Tasarım: Delavegacanolasso

Editör: Tarafından Gerard McGuickin

Madrid merkezli mimarlık stüdyosu Delavegacanolasso, Fresnos’a (Küller olarak tercüme edilir) tasarım yaklaşımında, doğayla çevrili “basit ve hoş bir ev” yaratmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projenin kapsamı, engebeli ortamına göre belirlendi: bol miktarda çam ağacı ve holm meşe ile eğimli bir alan. Stüdyo, evi çamlar arasında doğal bir açıklığa yerleştirdi – yoldan gizlenmiş ama ormana açık, gelişme araziyi mümkün olduğunca az değiştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğimli bir yamaca demirlemiş olan Delavegacanolasso, büyük bir sundurma olarak çalışan bir ev tasarladı. Yapı, arazinin doğal yüksekliğinde başlar – buradan, bir ara duvarla desteklenir ve kablo destekli bir konsolda biter. Evin terasında, bir çam ağacının gövdesinin geçmesine izin vermek için bir delik açılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit kroki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Yere mümkün olduğunca az dokunmanın yolunun sanayileşmiş bir sistemden geçtiğini düşündük” diyor Delavegacanolasso. “Ama aynı zamanda, geleneksel bir yaklaşımın zarafetini ve nüanslarını da dahil etmek istedik.” Stüdyo için iki yöntemin bir karışımı en uygunuydu: Delavegacanolasso, bir dizi prefabrik tini® modülünü (stüdyo tarafından geliştirilen bir proje) el yapımı beyaz badanalı tuğla duvarlarla birleştirdi. Ana ev, iki modülde yatak odaları ve banyolardan ve geniş sundurma oluşturmak için genişletilen üç modülde mutfak, oturma ve yemek alanlarından oluşmaktadır; Ofis olarak ayrı, bağımsız bir modül kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her modülün önündeki tavandan tabana pencereler, bol miktarda doğal ışık ve manzara manzarası sağlar. Çelik pencere çerçeveleri ham kalitesini korur. Modül duvarlar ahşaptan yapılmıştır: evde ısıl işlem görmüş çam ve ofiste kömürleşmiş geri kazanılmış çam (dolayısıyla Fresnos adı).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekanlar için daha yumuşak ahşaplar kullanılır: evin içi için çam kontrplak ve ofis içi için huş ağacı. Rustik kireçtaşı döşeme, yumuşak ahşabı tamamlar ve Fas’tan gelen mobilyalar ilginç renk dokunuşları ekler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitenin doğal eğimi boyunca döşenen çam ve çakıl traversler, basit bir garaj yapısından hem ana eve hem de ofise yol açar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çam ormanı, evin organik bahçesi görevi görür. Delavegacanolasso, incir, limon ve portakal ağaçlarının yanı sıra çeşitli çiçekler dikti. Stüdyo, bahçenin alt kısmına, çatılardan gelen yağmur suyunu bakır bir boru aracılığıyla toplayan küçük bir gölet ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fresnos’un tasarımında ve daha genel olarak stüdyonun çalışmalarında, Delavegacanolasso, yüzyıl ortası Amerikan konut mimarisinde deneyler olan Vaka Çalışması Evleri’nden etkilenmiştir (dikkate değer bir örnek, Eames Evi, diğer adıyla Case Study House No. 8’dir).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Archello

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir