o yüzden tercih ettim.”

108 metrekare büyüklüğünde, içerisinde mutfağı ve yemek salonlarını bulunduran merkez bina, pencereler arasında oturma olanağı sunuyor. “Bu mekânın çok ruhani bir özelliği var.” Diye belirtiyor Garrett Bone. Eşi Cecilia da bu fikre katılıyor. Aile, Dallas’taki evlerini hemen satışa çıkarmaya hazır, bundan daha başka bir yere ihtiyaçları olmadığını söylüyorlar.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

2 Comments

  1. sade ve gösterişsiz olduguna eminiz ama cok düşünülüp en ince ayrıntıya kadar tasarlanmıs sadece yaşama mekanı degil yeşil ev projesinede uygun …..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir